Trump, 6 Ocak'ta Kongre Binası'na gitmek istediğini itiraf etti

Anje

Global Mod
Global Mod
Eski Başkan Donald J. Trump Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 6 Ocak 2021'de Ellipse'de yaptığı konuşmanın ardından Gizli Servis ajanından kendisini Kongre Binası'na götürmesini istediğini ve istihbarat topluluğunun bulguları açısından kritik olan eylemlerinin önemli bir ayrıntısını doğruladığını söyledi. Saldırıyı araştırmak için Temsilciler Meclisi komitesi kuruldu.

Waukesha, Wisconsin'deki bir kampanya etkinliği sırasında Bay Trump, Trump'ın Beyaz Saray'daki bir yardımcısının 6 Ocak'ta Temsilciler Meclisi komitesine yaptığı açıklamanın şaşırtıcı ama tartışmalı bir kısmını gündeme getirdi: Bay Trump kendisini direksiyona atmıştı ve fiziksel olarak Kongre Binası'na doğru yürüyen büyük destekçi kalabalığına katılmak için onu yanlarında götürmeyi reddeden Gizli Servis ajanlarıyla mücadele etti.

Bay Trump, olaylarla ilgili kendi versiyonunu aktararak, “Ben arkada oturdum” dedi. “Peki ne dedim biliyor musun? “Oraya gitmek istiyorum çünkü çok fazla insanın düştüğünü görüyorum” dedim. “Efendim, gitmeseniz daha iyi” dediler. Ben de 'bunu yapmak isterim' dedim. “

Trump bir temsilciye “Yapmasan daha iyi olur” dedi. Eski başkan, “Pekala, ne düşünüyorsan sorun değil” diye yanıt verdiğini söyledi ve şunu ekledi: “Konuşmanın tüm tonu buydu.”

Başkan Biden'ın kampanyası, Bay Trump'ın yorumlarını hemen öne çıkardı. Bu, eski başkanın katılma niyetinde olduğunu bir kez daha doğruladı Bu, Bay Biden'ın 2020 seçimlerindeki zaferini bozmak amacıyla destekçilerinin Kongre Binası'na saldırmasına yol açacaktır.

Bu, Bay Trump'ın 6 Ocak'ta Kongre Binası'na gitme çabaları hakkında ilk kez konuşması değil. Birkaç röportajında, o gün destekçileriyle birlikte Kongre Binası'na yürümediği için pişman olduğunu ve Gizli Servis ekibinin bunu yapmasına engel olduğunu söyledi.

Bay Trump, Nisan 2022'de The Washington Post'a verdiği röportajda “Gizli Servis gidemeyeceğimi söyledi” dedi. “Oraya bir dakika içinde giderdim.”

Eski Beyaz Saray danışmanı Cassidy Hutchinson, daha sonra 6 Ocak'ta televizyonda yayınlanan Temsilciler Meclisi komitesi oturumlarında Trump'ın Gizli Servis ajanlarıyla yaptığı görüşme hakkında ifade verdi. Bayan Hutchinson, Bay Trump'la birlikte arabada değildi ve bu olaylara ilişkin ikinci veya üçüncü elden anlatımının, diğer insanların ona o gün anlattıklarından geldiğini söyledi.

Bay Trump'ın adı açıklanmayan şoförü de aynı komiteyle yaptığı röportajda şunları söyledi: “Başkan Kongre Binası'na gitmekte ısrar etti. Capitol'e gitmek istediği benim açımdan açıktı.”

Bay Trump, Çarşamba günkü mitingde istihbarat departmanına yaptığı soruşturmaları sıradan bir olay gibi gösterdi.

Temsilciler Meclisi soruşturmacılarıyla yapılan röportajda sürücü, Trump'ın ajanlara yaklaştığını ya da direksiyona uzandığını görmediğini ancak “fiziksel varlığından çok sesindeki tedirginliğin göze çarptığını” söyledi.

Bazı eski yönetim yetkililerinin ifadelerine göre, Bay Trump, Gizli Servis komutanlığı tarafından Beyaz Saray'a geri dönmeye zorlandıktan sonra, eski başkan oturup ardından gelen şiddeti televizyonda izledi. Bay Trump'ın, seçimin kendisinden çalındığına dair asılsız iddialarını tekrarladığı ve toplantıya katılanları Kongre Binası'na yürümeye çağırdığı Ellipse Tapınağı'ndaki konuşmasının ardından, destekçilerinden oluşan bir kalabalık polis barikatlarını aşarak binaya geçici olarak saldırdı. Bay Trump'ın sertifikasını duraklatmak. Biden'ın zaferi.

Salı günü Time dergisinde yayınlanan geniş kapsamlı bir röportajda Bay Trump, 6 Ocak'ta Kongre Binası'na yapılan saldırıyla ilgili suçlamalardan hüküm giyen veya suçunu kabul eden herkesi “kesinlikle” affetmeyi düşüneceğini söyledi. Ayrıca bu yılki seçimlerden sonra siyasi şiddet olasılığını da göz ardı etmeyecek.

“Kazanacağımızı düşünüyorum” dedi. “Ve eğer kazanamazsak önemli olan da bu. Her zaman seçimin adaleti söz konusudur.”