Oyun oynarken öğretmeni fark etti… Dünya üçüncüsü oldu

ahmetbeyler

Active member
Ulusal ve milletlerarası kros yarışlarında onlarca madalya kazanan Günen, Portekiz’in Aveiro kentinde 10-13 Mart tarihleri içinde düzenlenen Üniversitelerarası Kros Dünya Şampiyonası’nda 10 kilometrelik bayanlar yarışında 32.14’lük dereceyle üçüncü olmayı başardı.

Iğdır’da yaşayan Kılıç ailesi 2004 yılında İstanbul’a göç etti. 9 çocuklu ailenin en küçükleri olan Yayla Kılıç, ilkokul 5’inci sınıfta öğretmeni tarafınca keşfedilerek atletizm sporuna başladı. Okul bahçesinde arkadaşlarıyla ebeleme oyunu oynayan Yayla’nın süratli koştuğunu goren öğretmeni, ‘Gel kızım süratli koşuyorsun seni atletizm yarışında deneyelim’ kelamıyla atletizm pistlerine çıktı.

2015 yılında Kütahya’nın Gediz ilçesinde düzenlenen dağ koşusunda birinci olarak ulusal gruba seçilen Yayla, katıldığı birinci Avrupa Şampiyonası’nda 4’üncü oldu. Ulusal ve milletlerarası yarışlarda onlarca madalya alan Yayla, 6 yıl evvel Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Vücut Eğitimi Öğretmenliği kısmını kazandı.

Gayesi olimpiyat

Burada tahsilini sürdüren Yayla, kendisi üzere sportmen olan Vedat Günen’le hayatını birleştirdi. Faal spor yaşantısına devam eden Yayla Günen, 10-13 Mart 2022 tarihleri içinde Portekiz’in Aveiro kentinde düzenlenen Üniversitelerarası Kros Dünya Şampiyonası’nda 10 kilometrelik bayanlar yarışında 32.14’lük derecesiyle üçüncü oldu. Başarılarına yenisini eklemek isteyen Günen, günde 30 kilometre koşuyor. 22 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Şampiyonasına hazırlanan Günen, maksadının olimpiyat şampiyonluğu olduğunu söylemiş oldu.

Ailesiyle Iğdır’da yaşarken 2004 yılında İstanbul’a göç ettiklerini belirten Yayla Günen, şunları söylemiş oldu:

“İstanbul’da 5’inci sınıfta ebeleme oynarken öğretmenim tarafınca keşfedildim. Öylece başladık. 5’inci sınıfta katıldığım birinci Türkiye Şampiyonası’nda ikinci oldum. Ailem her vakit dayanak oldu. Buradan da onlara hayli teşekkür ediyorum düzgün ki varlar. Ailede tek okuyan benim. Bundan 7 yıl evvel ulusal ekibe seçildim. Kütahya Gediz’de dağ koşusu vardı. Orada birinci oldum ve ulusal ekibe seçildim. Yaklaşık bir ay evvel Portekiz’e gittik. Üniversitelerarası Kros Dünya Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldum. Bu yüzden hayli memnunum, gururluyum. Güzel ki atletizm atletiyim. Çok severek yapıyorum. Şu anki amacım İngiltere’de yapılacak olan 10 bin metre Avrupa Şampiyonası’nı kazanmak. Fakat tepe amacım her vakit olimpiyat şampiyonluğu. Şu anda aslında bütün çalışmalarımı bu istikamette yapıyorum. İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları’na katılarak şampiyon olmayı hedefliyorum. Sabah 15, akşam 15 olmak üzere günde 30 kilometre koşuyorum. Haftanın 3 günü stadyumda geri kalan günlerde ise arazi ve yollarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben buradan bütün ailelere sesleniyorum. Bilhassa kız çocuklarını spora yönlendirsinler. Emin olun her vakit kazanan onlar olur.”