Ulusal badmintoncu Narin Uluç, dünya şampiyonluğuna hazırlanıyor!

Anje

Global Mod
Global Mod
Para badmintoncu 37 yaşındaki Narin Uluç, Para Badminton Dünya Şampiyonası’nda derece elde etmeyi hedefliyor.

Küçük yaşta geçirdiği çocuk felci niçiniyle engelli olan Narin’e, uzunluk uzatma ameliyatı olduğu 19 yaşında koltuk değneği kullandığını bakılırsan bir arkadaşı tarafınca spor yapması önerildi.

Bu öneriyi “Kendisini engelli olarak görmediği” nedeni öne sürülerek evvel umursamayan Narin, üniversite imtihanı daha sonrası bir yere yerleşemeyince spora başladı.

Engelli durumu niçiniyle ayakta durması ve takviyesiz yürüyebilmesine karşın geriye gerçek hareketleri hudutlu olan Narin, tekerlekli sandalye basketbolunu tercih etti.

Basketbolla 26 yaşına kadar ilgilenen Narin, spora orta verdiği bir yıllık müddette hem fizikî birebir vakitte ruhsal olarak olumsuz etkilendi.

bir daha spor yapmaya başlayan Narin, bu kere basketbol üzere hareketli bir spor olan para badmintonla ilgilenmeye başladı.

Tek ve çiftlerde Türkiye ve Avrupa ikincilikleri, üçüncülükleri olan Narin, son olarak katıldığı 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Para Badminton Türkiye Kupası’nda tek bayanlarda birinci oldu.

Aldığı birinci Türkiye birinciliğiyle motivasyonu artan Narin, 1-6 Kasım’da Japonya’da yapılacak olan Para Badminton Dünya Şampiyonası’nda uygun bir derece almak için çalışıyor.

Adana Orman Bölge Müdürlüğünde personel olarak çalışan Narin, AA muhabirine, üniversite imtihanını kazanamayınca ömrün ortasında olmayı seven bir insan olarak spora yöneldiğini aktardı.

– Öbür badmintonculardan partner desteği

Yaptığı araştırmalarla basketbol yerine kendisine uygun olan badmintonu tercih ettiğini belirten Narin, bu sporda da başarılı olabilmek için idmanlarını aralıksız sürdürdüğünü söylemiş oldu.

Şu an Aksaray Gençlik ve Spor Kulübü atleti olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Narin, iş ömrü niçiniyle Aksaray’a fazla gidemediğini, idmanlarının büyük kısmını Adana’da tek başına yahut başka badmintoncuların dayanağıyla yapabildiğini belirtti.

Fırsat buldukça Aksaray’a gittiğini aktaran Narin, 2013’den bu yana ilgilendiği para badmintonda Türkiye ve Avrupa dereceleri elde ettiğini söylemiş oldu.

– “Dünyada derece yapmak istiyorum”

Narin, 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Para Badminton Türkiye Kupası’nda aldığı birinciliğin kendisini hırslandırdığını belirterek, şu biçimde devam etti:

“Benim için bir kırılma noktası Türkiye şampiyonluğu, zira uzun vakittir gayret sarf ediyorum. İkincilikten bir adım üst çıkmanın vakti gelmişti. Daha evvel de dünya şampiyonalarına katıldım. Güney Kore, Almanya, son olarak İsviçre’deki dünya şampiyonasına katıldım lakin bu birincilikle oluşan kırılma noktasından daha sonra dünyada derece yapmak istiyorum. Bunun için elimden gelen tüm çabayı sarf edeceğim. Bu işten keyif almaya, kendimi kendime ispat etmeye çalışıyorum. Gayretim, diğer atletlerden çok kendimle.”

Narin, başarılarında emeği olan Aksaray Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Aslan Yıldız ile müdürlük antrenörü Hava Altındağ’a teşekkür etti.

Badminton antrenörü ve veteran badmintoncu Ahmet Yılmaz da Narin’e Adana’da yaptığı idmanlarda yardımcı olduğunu ve birlikte çalıştıklarını kaydetti.