Ulusal eğitim müdürüne ‘kalpten ölüm’ davası

ahmetbeyler

Active member
Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüseyin Baş, 8 Eylül 2020’de kalp krizi kararı hayatını yitirdi. Baş’ın vefatının arkasında, devrin Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü olan Pervin Töre tarafınca “enstitüye imtihanla alınacak şahısların listesinde usulsüzlük yapmadığı için istifa et baskısına maruz kalmasının olduğu” argüman edildi.

İmtihana ait inceleme başlatılırken, Töre hakkında “taksirle vefata niçiniyet vermek” sebebi öne sürülerek hata duyurusunda bulunuldu. Haziran 2021’de nazaranvden alınan Töre, 11 Nisan’da Eskişehir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü olarak atandı. Lakin Töre ve Töre ile birlikte Baş’a baskı uyguladığı belirtilen periyodun Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında “nazaranvi berbata kullanmak” hatasından iddianame hazırlandığı ve dava açıldığı ortaya çıktı.

‘tekrar bakın’

İddianameye göre, Kaya ve Cihan’ın imtihan neticelerina müdahale ettikleri sebebi öne sürülerek yapılan soruşturmada, “Cihan’ın, idari yapının hiyerarşik sıralamasındaki amirlik sıfatının verdiği gücü kullanarak Baş’a mevzuata ters olarak kendisini imtihan kuruluna yazması talimatı verdiği, Kaya’nın ise bu durumu bilmesine rağmen süreci kaymakamlık onayına sunduğu” tespit edildi. Töre, Kaya ve Cihan’ın, “kazananların listesinde değişiklik yapmak istediği ve Baş’ın kabul etmediği” de vurgulanan soruşturmada, hususa ait toplantıda gerçekleşen diyalog şöyleki aktarıldı:

-Töre: Maske dikecek olan arkadaş vardı, o ne oldu?

-Baş: Onun evrakı yok.

-Töre: Hayır bu olacak.

-Baş: El sanatlarından girdi, başarısız oldu.

-Töre: Yeşilyurt’ta tezgâhları olan biri vardı, o ne oldu? (Cihan’a dönerek) Toplumsal medya hesabında eza var dediğin birisi vardı, o ne oldu?

-Cihan: Evet, var müdürüm. Kazananların listesinde.

-Töre: (Dosyayı Baş’a uzatarak) Buna tekrar bakın, düzeltin.

-Baş: Bir şey söyleyebilir miyim? Yapamam, prensiplerime muhalif.

-Töre: Prensiplerine uymuyorsa istifa edersin

‘İstifasını bıraksın’

Baş’ın, listede değişiklik yapmayarak kazananları açıklaması üzerine Töre’nin “Sabah istifasını masama bıraksın” talimatı verdiği de belirtilen iddianamede, Baş yahut diğer birisi tarafınca rastgele bir talimat verildiğine, telkinde bulunulduğuna ve imtihanın geçerlilik ile güvenilirliği olumsuz tarafta etkileyebilecek bir konunun olduğuna dair hiç bir kanıt elde edilemediği” vurgulandı.

Bakanlığa iptal yazısı gönderdi

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine bakılırsa, Baş’ın müdürlüğe asaleten atanmasının Töre tarafınca engellenmesi argümanına da değinilen iddianamede, Töre’nin, Baş’ın müdür olarak atanmasına ait kararnamenin bildirim edilmemesi ve nazaranvlendirmesinin iptali için bakanlığa yazı yazdığı, bunun temel niçininin, “Muğla Olgunlaşma Enstitüsü’ne fiyatlı usta öğretici alımı sürecinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığının tespit edildiği” aktarıldı.