Zorlukları “tuş” eden ulusal güreşçi Özge Fındıkçı, yeni dereceler peşinde

Anje

Global Mod
Global Mod
Trabzon Büyükşehir Belediyespor’un 21 yaşındaki ulusal atleti Özge Fındıkçı, güreşteki başarılarıyla isminden kelam ettiriyor.

İlkokuldayken güreş yapan arkadaşlarına özenerek spora başlayan Fındıkçı, adım attığı salonda senelerca ter döktü.

Annesinin vakit zaman karşı çıkmasına karşın güreşten vazgeçmeyen Fındıkçı, kısa müddette ulusal formayı giyerek muvaffakiyet gösterdi.

Memleketler arası turnuvalarda şampiyonluk, Balkan şampiyonalarında ikincilik ve üçüncülük ile Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülüğü bulunan Fındıkçı, yaşadığı ön çapraz bağ ve iç menüsküs yırtığı niçiniyle 2 yıl minderden uzak kaldı.

Güçlü fizik tedavi sürecinin akabinde bir daha mindere çıkan ulusal güreşçi, bu günlerde kadro arkadaşlarıyla yeni başarılara adım atmak için ter döküyor.

Fındıkçı, bir süre daha sonra gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası’na katılmak için gün sayıyor.

– “Milli formayı giymek nitekim çok farklı bir duygu”

Ulusal güreşçi Özge Fındıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spora birinci cimnastik ile başladığını, akabinde da güreşe yönelerek devam ettiğini söylemiş oldu.

Annesinin pek istekli olmamasına karşın güreşten vazgeçmediğini belirten Fındıkçı, güreş sporunun kendisine epey şey kattığını söz etti.

Fındıkçı, spor mesleğinde birfazlaca muvaffakiyet elde ederek ulusal atlet olduğunu anlatarak, “İlk şampiyon olduğumda küçüktüm fakat sıradan memnun olmuştum. O kadar rakibi yenip finale çıkmak ve şampiyon olmak benim için gurur vericiydi. Ulusal formayı giymek de sahiden hayli farklı bir his.” dedi.

Spor mesleğinin yanında Trabzon Üniversitesi’nde eğitimine de devam ettiğini aktaran Fındıkçı, “Hedefim evvel Türkiye Şampiyonası, daha sonrasında Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda derece elde edebilmek.” diye konuştu.

– “Sakatlığım boyunca daima maç ve egzersiz görüntüsü izliyordum”

Fındıkçı, muvaffakiyetinin sırrının muhakkak inanmak olduğunun altını çizerek, şu biçimde devam etti:

“Dizimde sakatlık yaşadım. Ön çapraz bağ, bir de iç menüsküs yırtılmıştı. İki yıl evvel ameliyat oldum. Bu müddette spordan uzak kaldım. Benim için fizik tedavi epey uzundu. aslına bakarsanız pandemiye denk gelmişti. İki yıl daha sonra döndüğümde güreşte eskiye oranla daha geri performans sergiliyordum. Bu hayli üzücüydü. Şu anda da toparlamaya çalışıyorum.”

Minderden uzak kalmasına karşın güreşten asla kopmadığını lisana getiren Fındıkçı, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Sakatlığım boyunca daima maç ve egzersiz görüntüsü izliyordum. ‘Bir an evvel iyileşsem de arkadaşlarımın ortasına katılsam’ diye düşünüyordum ve daha sonrasında da aslına bakarsanız arkadaşlarımın ortasına döndüm. İnşallah fazlaca daha hoş muvaffakiyetler elde edeceğim.”