Yer: Batman… Kelamda liyakat özde torpil

ahmetbeyler

Active member
Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre;

Usulsüz atamalarla daha evvel gündeme gelen Batman Üniversitesi’nin akademik takımındaki akrabalık ilgileri dikkat çekiyor. Üniversitede yönetici pozisyonunda bulunan isimlerin akrabalarının üniversitenin çeşitli kademelerinde yer alması ‘liyakat’ sıkıntısını gündeme getirdi.

Kardeşlerin ve kuzenlerin Batman Üniversitesi’nin çeşitli kademelerinde yer bulduğu tablodaki isimler şöyleki:

• Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’na öğretim bakılırsavlisi olarak ataması yapılan Ayşe Parıltı Cins, rektör danışmanı Dr. öğretim üyesi Mehmet Rıda Tür’ün kuzeni
  • Elektrik ve otomasyon kısmına öğretim nazaranvlisi olan Edip Ertuğrul, İslami ilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul’un kuzeni,
  • Giyim, ayakkabı ve deri kısmı dokumacılık teknolojisi programı Dr. öğretim üyesi Mehmet Şükrü Adin Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamit Adin’in kardeşi,
  • Merkez laboratuvar uygulama ve araştırma merkezinde öğretim üyesi olan Kübra Korkmaz ise toplumsal bilimler meslek yüksek okulu müdürü Doç. Dr. Ferhat Korkmaz’ın kardeşi.
Soru önergesi verildi

Söz konusu üniversite daha evvel birfazlaca sefer adapsız atama tezleriyle gündeme gelmişti. Batman Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. İdris Demir hakkında şubat ayında, vazife mühleti bir yılı dolmadan akrabalarının ve yakınlarının üniversitede takım almasını sağladığı tez edilmiş, kız kardeşi Hatice Demir’in “Gıda işletmesi/gıda teknolojisi” kısmı için açılan öğretim elemanı takımına alınması ve takım ilanında belirtilen kuralı sağlayan tek kişinin Hatice Demir olması, Demir’e özel takım ilanı açıldığı yorumlarına niye olmuştu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise mevzuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafınca yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi hazırlanmıştı.

Batman Üniversitesi Merkez Kampusu’nda öğrencilerin ders çalıştığı okuma salonunun Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜGVA’ya (Türkiye Gençlik Vakfı) tahsis edildiği tez edilmişti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal mevzuyu Meclis gündemine taşırken Demir, tezleri reddetmişti.