Maltepe’de batan geminin modülleri yüzeye çıkarıldı: Kesimlerinden koku yayılıyor tezi

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Erdemler 6 isimli 64 metre uzunluğundaki gemi, 30 Kasım 2021 tarihinde tesirli olan lodos sırasında bağlı bulunduğu Yalı Mahallesi Ulusal Müdafaa İskelesi’nde halatlarının kopması kararı alabora olarak battı. Su altındaki geminin parçalama çalışmalarına başlandı. Batan kuru yük gemisi, deniz altında özel dalgıçlar tarafınca çeşitli aletlerle kesimlere ayrıldı. Gemi kesimleri çabucak sonrasında vinç sayesinde yüzeye çıkartıldı. Kıyıdaki vatandaşlar ve kafe çalışanları, geminin kıyıda bekleyen modüllerinden rahatsız edici bir kokunun yayıldığını sav etti.

“MÜŞTERİLERİMİZ KOKUDAN ÖTÜRÜ OTURAMIYOR”

Gemi kesimlerinin bulunduğu alanın karşısındaki kafenin çalışanı Muhittin Kaya, “Sabah müşterilerimiz geldi ancak kokudan dolayı oturamadılar. Biz de o kokudan şikayetçiyiz. Maalesef modüller günlerdir burada duruyor. Ha bugün kaldıracaklar, ha yarın kaldıracaklar, o denli duruyor. Koku gemiden geliyor. Midye kokusu diyorlar lakin o değil. Bu geminin artık neresinden geliyorsa inanılmaz bir koku yani. Müşteri girmiyor, kokudan kimse oturamıyor. Kıyıdakiler de rahatsız oluyorlar. Sabahleyin burada beşerler spor yapıyor, koşuyor, yürüyor. Lakin kokuyu duyar duymaz da gidiyorlar. Nitekim çok makûs bir koku” diye konuştu.

“RAHATSIZ EDİCİ BİR KOKU VAR”

Ailesiyle birlikte kıyıya gelen Emrah Alpaslan, “Sabah kahvaltıya geldik buraya. bu biçimde yosun kokusu üzere makus bir koku vardı. Şu anda yok lakin. Rahatsız edici bir koku. Burada çalışan arkadaşlar da gemiden geliyor dediler. Biz de geldiğimizde epey rahatsız olduk, oturmamayı bile düşündük” dedi. Kıyıda bisiklete binen Ahmet Örnek, “Bu gemiden çıkan kokuyu diyorsanız, fazlaca net bir biçimde hissedebiliyorum. Lakin ondan fazla burada kanaldan gelen diğer bir koku var. Bu gemiden hariç. Ben burada her gün bisiklete biniyorum. Temizlenmediği için ötürüsıyla hayli pis bir kokuya maruz kalıyoruz. Biz rutin olarak öğrencimle birlikte burada her gün bisiklete binerken bu kokuyu yaşıyoruz. Rahatsız edici koku” sözlerini kullandı.