Üçüncü defa hayata döndürüldü: SMA’lı minik Meryem’e nefes olun!

İsmail

New member
Kentte yaşayan Ebubekir (31) ve Zeynep Acar (28) çiftinin küçük kızı Meryem’e, doğduktan 7 ay daha sonra, az görülen SMA tanısı konuldu. Minik Meryem tedavi görmeye başladı. Şu an 3,5 yaşında olan Meryem’in geçen süreçte 2 kere kalbi durdu. Aile, Amerika ve Avrupa’nın biroldukça ülkesinde yaklaşık 2,4 milyon dolara yapılan gen tedavisi için yardım kampanyası başlattı. Fakat şu ana kadar bu paranın yalnızca yüzde 3’ü toplanabildi.

HEMŞİRE BABA 25 DAKİKA KALP MASAJI YAPTI

Meskende tedavisi süren Meryem’in, 3 Haziran’da bir daha kalbi durdu. Hemşire olan Ebubekir Acar, kızının soluk almadığını fark edince, kalp masajı yapmaya başladı, eşi Zeynep de sıhhat takımlarına haber verdi. Ebubekir Acar’ın yaklaşık 25 dakikalık gayretinin akabinde minik Meryem, gelen ambulansla bayan doğum ve çocuk hastanesine kaldırıldı. Acil servisteki sıhhat takımının de müdahalesiyle Meryem, bir daha hayata döndü.

DHA

5 GÜNDÜR ÖMÜR SAVAŞI VERİYOR

Meryem’i hayata döndürme gayretini anlatan Ebubekir Acar, şunları söylemiş oldu:

“3 Haziran’da, akşam saatlerinde bir anda teneffüsü durdu. Oksijen ve nabzının sıfıra indiğini fark ettik. Ben de hemşireyim. Kalp masajı yapmaya başladım. Eşim, çocuklarım ve komşular, herkes meskene yığıldı. Bağrışmalar oldu, epey berbattı. Meryem’in hayatının, artık buraya kadar olacağını sandık. O endişeyle kalp masajı yapmaya devam ettim. 25 dakika kalp masajını ben yaptım. Maalesef Meryem’den bir dönüş alamadım. 112 Acil Servis’ten sağlıkçı arkadaşlar geldi. Onlar da müdahale etti. Pek dönüş alamadık. Bayan doğum ve çocuk hastanesine getirdik. Acil serviste 10-15 dakika daha müdahale ettik. daha sonra kalbi çalışmaya başladı. Meryem’i çocuk ağır bakımına yatırdılar. Yaklaşık 5 gündür hayat uğraşı veriyor. Son 1-2 gündür evvelkine göre biraz daha âlâ.”

‘SMA’LI ÇOCUKLARIN SESİNİ DUYUN’

Acar, kızı Meryem ve öteki SMA’lı çocukların seslerinin duyulmasını istediğini vurgulayarak, “Meryem’in üçüncü kere kalbi duruyor. Ben meskende yaklaşık 25 dakika cansız vücuduna masaj yaptım. Meryem hayata döndü, hayli çaba veriyor yaşamak için. Yetkililerden ricamız, bunları görsünler. Hasta olmaları onların hatası değil. Bu hastalığı kendileri tercih etmedi. Hastalığı haykıracak lisanları yok. Fakat biz onları duyuyoruz ve görüyoruz. Her gün gözlerinin içine bakıyoruz ve eriyorlar. Onlardan vazgeçecek durumda değiliz. Görsünler ve duysunlar. Empati kursunlar. Kendi çocukları üzere ellerinden ne gelirse, ki geliyor, yapabilirler. Bir an evvel Türkiye’de uygulanan ilaç olsun, yurt haricinde uygulanan ilaçlar olsun, süreç hızlandırılsın” diye konuştu.

DHA

ANNE ZEYNEP ACAR: HİÇ VAKİT YOK

Zeynep Acar ise 5 dakika içerisinde kızının nasıl o hale geldiğini gördüklerini anlatarak, “Ben inanmadım. ‘Bu düş mı?’ dedim. SMA çocuklarının hiç vakti yok. 5 dakikada ölebilir yahut kalbi durabilir. Devlet bu çocuklarımıza sahip çıksın. hiç biri ölmesin. her insanın bir canı ve nefesi var. Meryem, bizim için nitekim epeyce değerli. Kalbi durduğunda, benim için de dünya durdu. Nefes alamadı hakikaten. O anı anlatamam. Meryem’e dayanak ve nefes olun” dedi.