Ulusal halterciler gözünü dünya şampiyonasına dikti!

Anje

Global Mod
Global Mod
Ulusal halterciler, Kolombiya’da düzenlenecek Büyükler Dünya Şampiyonası’nda elde edecekleri madalya ve puanlarla 2024 Paris Olimpiyatları için kota avantajı yakalamak istiyor.

Ay-yıldızlı halterciler Ferdi Hardal, Kaan Kahriman, Hakan Şükrü Kurnaz, İbrahim Arat ve Yusuf Fehmi Genç, başşehir Bogota’da 5-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek şampiyonayı AA muhabirine kıymetlendirdi.

Bu dönem 19. Akdeniz Oyunları’nda 2 altın madalya kazanan Ferdi Hardal, 61 kiloda olimpik bir sıklette yarıştığını belirterek, “2022 ağır bir sene oldu Kolombiya’daki dünya şampiyonasıyla 5. yarışım olacak. Bu sene 4 yarışın hepsinde madalya kazandım, şampiyon oldum, üçüncülük kazandım. Kolombiya’da dan da ülkemize madalya getirmeyi istiyorum.” dedi.

Ay-yıldızlı halterci Ferdi, Kolombiya’da 2024 Paris Olimpiyatları için kota puanının başlayacağını belirterek, “Bu sene hiç idmanları bırakmadık, daima çalıştık. Kolombiya’da amacımız madalya kazanmak ancak asıl gayemiz 2024 Paris için kota alabilmek, burada madalyanın rengi fark etmez fakat alışılmış ki herkes birincilik ister. Tokyo Olimpiyatları’na farklı niçinlerden dolayı gidemedim. 2024 Paris Olimpiyatları’na gitmeyi ve madalyayla ile dönmeyi fazlaca istiyorum.” diye konuştu.

Çocukluğunda Naim Süleymanoğlu’nun ismini duyarak, onu izleyerek haltere merak saldığını belirten Ferdi, ileride olimpiyat madalyası kazanmış bir halterci olarak anılmak istediğini söylemiş oldu.

Kaan Kahriman: “Seneyi madalya ile kapatmayı umuyorum”

Ulusal halterci Kaan Kahriman ise 7 yıldır halter sorunu yaptığını belirterek, “Bu sene hakikaten kuvvetli bir müddetçti hiç durmadan kamptan kampa geçtik. Meskene gitmeye bile neredeyse vaktimiz olmadı. Gençler dünya şampiyonasında koparmada altın madalya, toplamda da gümüş madalya kazandım. daha sonra İslami Dayanışma Oyunları, Gençler Avrupa Şampiyonası devam etti hepsini madalya ile taçlandırdım. Son olarak Kolombiya’daki müsabakada da seneyi madalya ile kapatmayı umuyorum.” diye konuştu.

Büyükler Dünya Şampiyonası’na birinci kere katıldığını lisana getiren Kaan, “Senenin başından beri kamp sürecindeyiz ancak özel olarak bu şampiyona için 3 aydır aralıksız idman yapıyoruz. Kolombiya’da maksadım gençler dünya rekorunu kırmak. Asıl maksadım 2028 Los Angeles Olimpiyatları, olimpiyat madalyası için çalışmalarım buna yönelik. 2024 Paris süreci ise benim için deneyim olacak. Daha 18 yaşındayım önümde uzun bir yol var.” değerlendirmesinde bulundu.

İbrahim Arat, Hakan Şükrü de Kolombiya’da madalya hedefliyor

2022 Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda 2 altın madalya kazanan Hakan Şükrü Kurnaz ise haltere babasının tavsiyesiyle 10 yıl evvel başladığını belirterek, “Kardeşim Kerem Kurnaz da halterde yıldızlar kategorisinde Avrupa şampiyonluğu kazandı. Bu sene benim için çok gurur vericiydi, çok yorulduk ancak inşallah bu müsabakayı da atlattıktan daha sonra daha hoş olacak.” dedi.

Dünya şampiyonasında birinci sefer 96 kiloda yarışacağını belirten Hakan Şükrü, “Mayıs ayında 81 kiloda ergenlerde dünya şampiyonu oldum. daha sonra İslami Dayanışma Oyunları’nda yaşımdan dolayı beşinci oldum. Artık birinci sefer büyükler dünya şampiyonasında yarışacağımdan dolayı sahiden heyecanlıyım. Bunun için hayli çalıştım inşallah hem büyüklere katılmam devam eder birebir vakitte madalyalarım devam eder. Benim için 2024 Paris erken bir maksat, asıl amacım 2028 Los Angeles Olimpiyatları.” diye konuştu.

Ulusal halterci İbrahim Arat ise aslen vücut eğitimi öğretmeni olduğunu söyleyerek, “Ülkeme ulusal ve milletlerarası pek fazlaca turnuvada madalyalar kazandırdım. Bununla da gurur duyuyorum. Şu anda 2024 Paris Olimpiyatları’nın vizesi niteliğinde olan dünya şampiyonasında yarışacağız.” dedi.

İbrahim Arat, 10 gün evvel Pursaklar’da düzenlenen Milletlerarası Naim Süleymanoğlu Turnuvası’nda şampiyon olduğunu hatırlatarak, “Orası dünya şampiyonası öncesi kendimizi deneme fırsatı oldu. Kolombiya’da Allah nasip ederse 96 kiloda ülkem ismine madalya kazanmak istiyorum. Burada inşallah kota alıp 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmayı hedefliyorum. En azından dünya şampiyonasında bir madalya kazanıp ülkeme madalya ile dönmek istiyorum.” halinde görüş belirtti.

Yusuf Fehmi: “Bu dönem pek epeyce madalya ve dereceler elde ettim”

Bu dönem Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda biri altın 3 madalya kazanan Yusuf Fehmi Genç ise halterdilk evvel 4 sene güreş yaptığını lakin halterde daha başarılı olduğunu söylemiş oldu.

Bu sene en tempolu müsabaka dönemini geçirdiğini belirten Yusuf Fehmi, “Bu dönem pek epey madalya ve dereceler elde ettim. Kolombiya’daki Büyükler Dünya Şampiyonası’nda da madalya kazanmak istiyorum. Bu sene Arnavutluk’ta Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda ikinci oldum. Yunanistan’da Gençler Dünya Şampiyonası’nda şampiyon oldum.” dedi.

“Bir yıldır ulusal ekip kampından çıkmadım, yalnızca bir hafta ailemi ziyarete gittim, hala çalışıyoruz” diyen Yusuf Fehmi, “67 sıkletinde Kolombiya son müsabakam olacak. Benim için bu olimpiyat puanı getirmeyecek ancak daha sonrasında 73 sıkletine çıkacağım. Bu sıklette Furkan Özbek de Türk rakiplerim içinde, bir arada çalışmalarımız devam edecek. Bu müsabakadan daha sonra Büyükler Avrupa Şampiyonası var. Orası benim adıma olimpiyat için değerli.” tabirlerini kullandı.