Van’da devletin sürü dayanağı ‘tersine göç’ü başlattı

Anje

Global Mod
Global Mod
Kentte, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının takviyesi ve Ziraat Bankası’nın iş birliğiyle başlatılan “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ sebebim Var Projesi” kapsamında hem müracaatlar tıpkı vakitte takviyeler devam ediyor.

Ziraat bankası 100 bin lira kredi veriyor

Terör ve çeşitli niçinlerle yıllar evvel boşalan mahallelerin bir daha canlandırılması, yerli ırk koyun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve kırsaldaki vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi için hayata geçirilen projeden yararlanmak isteyen çiftçilere, Ziraat Bankasınca 100 bin liraya kadar sıfır faizli, 50 bin liraya kadar da düşük faizli kredi imkanı sunuluyor.

Vilayet ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat ederek desteklemeden yararlanan çiftçiler, aldıkları küçükbaş hayvanlarla yıllar daha sonra göç ettikleri topraklara dönerek hayvancılık yapıyor.

Van’ın Erciş ilçesinde projeye başvuran yaklaşık 45 şahsa verilen 4 bin 500 koyun dayanağıyla 20 ailenin kırsal bölgelerdeki mahallelerine dönmeleri sağlandı.

“Bahçelerde, tarlalarda artık koyun seslerini duymaya başladık”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cihat Davet, projenin üreticilerden ve vatandaşlardan ilgi gördüğünü, takviyelerden yararlanmak isteyenlerin sayısının her geçen gün arttığını söylemiş oldu.

Kaymakamlığın uyumunda müracaat sahiplerine gereken takviyenin verildiğini anlatan Davet, şöyleki konuştu:

“Vatandaşlarımıza hayvan seçiminde yardımcı oluyoruz, hayvan kabulünde nazaranv alıyoruz. Şu ana kadar 4 bin 500 küçükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirdik. Bu müracaatlar artarak devam ediyor. İlçemizin küçükbaş hayvan varlığının artırılmasına proje kıymetli bir katkı sunacak. 7 yıl faizsiz, birinci 2 yıl ödemesiz olan proje ilgi gördü. Daha evvel köylerinden kente göç eden vatandaşlar bu proje kapsamında geri dönüş yaparak hayvancılığa başladı. Bahçelerde, tarlalarda artık koyun seslerini duymaya başladık. Hayvancılık yapmaktan vazgeçmiş biroldukça vatandaşımız yeniden hayvan beslemeye karar verdi. Yaklaşık 20 ailemiz köylerine döndü. Bu gelişmeler bizi sevindiriyor.”

“Doğduğumuz, büyüdüğümüz topraklara kavuştuk”

İlçeye bağlı Karlıyaka Mahallesi’nde yaşayan Nesim Alkan ise takviyeden yararlandığını belirtti.
Bu sayede yıllar daha sonra tekrar koyun sahibi olduğunu aktaran Alkan, “4 yıl evvel ekonomik niçinlerle köyden göç etmek zorunda kaldım. İmkanlarımız köye dönmeye elverişli değildi. Yeni başlatılan projeyi araştırdım, kaidelerinden birinin köyde ikamet edilmesi gerektiğiydi. Bu niçinle köyüme dönerek müracaatımı yaptım. Hayvanları teslim aldım ve çalışmaya başladım. Kentten dönüşün sağlanması açısından hoş bir proje. Biz de takviyelerden yararlandık ve bu sayede köyümüze döndük. Doğduğumuz, büyüdüğümüz topraklara kavuştuk. Allah devletimizden razı olsun.” tabirlerini kullandı.

“Projeden de faydalanarak 100 koyun sahibi oldum”

Kocapınar Mahallesi sakinlerinden Kemal Tüncer de bir daha hayvancılığa başlamanın memnunluğunu yaşadığını tabir etti.

Proje yardımıyla ahırların, tarlaların, yaylaların şenlendiğini, koyun ve kuzuların sesini duymaya başladıklarını anlatan Tüncer, “3 yıl evvel maddi niçinlerle köyümü terk etmiştim. Projenin varlığını duydum ve 8 ay evvel köyüme geri döndüm. Projeden de faydalanarak 100 koyun sahibi oldum. Birinci yıl ödemesiz, 6 yıl taksit ödeme imkanı sunan proje bizim üzere yerini yurdunu terk etmiş beşerler için büyük bir avantaj oldu. Hayvancılıkla birlikte tarıma da başladık. Bize dayanak verenlere teşekkür ederiz.” biçiminde konuştu.

“Biroldukca aile doğdukları yerlerde yaşamaya başladı”

Aşağı Kozluca Mahallesi sakinlerinden İzzet Kaya, köyde yaşadığı ekonomik badireler niçiniyle 5 yıl evvel doğup büyüdüğü toprakları terk etmek zorunda kaldığını anlattı.

Proje yardımıyla yıllar daha sonra bir daha hayvancılık yapma imkanı bulduğunu belirten Kaya, şunları kaydetti:

“Başvurum kabul edilince köyüme dönerek hayvanları teslim aldım. Köyü terk edip gitmek zorunda kalan akraba ve arkadaşlarım da dönüş yaparak projeye başvurdu. Birfazlaca aile doğdukları yerlerde yaşamaya başladı. Kimileri da göç etmekten kurtuldu. İnsanların kendi yerlerini terk etmesi, topraklarını bırakıp gitmesi yeterli bir şey değil. Gurbet yaşadığımız için köyümüze geri döndük. Daha epeyce insanın proje yardımıyla köyüne gidip çiftçilik ve hayvancılık yaparak daha hoş yaşayacağına inanıyorum. Bu proje küçükbaş hayvancılık için ancak biz köyümüze dönünce hayvancılıkla bir arada tarlalarımızı da ekmeye başladık. Her alanda bize büyük katkısı oldu.”