Taliban’dan ABD’ye: Büyük bir kalpleri olmalı

celikci

Active member
Taliban’dan ABD’ye: Büyük bir kalpleri olmalı
Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban’ın kurduğu hükümeti ‘tanıma’ tartışmaları sürüyor. Avrupa Birliği (AB), kendileri için Taliban ile etkileşime geçmekten öbür seçenek olmadığını belirtti. Taliban idaresi ise bugün yaptığı açıklamada yardım kelamları için milletlerarası kamuoyuna teşekkür etti.

‘BAŞKA ALTERNATİF YOK’

AB Dış Bağlar Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu’nda Afganistan’daki gelişmeleri kıymetlendirdi, ‘Afgan krizinin çabucak hemen sona ermediğini’ söylemiş oldu. ‘Olayları etkileme talihine sahip olmak için, Taliban’la alaka kurmaktan öbür seçenekleri olmadığını’ lisana getiren Borrell, Brüksel’in Afganistan’da insan haklarının değeri konusunda ısrarcı olacağını ekledi: “Belki insan haklarını konuşmak büsbütün bir tezat, lakin onlardan istememiz gereken şey bu.”

Açıklamada AB’nin Taliban ile konuşmak dışında öteki bir alternatifi olmadığı vurgulanırken, Kabil’de diplomatik ağ örmek ismine öteki birlik hükümetleriyle uyum kurmaya çalışılacağı bilgisi paylaşıldı.

TALİBAN’DAN ABD’YE: BÜYÜK BİR KALPLERİ OLMALI

Öte yandan Afganistan’da geçen hafta kurulan süreksiz hükümetin Dışişleri Bakanı Amir Han Muttaki, ülkeye taahhüt edilen milyonlarca dolarlık yardım için milletlerarası kamuoyuna teşekkür etti. Başşehir Kabil’de kameraların karşısına geçen Mutakki, yardım talebini kastederek ‘ABD’nin büyük bir ülke olduğunu, ötürüsıyla büyük de bir kalbe sahip olması gerektiklerini’ söylemiş oldu.

Geçtiğimiz hafta Taliban idaresindeki Afganistan’a yapılan yardım taahhütlerinde Çin’in açıklaması ses getirmişti. Pekin idaresi Afganistan’a 31 milyon dolarlık besin, Covid aşısı ve ilaç yardımı yapacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

ALINTIDIR