Ordu’da kıyıdan topladığı taşları sanat yapıtına dönüştürüyor

Ideast

New member
Benal, yeni tip koronavirüs salgınının başlamasıyla kent merkezine bakılırsa daha sakin olan Gülyalı ilçesi Tepealtı Mahallesi’ndeki meskeninde daha hayli kalmaya başladı.

Vaktini kıyıda gezerek pahalandıran Benal, deniz kıyısına vuran taşları toplayıp meskeninde biriktirdi.

Benal, topladığı taş, yosun, deniz kabuğu, ağaç modülleri üzere materyallerle insan, otomobil, mesken figürlerinin yanı sıra saksı, kase üzere farklı eserler yapıyor.
Konutunun mutfağını adeta atölye çeviren Benal, yapıtlarını sergilemeyi hedefliyor.

“ÇALIŞMALARIMIN GENÇLERE ÖRNEK OLMASINI İSTİYORUM”

İki çocuk annesi 55 yaşındaki Aysel Benal, AA muhabirine, hobi olarak taşları boyadığını, daha sonrasında uğraşısını çeşitlendirerek hoş işler ortaya çıkardığını söylemiş oldu.

Uğraşısından büyük zevk aldığını lisana getiren Benal, çalışmalarının gençlere örnek olmasını istediğini söz etti.

Benal, bulduğu taşlarla başında tasarladıklarını yapmaya çalıştığını anlatarak, dedi.

İnsan figürlerini farklı alanlarda kullandığını kaydeden Benal, “Dağda koşan adamlar, kayak yapanlar, el ele tutuşan beşerler, baba-oğul, anne-kız, kaya üstünde balık tutan birileri, el ele tutuşan aile, ağaca tırmanan çocuk yaptım. Hayvan, kase üzere çalışmalar var. Denizin attığı cam şişe, ağaç modülleri… Taşlardan, camlardan çiçek yaptım.” diye konuştu.

“TAŞI GÖRÜNCE NE YAPACAĞIM BAŞIMDA CANLANIYOR”

Aysel Benal, kıyıya gittiğinde artık yürüyüş yerine direkt taşa odaklandığını vurgulayarak, şöyleki devam etti:

“Gördüğüm taşla çabucak ne yapacağım başımda canlanıyor; ‘Bu taştan baş yaparım ya da şapka olur, bundan kol, bundan elbise yaparsam önüne düğmesini yaparım.’ Yosunları konutta kurutuyorum. Denizin attığı ne var ise onları toplamaya çaba gösterdim. Elimden geldiğince de onları değerlendirmeye uğraş ettim.”

“EN ÇOK İSTEDİĞİM ŞEY STANT AÇMAK”

Salgında genelde Gülyalı’daki meskende kaldıklarını aktaran Benal, “Bir iki taş toplayıp başladım. ‘İyi ki başlamışım.’ diyorum, fazlaca rahatlatıyor. Herkese de tavsiye ediyorum. İnanın ki farklı bir his. Her biri güya kendi çocuklarımmış üzere geliyor. Vermek bile istemiyorum.” sözlerini kullandı.

Stant açmak istediğine işaret eden Benal, bu hususta Gülyalı Belediye Lideri Ulaş Zirve’nin kendisine yardımcı olacağını kelamlarına ekledi.