Hakan Ural: Ben şu an tabanına kadar yandaşım

Irina

New member
Oyuncu Hakan Ural, katıldığı bir programda “Ben şu an tabanına kadar yandaşım. Türkiye Cumhuriyeti devletinin hizmetkarı, halkı tarafınca seçilmiş bakılırsavli kim var ise tabanına kadar yanındayım” dedi. Ural, “Sayın Cumhurbaşkanımıza büyük hürmet ve sevgi duyuyorum. Bu ayıp bir şey mi?” dedi.

Ural, 24 TV’de Esra Elönü’nün sunduğu Arafta Sorular’a konuk oldu. Hakan Ural, kendisine ve öteki sanatkarlara yapılan ‘yandaş’ yakıştırmasına, “Ben şu an tabanına kadar yandaşım. Ben her vakit Türkiye Cumhuriyeti devletinin hizmetkarı, halkı tarafınca seçilmiş misyonlu kim var ise tabanına kadar yanındayım. Bayrağımın tabanına kadar hürmetle yanındayım, hizmetkarıyım. Halkımın en küçüğünden, en büyüğüne kadar buyruğunda ve onların refahı için duacı bir bireyim ben” halinde cevap verdi. Ural’ın açıklamalarından öne çıkan başka kısımlar şöyleki:

“Son 20 yıldır inanılmaz bir sırat köprüsünden geçiyoruz”

“Belli bir yaşa kadar hayata karşı tecrübesizliklerimin bedelini ödedim. Ülkemle ilgili sorunlarla ilgili de 40 – 50 yaşımda bugün ne oluyor, sorunlar ne, bu tertibin sahipleri kim, biz burada neyiz ne olacağız üzere soruların karşılıkları için birfazlaca kitapları okudum, inceledim. Son 20 yıldır inanılmaz bir sırat köprüsünden geçiyoruz. Sanatçı yandaş olmaz diyorlar… niye? Siyaseti niye vardır? Siyaset ülkesine, bayrağına hizmet etmek isteyen, aday olan insanların kurduğu ideolojilerin üzerinden parti isimleriyle rekabete girer.

Bunların ülkesi ile alakalı plan ve projeleri varsa insanlara aktarır, insanlarda buna göre oyunu verir. Demokrasi gereği en yüksek oyu alan kişi de devletine ve milletine de hizmete muktedir olur. Halkın oyları ile seçildikten daha sonra demokrasi gereği devletin kendisi olduğundan hürmetle o kişiyi desteklersin.

“Bu ülke insanına büyük hürmetim ve sevgim var”

Bir insanın devletimin yanında olmasının aşağılanması kadar abes bir durum olabilir mi? Bugün kelamda karşım ismi altında birisi söylüyor ise yarın sen muktedir oldun geldin bu sefer sen yandaş mı oluyorsun? Bu abes durum. Aklı selim bir kişinin aslına bakarsanız bu seviyesizlikte algı yaratma eforu olmaz. Ben bu bireylere karşılık vermeyi vakit kaybı olarak görüyorum. Ben bildiğim gerçek her neyse onu söyleyen bir adamım. Devletimi, milletimi seviyorum. Bu ülke insanına büyük hürmetim ve sevgim var. Sayın Cumhurbaşkanımıza büyük hürmet ve sevgi duyuyorum. Bu ayıp bir şey mi?

Halkımızı ve milletimizi epeyce seviyorum. Beni halkımızdan daha fazla duygulandıran ve onore edecek olan öteki bir şey yok. Çok sevilmek yük aslında. O sevilmenin de getirdiği bir sorumluluk var. Tevazu ile muvaffak oluyorsan daha değerli doğal.

“Kendi halkından tiksinen, küçümseyen ve aşağılayan bir aydın kitlesi var”

Benim büyüklerime, küçüklerime hürmetim var. Ben devletçi bir beşerim. Devletime hürmetim var. Allah devletime her vakit güç ve kuvvet versin. Devletimin temsil edildiği her yerde devletime hürmet gösterdiğimi belirtmem bile bana nazaran olağandışı. Biz bu biçimde büyütüldük.

Nasıl bu kadar kutuplaştık. Kutuplaşma her yerde var. hayatı yaşarken bir ortadayız. Biz hayatı birbirine bağlı ve hürmetle sevgiyle yaşayan bir millet olmamıza karşın o kadar kutuplaştırdılar ki… ömrün her alanında sevgiyle yaşayan millet olarak bugün farklı forma giydi diye insanlara saldırır olduk, beşerler birbirini öldürdü. Biz büyük çoğunluğu Müslüman olan, vatansever duygusu ile yaşayan millet, öznesi vatan – millet, bayrak olan bir toplumken nasıl olur da bu kadar hakaret eden, ayrışan bir millet haline geldi. Kelamda entelektüel, aydınlar ismi altında kendi halkından tiksinen, küçümseyen ve aşağılayan bir aydın kitlesi var.

“Millet tarafınca seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret ediyor”

Bunların işi aşağılamak. Aydınlatamayan aydınlar onlar. Bu ülkeye ilişkin her şeyi aşağılıyorlar. Bu beşerler bir de kendine aydın diyor. Bu ülke hepimizin. Bu ülkenin kırmızı çizgileri olmalı nedir bu? Vatan, millet ve bayraktır. Bugün Türkiye’ye düşman olan birinin bile zikredemeyeceği kelamları kendi devletine ediyorsan bu olağandışı bir şey. Kabul edilebilir bir şey de değil. Akılla da izah edilebilir bir şey değil bu.
‘Seçilmiş cumhurbaşkanına hakaret ediyor’

Bizde muhakkak bir kitle demokrasi ve fikir özgürlükleri altında bilgisiz, devletine hakaret ediyor. Millet tarafınca seçilmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret ediyor. Buna da demokrasi ve fikir özgürlüğü diyor. Diyorum ki, sanki bi bir noktayı mı kaçırdık? Bu anormalliği olağanlaştırmaya çalışıyorlar. Bizi biz yapan şey de hislerimizdir. Bu yapılanlara, fütursuzluklara ve ahlaksızlıklara reaksiyon vermemeyi insan değilim olarak görüyorum. Onların ne düşündüğü noktasını aştım ben. Oradan bir sonuç alamayacağıma kanaat getirdim artık ben. Benim fikrine, görüşüne katılmadığım bir sürü siyasi bürokrat var fakat, ben onlara hakaret etmiyorum. Olması gereken o.”