Olimpiyat şampiyonu Galmarini’den Erzurum’da teorik ve pratik snowboard eğitimi

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye Kayak Federasyonu tarafınca Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesinin (TMOK) takviyesiyle Erzurum’da, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları şampiyonu ve 2014 Soçi Kış Olimpiyatları ikincisi Nevin Galmarini’nin iştirakiyle teorik ve pratik snowboard eğitimleri düzenlendi.

TMOK’tan yapılan açıklamaya nazaran, eğitimlere katılan ulusal sportmenler, olimpiyat şampiyonu Galmarini’den idman metotları, mental hazırlık üzere konularda tekliflerini ve tecrübelerini dinleme, birlikte idman yapma imkanı buldu.

Snowboard Ulusal Ekibi atleti Selin Gülce Güler, eğitimlere ait, “Olimpiyat şampiyonu bir sportmen ile birlikte olmak, muvaffakiyet sırlarını dinlemek benim için epeyce değerliydi. Tekniğimin düzelmesinde, hızlanmamda, yalnızca Türkiye’de değil yurt haricinde da derece almamda olimpiyat şampiyonu bir atletin deneyimlerinin epeyce büyük tesiri olacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Nevin Galmarini ise eğitimlerle ilgili, “Öncelikle bu eğitimde maksadım Türk atletlerine paha katabilmek. Halihazırda sahip oldukları düzey ve tutku harika. Ben mümkün olduğunca stratejik, teknik ve bilhassa mental bilgiler vermeye çalışıyorum. Türkiye aslına bakarsanız küçük yaşlarındaki çocuklara bu sporun tutkusunu aşılayarak başarılı bir gelişme sağlıyor. Gelecekteki muvaffakiyetin kaynağı budur. Türkiye’nin en yüksek dağı İsviçre’nin en yüksek dağından daha yüksek. Yani rekabet etmek için aslına bakarsan bir avantaj var. Günün sonunda planlamalar muvaffakiyetin yüzde 99’unu oluşturuyor.” sözlerini kullandı.

Eğitimleri pahalandıran Snowboard Ulusal Kadrosu Başantrenörü Serdar Özger de “Snowboardda süratli bir gelişme gösteriyoruz. Aslında bu spora olan yatırımlarımız 1990’larda başladı. 2006’da Türkiye Kayak Federasyonunun uğraşları ile fazlaca daha süratli bir ivme yakaladık. Nevin Galmarini’nin bu eğitimler ile büyük faydaları oldu. Atletlerimiz için bu ayrıntıları bir olimpiyat şampiyonundan öğrenmek epey kıymetli. Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesine epey teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.