Yedi çocuk sahibi üç komşu bayan: Sonda eroinle yakalandılar

ahmetbeyler

Active member
Türkiye onlarca yıldır Avrupa’yı hedefleyen eroin kaçakçılığının kilit noktasında yer alıyor. En epey kullanılan yol; Afganistan-İran-Türkiye-Balkanlar güzergâhı. Buna ise Balkan Rotası deniliyor. İşte tam da burada başlıyor birebir binadan tıpkı cezaevine uzanan İran asıllı üç bayanın öyküsü. İsimleri Roya Halıman, Fahmıdeh Alızaderghasrık, Touran Mehrpour… Roya 23 yaşında. İlkokul mezunu. Eşinden boşanmış. İki çocuğu var. Touran ise 35 yaşında. Okuma yazma bilmiyor. Eşi vefat etmiş. 4 çocuğu bulunuyor. Fahmıdeh de 40 yaşında. İki çocuk annesi. O da Touran üzere okuma yazma bilmiyor.

Hareket etmekte zorlandılar

Bu üç bayan İran’dan evvel Van’a geçiyorlar. Tıpkı gün yani 11 Şubat 2022’de ise Van’dan İstanbul’a geliyorlar. Lakin panik halindeler. Davranışları polislerin dikkatini çekiyor. Üst ve valiz aramaları yapılıyor. Lakin rastgele bir hata ögesine rastlanılmıyor. Bayanlara polis tarafınca başka ayrı sorular soruluyor. Biri, “Teyzeme geldim” diyor, başkası “düğüne”, bir oburu ise çalışmaya… Çelişkili cevaplar bir tuhaflık olduğunu ortaya koyuyor. Üstüne birde bayanların hareket etmekte zorlandıklarını gözlemleyince polisler çabucak Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcılığı’ndan iç vücut muayenesi için talimat yazısı çıkarılıyor. Bayanlar havalimanından Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne gdolayılüyor. Yapılan ultrason kararında bayanların vücudunda epeyce sayıda kapsül şeklinde hususların olduğu belirleniyor. Hekim denetiminde bayanların vücudundaki uyuşturucu hususlar çıkarılıyor.

30 yılı aşkın mahpusları isteniyor

Roya’nın bağırsaklarından 59 adet, Fahmıdeh’in 136 adet, Touran’ın ise 93 adet eroin dolu paket çıkıyor. Bayanlar çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece toplamda 2 kilo eroini Türkiye’ye getirmekten tutuklanıyorlar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor soruşturmayı ve kısa müddette tamamlanıyor iddianame. Bayanların “Uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi ithal etme” hatasından 20 yıldan 30 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları isteniyor. Cezada iki başka unsurdan iki defa yarı oranında arttırım yapılması talep ediliyor.

‘Türkiye’ye gdolayın sevap kazanırsınız’

Kadınlar birinci sefer geçtiğimiz günlerde hakim karşısına çıktı. Anlattıkları şeyler tıpkı. aslına bakarsan gözaltında verdikleri birinci sözlerde birebirdi. O niçinle yalnızca Fahmıdeh’in beyanlarını aktarmak istiyorum. Fahmıdeh öteki sanıklarla birlikte İran’da tıpkı apartmanda oturduklarını söylüyor. Bu işe ise bir daha tıpkı apartmanda oturan Siyavuş niçiniyle girdiklerini, uyuşturucu taşıdıklarını bilmediklerini öne sürüyor. Fahmıdeh ağzından savunması şu biçimde: “Siyavuş fazlaca düzgün bir insandı. Bir gün bize geldi. Dedi ki ‘ben Türkiye’ye gidemiyorum. Siz bu ilaçları Türkiye’ye gdolayın. Türkiye’nin bunlara hayli gereksinimi var. Sevap kazanırsınız. Lakin yutarak götürmeniz lazım. Rastgele bir sakıncası yok. Bitkisel ilaç bunlar. Türkiye’de bir otele gideceksiniz. Biri gelip sizden o paketleri alacak. İran’a dönünce ben size para vereceğim’ dedi. Uçağa binmeden 1 gece evvel ise konuta götürdü bizi paketlerin nasıl yutulacağını gösterdi, yuttuk. Şüphelenmedik kendisi de üç paket yuttu. Çok pişmanın. Uyuşturucu olduğunu bilseydik içmezdik.”

Üç defa ülkeye giriş yapmışlar

Bu evraktan yargılama kararı nasıl bir karar çıkar bilinmez. Lakin bu belge eroinin ‘Türkiye’nin gereksinimi var’ denilerek insan vücudunda nasıl ülkeye sokulduğunu gözler önüne seriyor.