Meclis Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95 milyar dolarlık yardım tasarısını onayladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Temsilciler Meclisi Cumartesi günü ezici bir çoğunlukla Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yapılacak 95 milyar dolarlık dış yardımı onaylama yönünde oy kullanırken, Meclis Başkanı Mike Johnson ana akım Cumhuriyetçilerin ve Demokratların desteğini harekete geçirerek uzun süredir ertelenen yardım paketini ilerletme işini tehlikeye attı.

Arka arkaya dört oylamada, iki partili ezici bir milletvekilleri koalisyonu, ABD'nin üç müttefiki için yeni fon turlarının yanı sıra muhafazakarlar için anlaşmayı yumuşatmak için tasarlanan ve TikTok'un ülke çapında yasaklanmasına yol açabilecek başka bir yasa tasarısını onayladı.

Meclisteki manzara, hem Ukrayna ordusunun Rusya'ya karşı geri adım atmasına yardım etmeye devam etmek için Kongre'deki geniş desteği hem de Bay Johnson'ın, partisinin müdahale karşıtı kanadına meydan okumak için üstlendiği olağanüstü siyasi riski yansıtıyordu. bu ölçü. Kiev'e destek oylamasına dakikalar kala, aşırı sağcı Cumhuriyetçiler yuhalarken Demokratlar Meclis salonunda küçük Ukrayna bayrakları sallamaya başladı.

Yasa Kiev'e 60 milyar dolar sağlıyor; İsrail için 26 milyar dolar ve Gazze dahil çatışma bölgelerindeki sivillere insani yardım; Hint-Pasifik bölgesi için ise 8 milyar dolar. Bu, başkana, Ukrayna hükümetinden 10 milyar dolarlık ekonomik yardımı geri ödemesini talep etme talimatını verecek; bu, Kiev'e kredi şeklinde herhangi bir yardımın yapılması için baskı yapan eski Başkan Donald J. Trump tarafından da desteklenen bir kavram. Ancak bu aynı zamanda başkanın 2026'dan itibaren bu kredileri affetmesine de olanak tanıyacak.

Ayrıca, Ukrayna'nın savaş çabalarını finanse etmek için dondurulmuş Rus devlet varlıklarının satışının önünü açmayı amaçlayan bir tedbirin yanı sıra İran'a karşı yeni bir yaptırım turu da içeriyordu. Senato'nun tasarıyı Salı günü erken bir tarihte geçirip Başkan Biden'ın masasına göndermesi ve Kongre'deki zorlu yolculuğuna son vermesi bekleniyor.

Teksas Cumhuriyetçisi ve Dışişleri Komitesi başkanı Temsilci Michael McCaul Cumartesi günü Meclis'te tedbirin tartışılması sırasında yaptığı açıklamada, “Düşmanlarımız Batılı değerlerimizi baltalamak ve demokrasimizi zayıflatmak için birlikte çalışıyorlar” dedi. “Şu anda korkmamız mümkün değil. Doğru olanı yapmalıyız. Kötülük artıyor. Tarih sizi çağırıyor ve şimdi harekete geçme zamanıdır.”

“Tarih bugün bizi yaptıklarımıza göre yargılayacak” diye devam etti. “Bu oylamayı değerlendirirken kendinize şu soruyu sormalısınız: 'Ben Chamberlain miyim yoksa Churchill mi?'”

Oylama 311'e 112 oranında Ukrayna'ya yardım lehine olurken, Cumhuriyetçilerin çoğunluğu – 112 – aleyhte oy kullandı ve Pensilvanya'dan Temsilci Dan Meuser “mevcut” oyu verdi. Temsilciler Meclisi İsrail'e yardımı 366'ya 58 oyla onayladı; Tayvan adına ise 385'e 34, Michigan Demokratı Temsilci Rashida Tlaib “mevcut” oyu verdi. İran'a yaptırım uygulayacak ve TikTok'un Çinli sahibi tarafından satılmasını gerektiren veya uygulamanın ABD'de yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 360'a 58 oyla kabul edildi.

Bay Biden, “Bugün Temsilciler Meclisi'ndeki her iki partinin üyeleri, ulusal güvenlik çıkarlarımızı ilerletmek ve Amerikan liderliğinin dünya sahnesindeki gücü hakkında açık bir mesaj göndermek için oy kullandı” dedi. “Bu kritik noktada, tarihin çağrısına cevap vermek ve yürürlüğe koymak için aylardır uğraştığım, acilen ihtiyaç duyulan ulusal güvenlik yasasını geçirmek için bir araya geldiler.”

Oylamadan dakikalar sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky milletvekillerine teşekkür etti ve Bay Johnson'ı “tarihi doğru yola koyan karardan dolayı” ismiyle övdü.

Sosyal medyada “Demokrasi ve özgürlük her zaman küresel öneme sahip olacak ve Amerika onları korumaya yardım ettiği sürece asla başarısız olmayacak” diye yazdı. “Bugün Temsilciler Meclisi'nden geçen önemli ABD yardım tasarısı, savaşın yayılmasını önleyecek, binlerce hayat kurtaracak ve iki ulusumuzun güçlenmesine yardımcı olacak.”

Kongre Binası'nın dışında tezahürat yapan bir kalabalık Ukrayna bayraklarını salladı ve “Teşekkürler, ABD” sloganları atarken, giden milletvekilleri de onları başparmaklarıyla işaretledi ve kendi küçük bayraklarını salladı.

İvme Moskova'nın lehine değişse de, Kongre'nin Ukrayna'ya yönelik yeni finansmanı onaylayıp onaylamayacağı aylardır belirsizdi. Bu, Kiev'de ve Avrupa genelinde, Ukrayna'ya en büyük askeri yardım bağışçısı olan ABD'nin genç demokrasiye sırtını döndüğüne dair bir korku dalgasını tetikledi.

Ve ABD'yi sarsan siyasi huzursuzluğun, Amerikan değerlerinin dünyaya yayılması lehine uzun süredir var olan iki partili fikir birliğini gerçekten yok edip etmediğine dair soruları gündeme getirdi. Kongre'nin Ukrayna'ya büyük bir fon dilimini en son onayladığı yıl, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü ele geçirmesinden önce 2022'ydi.

Bay Trump liderliğindeki partinin seçmen tabanını kasıp kavuran “Önce Amerika” duygusuyla Cumhuriyetçiler, geçen yıl Kiev'e yönelik başka bir yardım paketini protesto ederek, Bay Biden göçmen karşıtı sert önlemleri kabul etmedikçe konunun dikkate bile alınmaması gerektiğini söyledi. Senato Demokratları bu yılın başlarında, yardımı daha sert sınır kontrolü hükümleriyle birleştiren bir yasa tasarısını onayladığında, Trump bunu kınadı ve Cumhuriyetçiler bunu açıkça reddetti.

Ancak Senato'nun Ukrayna, İsrail ve Tayvan için herhangi bir göç önlemi olmaksızın kendi 95 milyar dolarlık acil yardım yasa tasarısını kabul etmesinden sonra, Bay Johnson müttefiklerine önce özel olarak, sonra yüksek sesle ABD'nin Kiev'e yardım göndermesini sağlayacağını anlatmaya başladı.

Nihayetinde, aşırı muhafazakar milletvekillerinin devrilme tehditlerine rağmen, bir zamanlar siyasi evi olan katı görüşlü bölünmeyi atlattı ve tedbirin uygulanması için Demokratlara güvendi. Bu, tabandan bir üye olarak defalarca Ukrayna'ya yardıma karşı oy kullanan ve yalnızca birkaç ay önce konunun kendi görüşülmeden önce oylamaya sunulmasına asla izin vermeyeceğini söyleyen sağcı bir milletvekili için kayda değer bir geri dönüş oldu. Partinin sınır konusunda seçim talepleri yerine getirildi.

Oylamadan önceki günlerde Bay Johnson, Kongre'nin görevinin Ukrayna'nın otoriter bir rejimin girişimlerini savuşturmasına yardım etmek olduğunu güçlü bir şekilde savunmaya başladı. Bay Johnson, Ukrayna'nın düşmesi halinde Rus kuvvetlerinin Baltıklar ve Polonya üzerinden ilerleyebileceği uyarısında bulundu ve Kiev'e yardım verme kararı aldığını çünkü “Amerikalı çocuklara kurşun göndermek yerine Ukrayna'ya kurşun göndermeyi tercih ettiğini” söyledi.

Bay Johnson, oylamaların ardından Kongre Binası'nda gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun önemli bir an ve bu kararı vermek için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi. Burada işimizi yaptığımızı düşünüyorum ve tarihin bunu iyi değerlendireceğini düşünüyorum.”

Bay Johnson, Senato'ya yasa tasarısı olarak gönderilen tedbirleri, tek bir unsura yönelik muhalefetin bütünü raydan çıkarmasına izin vermeden, çeşitli destek koalisyonlarını çekecek şekilde yapılandırdı.

“Temsilciler Meclisi'nin her üyesine vicdanına ve iradesine göre oy kullanma fırsatını vereceğim” demişti.

Sağcı taleplere yanıt olarak Bay Johnson, dış yardım yasa tasarılarının hazırlanmasından kısa bir süre önce sert bir sınır kontrol önlemi üzerinde oylamaya izin verdi, ancak geçiş için gereken üçte iki çoğunluğun elde edilememesi nedeniyle bu öneri reddedildi. Ve konuşmacı, harcama planını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağını bilerek, göçmenlik yasa tasarısını dış yardım paketine bağlamayı reddetti.

Paketi uygulamaya devam etme kararı, konferansındaki aşırı muhafazakarları kızdırdı; onlar, Bay Johnson'ı, önce güney sınırında kapsamlı politika imtiyazları sağlamadan dış yardım konusunda oylamaya izin vermeme sözünü tutmamakla suçladılar. Bu durum, iki Cumhuriyetçiyi, Kentucky'den Temsilci Thomas Massie ve Arizona'dan Paul Gosar'ı, Georgia'dan Temsilci Marjorie Taylor Greene'in Bay Johnson'ı en üst düzey görevinden alma teklifine katılmaya yöneltti.

Bayan Greene, Ukrayna yardım tasarısının “yurtdışında kan, cinayet ve savaş üzerine kurulu bir iş modelini” desteklediğini iddia etti.

Kiev'e yapılan fonları sıfıra indirme önerisi 71'e karşı 351 oyla başarısızlıkla sonuçlanmadan önce, “Silahlarımızı ve mühimmatımızı yurt dışına göndermek için değil, geliştirmek için fon ayırmalıyız” dedi.

Ukrayna'ya sağlanan fonun büyük bir kısmı, malzemelerin Kiev'e teslim edilmesinin ardından ABD stoklarını yenilemeyi amaçlıyor.

2022'deki Rus işgalinden bu yana Kongre, Ukrayna'nın savaş çabalarını desteklemek için 113 milyar dolarlık fon ayırdı. Washington merkezli bir araştırma grubu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü'ne göre, insani, mali ve askeri yardım için ülkeye doğrudan 75 milyar dolar tahsis edildi ve güvenlikle ilgili fonların 38 milyar doları da büyük oranda ABD'de harcandı.

Cumhuriyetçilerin hem Temsilciler Meclisi'nde hem de Kritik Kurallar Komitesi'nde aşırı sağın tasarıya karşı muhalefeti, Bay Johnson'ı yasayı bitiş çizgisine ulaştırma konusunda Demokratlara güvenmeye zorladı.

Temsilci Rosa DeLauro, “Ukrayna, Rusya'nın egemen topraklarına yönelik çirkin saldırısını püskürtmek için ihtiyaç duyduğu desteği alamazsa, bu Kongre'nin mirası bir diktatörün yatıştırılması, müttefik bir ulusun yok edilmesi ve parçalanmış bir Avrupa olacaktır” dedi. Connecticut Ödenek Komitesi'nin en üst düzey Demokratı. “Müttefiklerimizin ve düşmanlarımızın gözünde güvenilirliğimiz kaybolacak. Tehdit edildiği veya saldırıya uğradığı her yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarını savunacağına söz veren Amerika da yok olacak.”

Otuz yedi Liberal Demokrat, İsrail'e yönelik 26 milyar dolarlık yardım paketini, yaygın sivil kayıpları ve Gazze'de yaklaşmakta olan kıtlık göz önüne alındığında, tasarının İsrail'in Amerikan fonlarını nasıl kullanabileceğine dair koşullar sağlamaması nedeniyle reddetti. Bu, Kongre'de İsrail'e uzun süredir devam eden iki partili desteğin önemli bir düşüşünü gösterdi, ancak sol kanat milletvekilleri Bay Biden'a bir mesaj göndermek için tasarıya büyük bir “hayır” oyu verilmesi için baskı yaptıkları için nispeten küçük bir muhalefet bloğuydu. İsrail'in savaş taktiklerini desteklemesine karşı siyasi koalisyonu içindeki direnişin derinliği.

Demokrat Temsilci Jonathan L. Jackson, Illinois'de ifade verdi: “Netanyahu hükümetine daha fazla silah sağlanması, şu anda kıtlık döneminde olan Gazze'deki vahşet ve korkunç insani krizden ABD'yi daha da sorumlu hale getirecek.”

Carl Hulse, Annie KarniVe Kayla Guo Washington'dan gelen raporlara katkıda bulundular ve Marc Santora Kiev'den.