Sertifikalı tohum ve fidanlara 418 milyon lira takviye verilecek

Anje

Global Mod
Global Mod
2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na bakılırsa ziraî destekleme bütçesi 2022 yılı için 2021 yılına göre yüzde 12,5 artırılarak 22,97 milyar liradan 25,83 milyar liraya yükseltildi. Bu dayanaklar içinde sertifikalı tohum ve fidan kullanması takviyesi yüzde 1,6’lık hisseye sahip oldu. Bu kapsamda gelecek yıl sertifikalı tohum ve fidan kullanması için 418 milyon lira takviye ödemesi yapılacak.

Öte yandan, bitkisel üretim bölümünde mahallî çeşitlerin ve bitki gen kaynaklarının korunması, biyoteknoloji, ıslah, çeşit geliştirme, faal piyasa kontrolü, sertifikalı tohumluk üretimi ve kullanması ile yenilenebilir güç kaynaklarının kullanmasının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

“Artan takviyelerle sertifikalı tohum kullanması yaygınlaşacak”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Lideri Yıldıray Gençer, sertifikalı tohum üretimi ve kullanmasına yönelik takviyelerin artarak devam etmesinin dala ve üreticilere olumlu yansımaları olduğunu belirtti.

2022 üretim yılı için sertifikalı tohum kullanım takviyesinin buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için yüzde 50 artışla dekar başına 24 liraya çıkarıldığını söyleyen Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Lideri Yıldıray Gençer, takviyenin ekim devrinde açıklanmasının üretime katkı sağlaması açısından değerli olduğunu kaydetti.

Yaşanan gelişimin bölüm tarafınca olumlu karşılandığını belirten Gençer, şunları söylemiş oldu: “Verim ve kaliteli üretim için sertifikalı tohum şayet olmazsa olmazımız. Sertifikalı tohum kullanması bitkisel üretimde yüzde 25’e varan randıman artışı sağlıyor. Sertifikalı tohum kullanmasıyla üreticiler randıman artışı sağlamanın yanında ne kadar üretim yapacağını evvelinde iddia edebiliyor. Sertifikalı tohum üretim ve kullanım dayanaklarının artarak devam etmesi kesimimize ve üreticimize olumlu yansıyor. Dayanakların artmasıyla sertifikalı tohum kullanması yaygınlaşacak.”

Dayanakların, bölümün büyüme suratına da katkı sağladığını söz eden Gençer, şu değerlendirmede bulundu: “Özellikle 2005 yılında sertifikalı tohuma yapılan kullanım takviyesi ve 2008 yılında da sertifikalı tohuma verilen üretim takviyeleri sertifikalı tohumun üretim sayılarına olumlu yansıdı. Rakamsal olarak bakıldığında 2008’de 290 bin ton olan sertifikalı tohum üretimimiz 2020’li senelera geldiğimizde 1 milyon 242 bin tona ulaşmıştır. 2023 yılı maksadımız olan 1 milyon tonluk üretime 5 yıl evvelden ulaştık. Takviyelerin önce belirlenen bir ödeme planına nazaran yapılması 2023 amacımız olan 1,5 milyon tonluk üretime ulaşmamıza katkı sağlayacaktır.”