Hakaretten 4 yıla kadar mahpusu istenen oyuncu Burak Özçivit’in sözü ortaya çıktı

Irina

New member
Oyuncu Burak Özçivit’in, başrol oyuncusu olduğu ‘Kuruluş Osman’ dizisinin çekimleri sırasında set çalışanlarına hakaret ettiği nedeni öne sürülerek “zincirleme biçimde alenen hakaret” kabahatinden 4 yıl 1 aya kadar mahpus talebiyle yargılandığı davanın dün görülen duruşmadaki savunması ortaya çıktı. Özçivit savunmasında, alınmayan tedbirler niçiniyle 3 gün üst üstte attan düştüğünü anlattı. Rastgele bir hakarette bulunmadığını tez eden Özçivit ceza verilmesi halinde kamuya yararlı bir işte istekli biçimde çalışmayı kabul ettiğini söylemiş oldu.

Oyuncu Burak Özçivit, başrol oyuncusu olduğu ‘Kuruluş Osman’ dizisinin çekimleri sırasında set çalışanlarına hakaret ettiği sebebi öne sürülerek 4 yıl 1 aya kadar mahpusla yargılandığı davada dün hakim karşısına çıktı.

Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya sanık Burak Özçivit ve müştekiler Turgay A., Okan Ş., Mehmet Burak K., Atakan Ö. ile taraf avukatları hazır bulundu.

“Üç sefer attan düştüm”

Sözcü gazetesinden Sevgim Begüm Yavuz’un haberine bakılırsa, duruşmada savunma yapan Burak Özçivit, şunları söylemiş oldu:

“O gün çekimimiz vardı, bir çadır sahnesiydi. Tehlikeli bir sahne çekiyorduk. Kılıçlar ile ilgili bir çekimdi. İşin gereği bu biçim tehlikeli sahnelerde bunun tedbiri alınır, çekim başladığında orada bulunan arkadaşlardan yardım istedim kendileri gelebilir mi diye. Zira benim başrol olduğum için sorumluluğum fazlaca büyük. Bana bir şey olduğu takdirde işi devam ettiremiyoruz. Set amirini çağırdım. Setteki arkadaşların gelmek istemediğini ve kılıç sahnesinden korktuğunu söylemiş olduler. bu biçimde tehlikeli bir durumun altına girmek istemediklerini söylemiş olduler. Bu işin tabiatında bu olduğu için yapmamız gerekiyordu. 3-4 gün boyunca buna emsal epeyce ağır sahneler çektik. 3 gün üst üste attan düştüm, büsbütün alınmayan tedbirler yüzünden oldu.

“Set amiri sete geldi. Nerede olduğunu sorduğumda ‘araba geçmesin, ses olmasın diye ben yolu kesiyordum’ dedi. ‘Senin vazifen yolu kesmek değil beni korumak’ dedim. O da bana sert çıktı. ‘Bana ne yapacağımı sen söyleyemezsin’ dedi. Karşılıklı seslerimiz yükseldi. Bu olaydan daha sonra ben setten çıktım ve orta verdim. Rastgele bir hakaret olayı yaşanmadı. Sonraki gün hiçbir şey olmamış üzere sete devam ettik.”

Mahkeme yargıcının kararın açıklanmasının geri bırakılmasını kabul edip etmediğinin sorulması üzerine kabul ettiğini söyleyen Özçivit, ceza verilmesi halinde kamuya yararlı bir işte istekli biçimde çalışmayı kabul ettiğini belirtti.

“Herkese dönerek küfür etti”

Manzara direktörü olduğunu söyleyen müşteki Turgay A. ise, set emekçilerinden kalkanı tutmaları istendiği lakin onların bu biçimde bir misyonu olmadığı için tutmadıklarını belirterek, “Bunun üzerine Burak Özçivit çadırdan hudutla çıkıp Semih T.’nin karşısına geçip küfürler etti. daha sonrasında 150 kişinin olduğu ortamda herkese dönerek küfür etti ve setten uzaklaştı” dedi. Özçivit’ten şikayetçi olduğunu söylemiş oldu.

Müşteki Mehmet Burak K. da manzara direktörü olduğunu, Burak Özçivit’in set takımından kalkan tutmak istemesi niçiniyle yaşandığını söyleyerek, “Burak Özçivit çadırdan çıktı küfürler gerçekleşti. daha sonra bütün gruba dönüp küfürlerine devam etti, suları tekmeledi. Setten uzaklaştı. Sete geri döndükten daha sonra biz Burak Özçivit ile göz göze geldik. Gözlerime bakarak sinkaflı küfürler etti. Birebir gözüme baktı” diye konuştu.

Özçivit’in özür dileyeceğini söylemiş olduklerini, kendilerinin de özür dilemesini beklediklerini anlatarak, “Olayın yaşandığı ortamda toplandık. Biz özür dilemeyi beklerken Burak Özçivit güya yaptığı haklıymışcasına özür dilemek yerine mazeretler üretmeye başladı. 15 dakika konuşma içerisinde mutlaka özür sözü yoktu” sözlerini kullandı.

Öbür müştekiler de kalkan tutma niçiniyle gerginlik yaşandığını, Burak Özçivit’in küfür ettiğini, su şişelerini tekmelediğini söylemiş oldu. Müştekiler Özçivit’ten şikayetçi olduğunu belirtti.