Türkiye’nin sorumlu tüketim ve üretim projeleri aranıyor

bencede

Member
‘Geleceğimiz için sorumluluklarımız ortak, Hayalimiz Benzer’ iletisiyle yola çıkan Koç Topluluğu’nun satın alma ve tedarik zinciri idaresi alanında faaliyet gösteren şirketi Zer’in başlatmış olduğu Hayalimiz Misal İş Birliği Programı’nda üçüncü devir proje müracaatları başladı. Biroldukca farklı kesimden 700’ü aşkın müşterisi ve 20 binin üzerinde tedarikçisi ile oluşturduğu ekosistemden doğan tesir gücünü daha uygun bir dünya ideali için değerlendirmeyi hedefleyen program, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 12. unsuru ‘sorumlu tüketim ve üretim’ yaklaşımını merkeze alıyor. Programa ‘çevre ve doğal kaynakların korunması’ ve ‘yaşam biçiminin bu doğrultuda değiştirilmesi’ başlıklarında, Zer’in müşteri ve tedarikçileri tarafınca geliştirilen projeler başvurabiliyor. Proje müracaatları 30 Temmuz 2021 tarihine kadar Hayalimiz Emsal web sitesi üzerinden yapılabilecek.

Müracaat kaidesi Y jenerasyonu proje elçisi

Hayalimiz Emsal İş Birliği Programı’na müracaat kriterleri içinde Y nesli bir proje elçisinin olması yer alıyor. Bu kriter ile daha düzgün bir geleceği inşa etmek için gerekli vizyon ve kararlılığa sahip gençler; fikir üretmek ve aksiyona geçmek için teşvik edilerek, programın Y jenerasyonu çalışanların gücü ile büyümesi hedefleniyor.

Müracaatta bulunan projeler tesir potansiyeli, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik olmak üzere dört kriter ile bağımsız üyelerden oluşan Seçici Heyet tarafınca bedellendiriliyor. Seçilen projelerin gelişimleri bir yıl boyunca Zer elçileri tarafınca izlenmeye alınıyor ve Y jenerasyonu proje elçilerinin tesiriyle projelerin gelişim ivmesinin artırılması amaçlanıyor.

“Daha uygun bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz”

Mevzuya ait açıklamada bulunan Zer A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Apak, değişim ve dönüşüm yaratmada iş birliğinin değerini ve Hayalimiz Benzeri İş Birliği Programı’nın davetini şu sözlerle aktardı: “Zer olarak ‘ben değil biz diyen ekosistem’ anlayışının kıymetini çoğunlukla vurguluyoruz. Dünya ve etraf farkındalığı yüksek, her alanda daha iyiyi yaratmaya istekli çalışma ekosistemimizi her gün daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Hayalimiz Emsal İş Birliği Programı ile müşteri ve tedarikçilerimizle bir arada daha yeterli bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Sırf ferdi değil, kurumsal olarak atılabilecek adımları keşfederek ortaya çıkacak fikir ve uygulamalar ile her bir paydaşımızın kendi ekosisteminde değişim dalgası yaratmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.”

Programın yeni periyodunda su ile ilgili projelere özel değer

Dünya nüfusu süratle artarken, su kaynaklarının azalması ve artan kirlilik sebebiyle su muhtaçlığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Doğal su kaynaklarının korunması ve ekolojik döngünün kıymetli modülü denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi için hem ferdi tıpkı vakitte toplumsal manada gayret edilmesi gerektiğine inanan Zer, bu bahse dikkat çekmek emeliyle 2021 yılını ‘temiz su, pak deniz yılı’ ilan etti. Programa gelen müracaatlar içinden su tasarrufu ve kirliliğin engellenmesi için atık idaresi ile ilgili projeler özel olarak takdir edilecek.

Hibya Haber Ajansı