Ragbiye gönül veren kız öğrencilerin maksadı ulusal kadro forması

Anje

Global Mod
Global Mod
Güç ve çeviklikten çok cüretin ön planda olduğu sert bir spor olan ragbiye gönül veren liseli kız öğrenciler, ileride ulusal grup forması ve hakemlik hedefliyor.

İngiltere’nin Ragbi kentinde futbol maçı sırasında bir oyuncunun topu kollarının içinde tutarak kaleye hakikat koşmasıyla başlayan, 1823 yılından bu yana başta İngiltere olmak üzere Fransa, Galler, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avusturalya’da fazlaca tanınan bir spor haline gelen ragbi, Türkiye’de de ilgi görmeye başladı.

Sert bir spor olan ragbiyle öğretmenlerinin yönlendirmesiyle tanışan liseli kız öğrenciler, kendilerini bu kolda her geçen gün geliştiriyor.

Trabzon’da geçen hafta düzenlenen Okul Sporları Gençler Ragbi Türkiye Birinciliği’ne katılan 16 bayan kadrosundaki öğrenciler, performanslarıyla göz doldurdu.

– Büke: “Milli grupta forma giymek istiyorum”

Ordu’dan Fatsa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ragbi ekibi oyuncusu Sevgi Parıltı Büke, AA muhabirine, bu spora okulda hocalarının yönlendirmesiyle başladığını söylemiş oldu.

Ragbinin bayanlar için sert bir spor kısmı olduğuna işaret eden Büke, “Erkekler bu hususta daha uygun zira futbol oynadıkları için avantajlılar. Çok bilindik bir spor değil lakin önü açık. Benden küçüklere ve büyüklere bu sporu tavsiye ediyorum. Bu sporda ilerleyip ulusal kadroda forma giymek istiyorum.” dedi.

Kocaeli Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi atleti Dilara Aytekin ise kadrolarının bir süre evvel kurulduğunu belirterek, “Bu sporu epey sevdim. Bayanlar için sert bir spor olsa da oynarken keyif veriyor. Birinci başlarda her yerimi morartıyordum fakat artık alıştım. Tekvando ve karate sevenlerin de bu sporu seveceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

– Çelik: “Bu sporda ilerlemeyi düşünüyorum”

Kütahya Spor Lisesi sportmeni Rümeysa Çelik, ragbi ile bir yıl evvel tanıştığını belirterek, “Çok uğraşlı bir spor kolu lakin alışınca güç gelmiyor. Düştükçe canınız acımıyor ve yerler fazlaca yumuşak geliyor. Birinci başta düştüğümüzde bir yerlerimiz acıyordu lakin artık bu kadar düşünmüyorum.” tabirlerini kullandı.

Ragbinin gelecek vadettiğini lisana getiren Çelik, “Takımım ismine memnunum. Daha hayli yeniyiz lakin inşallah ileride daha âlâ oluruz. Bu sporda ilerlemeyi düşünüyorum. Sevdiğim bir spor kısmı. İnşallah bu istikamette güzel yerlere gelmeyi ve hakem olmayı istiyorum.” halinde konuştu.

Türkiye Ragbi Federasyonu Teknik Konsey Lideri ve ulusal kadro atleti Oğuzhan Danışmaz, yeryüzünde geriye pas atılarak oynanan tek spor branşının ragbi olduğunu aktardı.

Ragbinin Amerikan futboluyla da karıştırıldığını belirten Danışmaz, “Ancak ondan fazlaca farklı bir spor. Amerikan futbolunda her oyuncuya müdahale edilirken, ragbide topu alan oyuncuya müdahale ediliyor. Son senelerda okullarda hocaların yönlendirmesiyle bayan ekipleri da kuruldu. Bu yıl düzenlediğimiz karşılaşmaya bayan kadrolarının iştirakinin çok fazla olduğunu gözlemledik.” açıklamasında bulundu.

Danışmaz, Trabzon’da düzenledikleri Okul Sporları Gençler Ragbi Türkiye Birinciliği’ne 22 vilayetten gruplarıyla katılan 560 öğrenciden 250’sinin kız olduğunu da kelamlarına ekledi.