Olimpiyat şampiyonu Fransız hentbolcu, Dünya Günü’ne dikkati çekti

Anje

Global Mod
Global Mod
Fransa Erkek Ulusal Hentbol Kadrosu ile üç sefer olimpiyat şampiyonluğu yaşayan Nikola Karabatic, açıklamalarda bulundu.

Karabatic, 22 Nisan Dünya Günü ötürüsıyla Olympics.com’a etrafa verdiği kıymeti anlattı.

Üç kere olimpiyat şampiyonluğu sevinci yaşayan ve tüm vakit içinderın en uygun hentbolcularından biri olarak kabul edilen 38 yaşındaki oyuncu, “Bir atlet olarak ferdî hareketlerimiz, insanlara olduğu kadar kulüplerimize, başkanlarımıza ve federasyonlarımıza da tıpkı tarafta ilerleme konusunda ilham verecek.” tabirini kullandı.

Karabatic, “Çevre için sportmenler, daha sürdürülebilir bir modele geçişe öncülük edebilir. Bir atlet olarak etrafımızı saran, etrafa daha uyumlu, daha sürdürülebilir bir modele geçişe öncülük edebileceğimizi düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Tecrübeli hentbolcu, sporu bıraktığında dünya için savaşmayı da birinci önceliği haline getireceğini belirerek, şunları kaydetti:

“Sekiz yıldan fazla bir müddetdir Paris’te yaşıyorum ve ailemle bir arada toplu taşıma, bisiklet, elektrikli scooter yahut trenle seyahat etmeyi seçiyorum. Taşınmayı planlıyoruz, bu yüzden bir otomobil alacağım fakat etraf üzerinde daha az tesiri olan bir otomobil arıyorum. Ayrıyeten çevresel niçinleri destekliyorum ve kulübümü, federasyonumu ve ulusal kadromu şişelenmiş su ve plastik kullanım alışkanlıklarını değiştirmeye zorluyorum. PSG’de plastik şişe kullanmaktan kaçınabilmemiz için su sebilleri var ve bir ton plastik kullanmayı bıraktık.”

Kovid ve Ukrayna’daki savaş hakkında da değerlendirmede bulunan Karabatic, şu sözleri kullandı:

“Çocuklarıma ve beni takip eden insanlara bugünlerde Kovid krizi ve Ukrayna’daki savaşa karşı umutla savaşmamız gerektiğini göstermek istiyorum, bizi caydırabilecek birfazlaca olumsuz şey var. Bence her vakit inandığımız şey için savaşmalıyız, meşgul olmalıyız. Çocuklarıma göstermek istediğim şey bu; her vakit gurur duyun, inandığımız ve hayal ettiğimiz şey için savaşın.”