Tutuklanan gazeteci İbrahim Haskoloğlu’ndan birinci açıklama

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Gazeteci İbrahim Haskoloğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca “şahsi ayrıntıları hukuka karşıt yolla ele geçirmek” hatasından açılan soruşturma kapsamında Üsküdar’daki konutunda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Haskoloğlu, tutukluluğunun akabinde birinci defa açıklama yaptı.

Haskoloğlu’nun avukatı Emrah Karatay, tutukluluğunun akabinde kaldığı cezaevinde birinci kere müvekkilini ziyaret etti.

Haskoloğlu’nun avukatı Karatay, Cumhuriyet’e konuşarak şunları söylemiş oldu:

“Müvekkilim evvelki gece büsbütün hukuka ters bir biçimde, baskın yapılırcasına bir gece vakti konutunda gözaltına alınıyor. Konutunda yapılan aramada, iş için kullandığı bilgisayar, telefon ve elektronik eşyalarına el konuldu. Şu an incelemede, biz de rapor bekliyoruz.”

“DEVLET YETKİLİLERİNİ 3 AY EVVELCE BİLGİLENDİRMİŞTİ”

“Bu durum temelinde devlet yetkililerini bildiriyor. Mustafa Şentop dahil, iktidar partisinden birkaç milletvekiline bildiriyor. Bakanlar, SİBERAY, Emniyet Genel Müdürlüğü, Bağlantı Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı’na bildiriyor ve en son Ulusal İstihbarat Teşilatı’na bildiriyor. Üstüne düşen her şeyi aylar evvelden yapıyor. 3 ay bekledikten daha sonra o tweeti atıyor müvekkilim. Bunları ispatlayacağız kanıtları var bizde, fakat şu an telefon ve bilgisayara el konulduğu için bir şey yapamıyoruz. Bir eksper incelemesi yapılacak. En geç iki hafta içerisinde bu raporun çıkmasını bekliyoruz.”

“İçişleri Bakanlığı’nın bu olaya kâfi ihtimamı göstermeyip, kendisini yargılamaları yüzünden hayli üzgün zira yanlış bir şey yaptığını düşünmüyor. Avukatları olarak biz de ortada bir kabahat olduğunu düşünmüyoruz. Müvekkilimin paylaşımlarına bakıldığında, MİT Müsteşarı ve Cumhurbaşkanı’nın şahsi ayrıntılarının üzerini kapattığı görülmekte.Hukuki olarak haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Öncesinde elinden geleni yapıyor, şahsen Ankara’ya giderek tüm yetkilileri bilgilendirmeye çalışıyor.”

“Bu haberi birinci paylaşan müvekkilim İbrahim Haskoloğlu değildir. Bir YouTuber da bu haberleri paylaşıyor, bir kaç ana akım medya sunucularına da bu haber gidiyor. Lakin müvekkilimin daha göz önünde olması ve bilinirliği açısında ihale onun başına patlıyor.”

“AİLE PERİŞAN BİR biçimde”

“Ailesi nitekim perişan. Herkes o kadar üzgün ki. Ağabeyi, ablası… Hepsinin gözyaşları sel oldu. Çok açıklama yapmak istememekle birlikte mahkeme mühletini bekliyorlar. Ailede oğullarının gazetecilik yaptığını ve bir kabahati olmadığına emin.”

“İBRAHİM’İN TEK BİR İSTEĞİ VAR”

“Mükellim söylemiş olduği şey, ‘Bu hadisede benim dışımda şimdi bütün gazetecilerin haberi var, bu datalar onlara da gönderildi ancak kimse bu işin üzerine gitmedi. Ben vatandaş ve bir gazeteci olarak üzerime düşeni yaptım. Çok büyük bir pişmanlığım yok tek üzgünlüğüm keşke bu olay bu türlü çözülmeseydi. Bütün kamu kuruluşlarıyla birlikte elimden gelen her şeyi yapmaya hazırdım. Tek ricam bu mevzunun siyasi rant gereci yapılmaması’ dedi.”

“Bu ülkede insanların datalarının sızdırılması konusunun araştırılmasını, meclise taşınmasını ve bir önerge verilmesini istiyoruz. Dataları sızdıranlar dışarda fakat saf olan müvekkilim tutuklandı.”

“Bu ülkede özgür gazetecilik namına İbrahim Bey’in gerisinde olması gerekiyor. Basın hürdür, sansür edilemez. Hiç kimse yaptığı bir haber niçiniyle cezaevine konulamaz.”

“BU MEVZU ULUSAL GÜVENLİK KONUSU”

“Bu olay siyasetten daha değerli bir husus. Bu bir ulusal güvenlik konusu. Beşerler tarafınca ‘niçin Cumhurbaşkanı’nın resmi paylaşıldı?’ üzere tenkitler geliyor. Müvekkilimin bu mevzuya da bir açıklaması oldu. Kendisi ‘Ben Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu üzere isimler gelseydi onları da paylaşırdım. Bilhassa dikkat çeksin diye Cumhurbaşkanı’nı gönderdiler’ dedi.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, Twitter adresi üzerinden üzerlerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan’ın fotoğraf ve ayrıntılarının olduğu kimlik kartlarını paylaşan Haskoloğlu hakkında şikayette bulunmuştu.

Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Haskoloğlu hakkında, “şahsi ayrıntıları hukuka karşıt yolla ele geçirmek” kabahatinden soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında Haskoloğlu hakkında bu cürümden gözaltı sonucu verildi. Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü takımları, İbrahim Haskoloğlu’nu sabah saatlerinde Üsküdar’daki konutunda gözaltına alınmıştı.