Paralimpik okçu Öznur Cüre, azmiyle gayesi 12’den vurdu

Anje

Global Mod
Global Mod
Trafik kazası daha sonrası felç kaldıktan daha sonra paralimpik okçulukta Türkiye’yi temsil etmeye başlayan eski tekvandocu Öznur Cüre, azmi ve disipliniyle milletlerarası tertiplerde birbirinden kıymetli başarılara imza atıyor.

Öznur’un, 2014’te ailesiyle Ordu’dan İstanbul’a dönerken geçirdikleri trafik kazasının akabinde belden aşağısı felç kaldı.

Spordan kopmak istemeyen ve arayışa giren 25 yaşındaki ulusal sportmen, ulusal okçu Bahattin Hekimoğlu’nun davetiyle para okçuluğa yöneldi.

Babasının bir yıl sırtında taşıyarak idmanlara götürdüğü Öznur, yeni mesleğinde de başarılarıyla dikkati çekiyor.

Ulusal okçu, Tokyo Olimpiyatları’nda partneri Bülent Korkmaz ile makaralı yay açık sınıf karışık grup kategorisinde Türkiye ismine oyunlar tarihinin birinci madalyasını kazandı.

İslami Dayanışma Oyunları’nda gayret etmek için Konya’ya gelen Öznur, oyunların açılış seremonisinde sportmen yeminini okuma gururunu da yaşadı.

“Bunların hepsi emeklerimizin karşılığı”

Ulusal formayı 4 yıldır giyen Öznur Cüre, AA muhabirine, hayatının devamını felçli geçireceğini öğrendiğinde epeyce ağladığını lakin spor yardımıyla artık memnun olduğunu söylemiş oldu.

Tokyo Olimpiyatları’nın kendisi için epeyce farklı bir yeri olduğunu vurgulayan Öznur, katıldıkları kategoride Türkiye’nin oyunlar tarihli birinci madalyasını kazanmanın inanılmaz bir his olduğunu lisana getirdi.

Tüm dünyanın izlediği karşılaşmalarda bu başarıyı yakalamanın kendisini harika hissettirdiğine dikkati çeken Öznur, “Olimpiyatlardan daha sonra hiç es vermedik. Dünya şampiyonasına katılıp, dünya şampiyonu olduk. Harika hislerdi. Natürel bunların hepsi emeklerimizin karşılığı. Atışları tek başıma yapsam da ardımda kocaman bir takım var. Onların gözünde o gururu gördükçe daha da azmediyorsunuz ve sıkı çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Bütün kotaları toplayıp Paris’e bomba üzere gideceğiz”

Geçtiğimiz hafta Roma’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda da hayallerinden birini gerçekleştirdiğini, katıldığı üç kategoride epeyce istediği üç madalyaya sahip olduğunu anlatan Öznur, “Bireyselde ikincilik, karışık kadroda üçüncülük ve ekipte altın madalya kazandık. Tüm renkleri toplayıp geldim. Bir aydır hiç meskene uğramadık.” sözlerini kullandı.

İslami Dayanışma Oyunları’nda da muvaffakiyet için uğraş ettiklerini anlatan Öznur, şunları söylemiş oldu:

“Burada atlet yeminini okuyacağım haberini aldığımda İtalya’da yarışmadaydım. ‘Allah’ım bunu bana nitekim nasip ettiğin için epeyce teşekkür ederim’ diye dua ettim. Zira bir sportmen için fazlaca kıymetli bir şey bu. Benimle bir arada tüm atletlere örnek olmak üzere bir durum. Ben bu işi hakkımla yapıyorum ki şükürler olsun yürekten ve tüm inancımla kelam verdiğimi, ant içtiğimi herkese gösterdim. Sahnedeyken altın maçına çıkmış üzereydim. Nabzım çok yüksek atıyordu. Binlerce insanın ve devlet erkeklerinın ortasında bu erdeme nail olmak benim için epey büyük bir gururdu.”

Aldıkları her derece ve madalyanın onları Paris Olimpiyatları’na daha da yakınlaştırdığına değinen Öznur, “Gerçekten epeyce fazla çalışıyoruz. Ülkemizi temsil etmek için buradayız. Natürel ki bunu madalyayla taçlandırmak istiyoruz. Bütün kotaları toplayıp Paris’e bomba üzere gideceğiz.” diyerek kelamlarını tamamladı.