Mike Johnson Ukrayna'ya Yardıma Nasıl Evet Oy Verdi?

Anje

Global Mod
Global Mod
Senato Ukrayna, İsrail ve Tayvan için büyük bir yardım paketini kabul ettikten sonra, Meclis Başkanı Mike Johnson haftalarca, partisinin sağ kanadını kızdıracağı ve işine mal olabileceği kesin olan bir finansman tasarısının Meclis tarafından kabul edilip edilmeyeceği ve nasıl alınacağı üzerinde düşündü.

Gizli istihbaratı tartışmak üzere Oval Ofis'te aralarında CIA direktörü William J. Burns'ün de bulunduğu üst düzey ulusal güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi. Hem hareketli hem de koyu kırmızı bölgelerdeki geniş Cumhuriyetçi gruplarla defalarca bir araya geldi ve seçmenlerinin Ukrayna'nın finansmanına yönelik tutumlarını tartıştı. Sonbaharda ABD Deniz Harp Okulu'na gidecek olan oğlunu düşündü.

Ve son olarak, Ukrayna'ya yardımın önünü açmak için Demokratlarla birlikte çalışma planı, kendisini halihazırda koltuğundan etmekle tehdit eden aşırı muhafazakarların öfkesiyle karşılandığında, Evanjelik bir Hıristiyan olan Bay Johnson diz çöktü ve Rehber'e dua etti.

Dışişleri Komitesi başkanı Teksas Temsilcisi Michael McCaul, konuşmacının “Tarihin doğru tarafında olmak istiyorum” dediğini hatırladı.

Bay Johnson'ın, Cumartesi günü 95 milyar dolarlık dış yardım tasarısını Meclis'ten geçirmek için konuşmacı olarak konumunu riske atma kararı, Louisiana Cumhuriyetçisi için kayda değer kişisel ve siyasi gelişmenin doruk noktasıydı. Aynı zamanda, geçen sonbaharda aşırı sağ tarafından göreceli belirsizlikten kurtarılan -ki bu da gündemine hain olarak gördükleri bir konuşmacıyı az önce devirmişti- son derece işlevsiz bir Meclis'in sözcüsü haline gelmesi beklenmedik bir sonuçtu.

Basit bir katı görüşlü olan Bay Johnson, Kiev'in savaş çabalarını finanse etme çabalarına büyük ölçüde karşı çıkmıştı. Görev süresinin başlarında partisinin sınır talepleri karşılanana kadar konunun oylamaya sunulmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Ancak partisindeki pek çok kişinin itirazlarına rağmen yardım paketini hayata geçirmek için Demokratlarla güçlerini birleştirmeyi planladığını açıkça belirttiğinde Bay Johnson tamamen farklı bir dil konuştu.

Geçtiğimiz hafta Capitol'de gazetecilere “Tarih bizi yaptıklarımıza göre yargılar” dedi. “Şu anda kritik bir dönem. Bencilce bir karar verip başka bir şey yapabilirdim. Ama burada doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapıyorum. Artık Ukrayna'ya ölümcül yardım sağlamanın hayati önem taşıdığını düşünüyorum.”

Bay Johnson, bu dönüşünü kısmen aldığı istihbarata bağladı; bu, eski Başkan Donald J. Trump'ın istihbarat camiasına olan derin güvensizliğini benimseyen bir partinin liderinden gelen çarpıcı bir açıklamaydı.

Bay Johnson, “Bu bilgiye gerçekten inanıyorum” dedi. “Eğer izin verilseydi Vladimir Putin'in Avrupa çapında yürümeye devam edeceğini düşünüyorum. Sanırım bundan sonra Baltıklara gidebilir. Polonya ya da NATO müttefiklerimizden biriyle hesaplaşabileceğini düşünüyorum.”

Bay Johnson ve Kongre'nin diğer ulusal güvenlik komitelerinin başkanlarıyla Kongre Binası'nda milletvekillerinin gizli materyalleri görebileceği güvenli bir odada defalarca bir araya gelen Bay McCaul, Bay Johnson'ın gezisini “dönüştürücü” olarak nitelendirdi.

McCaul, “Birdenbire dünyanın buna bağlı olduğunu fark etti” dedi. “Bu sahadaki küçük bir siyasi oyun değil.”

Tartışmalara aşina olan kaynaklara göre, en etkili brifinglerden biri Şubat ayında Oval Ofis'te, kongre liderlerinin Ukrayna'ya hükümet finansmanı ve yardımını görüşmek üzere Bay Biden ile bir araya geldiği sırada gerçekleşti. O toplantıda Bay Burns ve diğer üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri, Ukrayna'nın cephanesinin ne kadar çabuk tükendiğini ve hava savunmasının artık Amerikan silahlarıyla güçlendirilmemesi durumunda sonuçlarının ne kadar yıkıcı olacağını Bay Johnson'a anlatmaya çalıştılar.

Onun düşüncelerine inanacaklarına inanan Bay Johnson, konuştuğu kişilerin söylediğine göre, finansman tedbirine karşı çıkan Cumhuriyetçileri defalarca Kongre Binası'nın güvenli odasına gitmeye ve aynı istihbaratı almaya çağırdı.

Bay Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve diğerleriyle yaptığı toplantılarda, Rus güçlerinin savaş halindeki ülkede yarattığı sefaletin boyutları hakkında duyduğu hikayelerden de etkilendi. Bütün bunlar Bay Johnson'ın Hıristiyan inancına dair anlayışını etkiledi.

Konuşmacı ayrıca harekete geçmesi yönünde artan siyasi baskıyla da karşı karşıya kaldı. Senato Demokratları, Cumhuriyetçilerin talep ettiği gibi Ukrayna'ya yapılacak yardımı sert sınır önlemleriyle birleştirmek için Cumhuriyetçilerle bir anlaşma yapmıştı, ancak Bay Trump'ın bunu kınamasının ardından Cumhuriyetçiler bunu açıkça reddetti. Daha sonra Senato, Ukrayna, İsrail ve Tayvan için herhangi bir göç önlemi olmaksızın kendi 95 milyar dolarlık acil yardım yasasını kabul etti ve aynısını yapmak Meclisin sorumluluğundaydı.

Bay Johnson'ın içinde bulunduğu durumu daha da kötüleştiren şey, Kongre'nin diğer üç üyesiyle, özellikle de Kiev'in güçlendirilmesini yüksek sesle destekleyen ve bunu mirasının çok önemli bir parçası olarak gören Kentucky Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell ile tamamen arasının açık olmasıydı.

New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer'in “yoğun” bir kitlesel saldırı olarak tanımladığı Şubat ayındaki Beyaz Saray toplantısında bu açıktı.

O sırada “Bu odadaki herkes Konuşmacı Johnson'a yardım göndermenin ne kadar önemli olduğunu anlattı” dedi.

Bay Johnson özel olarak müttefikleriyle itişip kakışıyor, ulusal güvenlik paketini Cumhuriyetçiler için daha kabul edilebilir hale getirmek için ne gibi önlemler alabilecekleri konusunda beyin fırtınası yapıyordu. Şubat ayında Florida'da ve Mart ayında Batı Virginia'da yapılan toplantılarda, daha önce Arkansas Cumhuriyetçi Temsilcisi French Hill ile donmuş Rus devlet varlıklarının satışı yoluyla yardımın bir kısmını finanse edecek olan REPO tasarısını tartışmıştı.

“Saf şiir” olarak tanımladığı bu hüküm, daha sonra Bay Johnson'ın yardım tasarısı konferansını satma çabalarının önemli bir parçası haline geldi.

Aynı sıralarda, Bay Johnson müttefiklerine – önce özel olarak, sonra yüksek sesle – ABD'nin Kiev'e para göndermesini ayarlayacağını anlatmaya başladı.

New York'tan Cumhuriyetçi Temsilci Mike Lawler, “Bunun önemini her zaman anladığını ve buna inandığını düşünüyorum” dedi. “Bir konuşmacının işlevi fikir birliği oluşturmaya çalışmaktır ve bence konferansta fikir birliği oluşturmak istiyordu. Ne yazık ki taviz vermek istemeyen bazı insanlar var.”

Nebraskalı Cumhuriyetçi Don Bacon, milletvekilleriyle yapılan küçük bir toplantıda Bay Johnson “bunu Nisan ayında yapmazsak Ukrayna için çok geç olabileceğini açıkça belirtti” dedi.

Ukrayna'ya oy vermek isteyen siyasi açıdan savunmasız Cumhuriyetçilerin de sabrı tükendi. Bay Johnson Perşembe günü gazetecilere, kısa süre içinde harekete geçmezse GOP milletvekillerinin Senato tasarısını oylamaya zorlamak için görevden alınma önergesi adı verilen bir prosedür kullanarak onu atlatmaya çalışacağına inandığını söyledi.

“Meclis bu politikayı ve süreci iyileştirmeseydi ve değişiklikleri yarın mecliste değerlendirmeseydi, Senato ek yasa tasarısını yemek zorunda kalacaktık” dedi.

Bir yardım paketini ilerletmeyi kabul ettiğinde, siyasi anavatanından (Cumhuriyetçi konferansın sağ kanadından) gelen, üyeleri Bay Johnson'ı kendilerine ihanet etmekle suçlayan ve defalarca rotasını değiştirmeye çağıran bir öfke dalgasıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi'nin arka sıralarında yaşanan hararetli bir sahnede, bir grup aşırı görüşlü konuşmacının etrafını sardı ve ona dış yardım paketini göçmenlik karşıtı sert önlemlere bağlaması yönünde çağrıda bulundu.

Bay Johnson, böyle bir tedbiri uygulamaya koymak için yeterli Cumhuriyetçi desteğine sahip olmadığını söyleyerek geri adım attı. Tartışmaya katılan bir milletvekiline göre, onlara kendi konuşmacılığı konusunda endişe duymadığını ancak Ukrayna'nın ABD'nin yardımı olmadan Rusya'yı durdurabilme yeteneğinden ciddi şekilde endişe duyduğunu söyledi.

Bay Hill, “Konuşmacıya mesajım şuydu: 'Göreve sadık kalın'” dedi. “Ne yapacağını biliyorsun. Ve içinde bulunduğumuz koşullar göz önüne alındığında elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Yardım paketinin kabul edilmesi radikaller arasında yeni bir öfke dalgasını tetikledi. Bay Johnson'ın görevden alınmasına öncülük eden Georgia Temsilcisi Marjorie Taylor Greene, daha fazla Cumhuriyetçinin kendi tarafına katılacağına söz verdi.

Cumartesi günkü oylamadan birkaç dakika sonra Temsilciler Meclisi'nin merdivenlerinde “Bu, Mike Johnson'ın üçüncü ihaneti” diye bağırdı ve ilk iki ihlalinin kendisinin getirdiği hükümet finansman yasa tasarılarını ve süresi dolan garantisiz gözetlemeyi yenilemeye yönelik mevzuatı gösterdiğini belirtti. kanun.

“Amerika'ya hiçbir faydası olmayan bir dış savaş paketi mi?” diye devam etti. “İnanılmaz. Amerika'nın bu adamın kim olduğunu görmesine minnettarım.”

Bay Johnson ise Cumartesi günü zafer turunu atladı, yardım tasarılarından herhangi biri için savunmasını yapmak üzere Meclis'e asla gitmedi – büyük önem taşıyan meseleler Meclis önüne geldiğinde konuşmacıların neredeyse her zaman yaptığı gibi – ve ayrıca uzak durdu. milletvekillerinin kendi oylarını vermesinden. Tasarının pasajından sonra, yardımın önemi konusunda kısaydı, Demokratları yere Ukrayna bayraklarını sallamak için ve odada sergilenmesi gereken tek bayrakların Amerikan olduğunu belirterek kısaldı.

Ancak hafta başında Bay Johnson daha düşünceli hale geldi ve gazetecilere zor zamanlarda eski Başkan John Quincy Adams'ın Kongre'de geçirdiği dönemle ilgili bir sözle kendisini teselli ettiğini söyledi.

Başka bir milletvekili Bay Adams'a neden köleliği ortadan kaldırmak için aynı kararı sunmaya devam ettiğini sordu, ancak bu kararın her seferinde başarısız olduğunu gördü. Bay Johnson'ın açıklamasına yanıt veren Bay Adams şunları söyledi: “Sorumluluk bizim üzerimizde. Sonuçlar Tanrı'nın işidir.”

Bay Johnson, “Benim için bu çok özgürleştirici bir düşünce” dedi. “Görevimi yapacağım ve sonuçlar sonuçta benim elimde değil. Bu konuda kendimi rahat hissediyorum. Ne olacağını göreceğiz ve fişleri masaya koyacağız.”