Köpekler federal çocukların geri dönüş yolunu bulmalarına yardım ediyor

Anje

Global Mod
Global Mod
April Manning'in iki çocuğu Mac ve Lilah, Nashville'deki Covenant Okulu'ndaki toplu silahlı saldırıdan yeni kurtulmuştu. Yas tutmak için istikrara ve zamana ihtiyaçları vardı.

Bu yüzden, ailenin köpeği Owen'ı, tatlı ama hastalıklı 15 yaşındaki Golden Retriever'ını mümkün olduğu kadar uzun süre yanında tutmak için elinden geleni yaptı. Veterinere yapacağı son yolculuğu erteledi ve evin içinde yavaşça dolaşırken onu rahat ettirdi.

Başka bir köpek almak aklına gelen son şeydi. Ancak vurulma olayından birkaç hafta sonra çocukları onu önemli bir sunuma davet etti.

Bir senaryo ve “Neden Başka Bir Köpek Almalıyız?” adlı PowerPoint sunumuyla hazırlanan ekip, köpek sahibi olmanın zihinsel sağlığa faydalarını gösteren araştırmalar üzerinde çalıştı. Travma sonrası stres bozukluğu geliştirme riskini azaltabilir ve kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Birlikte oynamak onları dışarı çıkaracak ve mutluluklarını artıracaktır.

Bayan Manning ve kocası bunu düşündüler. Belki ikinci bir köpek mümkün olabilir.

İlk önce bir Cavalier King Charles Spaniel olan Chip geldi. Sonra, Owen yaşlılığa yenik düştükten sonra, oyuncak kaniş/Bernese dağ köpeği karışımı Birdie ortaya çıktı. Ve Manning'ler kayıt yaparken yalnız değildi.

Tennessee'de üç üçüncü sınıf öğrencisi ve üç personelin eski bir öğrenci tarafından öldürüldüğü en kötü silahlı saldırıdan bu yana geçen yılda, yaklaşık 120 ailenin bulunduğu küçük bir Hıristiyan okulu olan Covenant'ta 40'tan fazla köpek aileler tarafından sahiplenildi.

“Aslında onlardan sadece üzgün olduklarında çocukları kucaklamak gibi sevimli bir şekilde yardım etmelerini bekliyordum.dedi Bayan Manning. “Fakat diğer faydaların tamamını gerçekten beklemiyordum.”

Covenant aileleriyle zaman geçirmek, onların birbirlerine, geleneksel psikolojik tedavilere ve danışmanlığa ve onları bir arada tutmak için Hıristiyan inançlarına nasıl güvendiklerini anlamak anlamına gelir.

Ama aynı zamanda ihtiyaç duydukları şeyin – dikkat dağıtacak bir şey, bir koruyucu, dinleyebilecek bir arkadaş, karanlığın dokunmadığı bir şey – ne sıklıkla bir köpekten geldiğini görmekle de ilgili.

Anında yanıt

Köpekler, 2013 yılında yenilenen ortaokula dönen Sandy Hook İlköğretim Okulu'nun hayatta kalan çocuklarını selamladı. Orlando'da 2016'da bir LGBTQ gece kulübüne yapılan ölümcül saldırının ardından rahatlık sağlamak için bir düzine Golden Retriever hazır bulunuyordu. Parkland, Florida'da hayatta kalan öğrencilere bakan terapi köpekleri okul yıllığını oluşturdu.

“Yaklaşık 35.000 yıllık bu süre boyunca köpekler insanlarla sosyalleşme konusunda inanılmaz derecede ustalaştılar ve bu da onları duygusal durumumuza duyarlı hale getirdi” dedi Dr. Virginia Commonwealth Üniversitesi İnsan-Hayvan Etkileşimi Merkezi'ni yöneten Nancy Gee.

Dr.

Mutabakat'ın vurulduğu gün köpekler hemen yardıma koştu. Müdürün köpeği Covey, düzinelerce personel ve öğrencinin tahliye edildiği yakındaki bir itfaiye istasyonundaydı. Bir av köpeği karışımı olan Squid, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi Çocuk Hastanesi'nde ihtiyaç duyulduğunda personelin rahatlamasına yardımcı oldu.

Hayatta kalan öğrenciler, perişan haldeki ebeveynleriyle yeniden bir araya gelmek üzere bir okul otobüsüne bindirilirken, polis köpeği Çavuş Bo da yanlarında oturdu.

Metro Nashville Polisi'nin köpek bakıcısı Memur Faye Okert, çocukların dikkatini dağıtmak ve rahatlatmak için köpeklerle ilgili gerçeklerin yer aldığı bir beyzbol kartı dağıttı.

Memur Okert, “Odak noktası onun üzerindeydi” dedi. “Yaşadıkları olaydan sonra yüzlerinde gülümseme oluştu.”

Aile birleşiminin ardından danışmanlar net tavsiyelerde bulundu: Çocuğunuza yardım etmek için bir köpek alın. Veya komşunuzdan bir tane ödünç alın.

Bu, birçok ebeveynin kar amacı gütmeyen bir sağlıklı yaşam köpeği organizasyonu olan Comfort Connections ile iletişime geçmesine neden oldu. Grubun kurucusu Jeanene Hupy, terapi köpeklerinin Sandy Hook'taki öğrencilere nasıl yardımcı olduğunu ilk elden görmüş ve Nashville'e taşındıktan sonra kendi organizasyonunu kurmuştu.

Golden Retriever'lardan, nazik bir pit bull'dan ve dev bir İngiliz mastiffinden oluşan bir hayvanat bahçesini denetleyen grup, vurulma olayını takip eden günlerde bireysel evleri ziyaret ederek çalışmalarına başladı. Öğrenciler haftalar sonra sınıfa döndüklerinde köpekler geri dönmüştü.

Okulun kapısından içeri girmenin bunaltıcı hissettirdiği anlarda sabırsızlıkla beklenecek bir şeydi bunlar. Ve acı dolu anılar olduğunda (yere çarpan bir su şişesi, savaşla ilgili rahatsız edici bir tarih dersi ya da bir arkadaşının yokluğu) bir çocuk elinden kayıp bir köpeği kucaklayabilirdi.

Bayan Hupy'nin ifadesiyle, “Seni kendinden daha çok seven bir şeyi, yani bu adamları yanında getirdiğinde özel bir şey olur.”

Sakinleştirici bir varlık

Önce bir şakaydı, sonra gerçek oldu: herkesin bir köpeği vardı.

Toplumdan gelen bağışlar ve kendi parasıyla Bayan Hupy, birden fazla ebeveyni ve yavru köpeği birbirine bağlamaya başladı. Bayan Hupy ve eğitmenleri, yeni bir köpeğe kolayca sahip olabilecek aileler için bile, her aileye mükemmel uyum sağlayan yavru köpekleri bulup eğiterek lojistik engelleri büyük ölçüde hafifletti.

Anderson kızları bir köpek alacaklarını öğrendiklerinde sevinçten çığlık attılar ve ağladılar ve şimdi Leo'ya güneş gözlüğü takmayı ve numaralar yapmayı öğrettiler. Hobbs'un çocukları, genellikle inci kolye veya kazaklarla modaya uygun giyinen Leydi Diana Spencer'ı sürekli olarak beğeniyorlar.

Köpekler, bir ambulansın veya polis arabasının siren sesiyle geçmesi veya mahallelerindeki anma kurdelelerinin onlara neyin kaybolduğunu hatırlatması gibi zor anlarda da oradalar.

Şu anda 11 yaşında olan Evangeline Anderson, “Bazen konuşmak ve sadece sarılmak zorunda kalmayacağınız büyük, yumuşak bir yastığa sahip olmak çok güzel” dedi.

Bayan Manning, köpekler bir ayakkabıyı çiğnediğinde veya bir halıyı kirlettiğinde, bunun çelişkili duygularla başa çıkma konusunda bir ders olduğunu söyledi.

“Onu hâlâ seviyoruz ve ona sahip olduğumuz için çok mutluyuz; her ikisi de doğru olabilir” dedi. “Tıpkı okula geri dönme konusunda çok gergin olabileceğimiz gibi, yine de bu konuda heyecanlanabiliyoruz.”

Ve belki de ebeveynler bunun sadece çocuklarla ilgili olmadığını fark etti.

Rachel ve Ben Gatlin, vurulma günü tatilden dönüyorlardı. Bu, hayatta kalmanın ciddiyeti ile boğuşmak ve kişisel koruma için ayak bileğine tabanca takan bir tarih öğretmeni olan Bay Gatlin'in o gün tetikçiye doğru koşabileceğini bilmek anlamına geliyordu.

Yeni köpeği Buddy, küçük çocuklarının otoriter davranışlarına alışıp çorap yeme eğilimi geliştirirken, aynı zamanda yetişkinlerin de zihinlerinin ana odaklanmasını sağlıyor. Onun ihtiyaçlarıyla ilgilenmek, kendisininkini hatırlatma işlevi gördü.

Bayan Gatlin, “Çalıştığını gördüğünüzde kendinizi tamamen rahat hissediyorsunuz” dedi.

Okulun papazı Matthew Sullivan bile şapelde her gün anlatılan yeni köpek yavrularıyla ilgili hikayelerin “beni iyi yönde yıprattığını” fark etti.

“Tüm bu ailelerin deneyimlerine tabiri caizse ilk elden bakmak istedim” dedi.

Şimdi biraz ürkmüş, sarkık kulaklı, Scooby-Doo'ya benzeyen Hank, yetişkin çocukları olmasaydı oldukça boş kalacak olan evine evlat edinildi.

Alternatifler

Herkesin köpeği yoktur.

McLeans için çözüm iki tavşandı.

Abby McLean, ellerini sanki bir tavşanı kucaklıyormuş gibi omzuna yerleştirerek çocukları hakkında “Bu, dikkatlerin inanılmaz derecede dağılmasına neden oluyor” dedi. “Ben de zaman zaman bunu yapıyorum.”

Başka bir aile, halihazırda evlerinde yaşayan hayvanlara, olası yaşam beklentisi yetmiş yıl olan kaplumbağa Ginny'yi de ekledi.

12 yaşındaki kızıyla birlikte kaplumbağayı seçen Phil Shay, “İnsanları erken yaşta kaybetmek benim için bir şey ifade ediyordu; kaplumbağa gibi uzun bir ömre sahip olması” dedi. Her zaman.

Bununla birlikte köpeklerin sayısı diğer evcil hayvanlardan çok daha fazladır. Ve her gün küçük bir fark yaratabilirler.

George, Jude ve Amos Bolton'un vurulduktan sonra ebeveynleri olmadan yalnız uyumaya çalıştıkları ilk gece, buz makinesinin veya kurutucunun en ufak homurtusu bile çok fazlaydı. Köpekleri sevdiğini ancak kendi evinde sevmediğini iddia eden annesi Rachel, çok geçmeden geyik benzeri gözleri ve vahşi bukleleri olan minyatür bir Goldendoodle köpek yavrusu olan Hudson'ı yanına almayı kabul etti.

Şu anda 10 yaşında olan Jude, ellerini Hudson'ın kulaklarının üzerinde gezdirerek, “Köpeklerin insanlara rahatlık sağlayabileceğini bilmiyorduk” dedi. Hudson eve döndüğünde şunu ekledi: “O zamandan beri bizi yalnızca rahatlattı.”

Hudson'ın orada olduğunu bilmek, gece boyunca güvenli bir şekilde uyumayı kolaylaştırır.

Bayan Bolton, “Bütün arkadaşlarım şaka yapıyor ve 'Senin artık bir köpek insanı olduğuna inanamıyorum' diyorlar” dedi. Ama o köpeğin “bu aileyi iyileştirdiğini” ekledi.