İstanbul’da Ukraynalılardan kefenli ‘savaşa hayır’ hareketi

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
Beyoğlu Odakule Meydanı’nda toplanan Ukraynalılardan oluşan yaklaşık 50 kişilik küme, ’savaşa hayır’ hareketi gerçekleştirdi. Ukrayna bayraklarıyla ’Putin’i durdur, savaşı durdurun’, ’Sadece Ukraynalı olduğum için öldürüldüm’ üzere yazılı pankartlar taşıyan küme, bilhassa Bucha kentinde yaşanan ölümlere dikkat çekti.

Üzerlerine giydikleri temsili kanlı kıyafetle yere yatan küme üyeleri savaşın bitmesini istedi.

Grup ismine yapılan açıklamada, “Bucha kentinde yapılanlar, Ukrayna’da yapılanlar insanlık dışıdır. Üzerinde ’yalnızca çocuklar var’ yazan sivil araçları bombalamak, vurmak soykırımdır. Soykırıma dur de’” sözlerine yer verildi.

“ONLARIN GÖZÜNE NASIL BAKACAĞIM”

Ukraynalı kümenin sloganları ve konuşmaların akabinde eline megafonu alan bir Rus vatandaşı ise, “Ben bir istisna değilim, benim üzere bu savaşı desteklemeyen pek fazlaca Rus var. Ben bu savaşın durmasını istiyorum. Ben bu hareketlere gelip orada bir sürü Ukraynalı gördüğümde onların gözüne nasıl bakacağım, Putin’in yüzünden utandığım kadar daha evvel hiç utanmamıştım” sözlerini kullandı.

Eyleme kimi Türk vatandaşların da takviye verdiği görülürken, aksiyonun sona ermesinin akabinde küme dağıldı.