Habersiz sivil haklar kahramanı Dorie Ladner 81 yaşında öldü

Anje

Global Mod
Global Mod
1960'ların güneyinde, ulusun yasal ayrımcılığın son kalıntılarından bazılarını ortadan kaldırmasına yol açan bir haçlı seferi olan sivil haklar hareketinin ön saflarında yer alan, büyük ölçüde adı geçmeyen bir kahraman olan Dorie Ann Ladner, Pazartesi günü Washington'da öldü. 81 yaşındaydı.

Kendisini ömür boyu “aşağı durumda olanların ve mülksüzleştirilmişlerin” savunucusu olarak nitelendiren küçük kız kardeşi ve sivil haklar aktivisti Joyce Ladner, kadının Kovid-19 komplikasyonları, bronş tıkanıklığı ve kolit nedeniyle hastanede öldüğünü söyledi.

Bayan Ladner, ırksal olarak ayrımcılığın yaşandığı Mississippi'de doğdu ve büyüdü. Annesi ona saçmalıkları kabul etmemeyi öğretmişti. Gençliğinde Şiddetsiz Öğrenci Koordinasyon Komitesine katıldı; seçmen kayıt kampanyaları düzenlemek ve entegrasyonu teşvik etmek için üç kez üniversiteden ayrıldı; önde gelen meslektaşlarından bazıları vurulduğu veya havaya uçurulduğu için ara sıra silah taşıyor; hareketin en ünlü isimleriyle arkadaş oldu; ve on yılın hemen hemen tüm büyük sivil haklar yürüyüşlerine katıldı.

2014'te The Southern Quarterly'ye “Hareket yapmak istediğim bir şeydi” dedi. “Beni çekti, beni çekti, ben de vicdanımı dinledim.”

Aynı yıl PBS'nin “American Experience” adlı belgesel dizisine verdiği röportajda “Siyahlar ile beyazlar arasındaki çizgi kumda çizildi” dedi. “Peki sonsuza kadar çizginin diğer tarafında mı kalacaktım? HAYIR. O çizgiyi aşmaya karar verdim. Ben de o çizginin üzerinden atladım ve kavga etmeye başladım.”

Dorie Ann Ladner, 28 Haziran 1942'de Miss Hattiesburg'da doğdu. Ataları arasında Yerli Amerikalılar ve beş nesil önceki beyaz bir toprak sahibi vardı, ancak kendisi Siyah olarak tanımlanıyordu. Babası Eunice Ladner, kuru temizlemeciydi ve annesi Annie (Woullard) Ladner ile olan evliliği, kendisi bebekken boşanmayla sonuçlandı. Evi yöneten annesi daha sonra tamirci William Perryman ile evlendi.

Dory ilk spontane protestosuna 12 yaşındayken katıldı: Palmers Crossing mahallesindeki beyaz bir bakkal uygunsuz bir şekilde kalçasına dokunduğunda ona bir torba donutla vurdu.

Southern Quarterly röportajında Bayan Ladner, “Annem bize kimsenin bize hakaret etmesine veya kötü davranmasına izin vermemeyi ve onlarla konuşurken her zaman beyaz insanların gözlerinin içine bakmayı öğretmeye başladı” diye hatırladı. “'Asla aşağı bakma, asla arkana bakma.'”

Dorie ve Joyce lisede NAACP'ye katıldılar ve aynı sınıftan mezun olduktan sonra Dorie, aralarındaki yaş farkına rağmen Jackson, Miss.'deki Jackson Eyalet Koleji'ne kaydoldu; Joyce selamcı, Dorie ise okul birincisiydi.

Jackson gibi tarihsel olarak siyahi bir kurum olan Tougaloo Koleji'nde sivil haklar protestosu düzenleyen öğrenciler için düzenlenen dua nöbetine katıldıktan sonra okuldan atıldı. Öğrenciler, Jackson'daki tamamı beyazlardan oluşan halk kütüphanesinin önünde oturma eylemi düzenledikten sonra tutuklandı.

Daha sonra Tougaloo'ya taşındı, sivil haklar organizatörü olarak çalışmak için üç kez okulu bıraktı, ancak sonunda 1973'te tarih alanında lisans derecesi ile mezun oldu. 1974'te Washington'a taşındıktan sonra Howard Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu'ndan yüksek lisans derecesi aldı ve 2001'de kapanan Columbia Bölgesi Genel Hastanesi'nin acil servisinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı.

Tougaloo'dayken Şiddetsiz Öğrenci Koordinasyon Komitesine katıldı ve kendisini sivil haklar hareketinin ön sıralarına yerleştirdi. 1955'te kendisinden yalnızca bir yaş büyük siyahi bir genç olan Emmett Till'in linç edilmesiyle tetiklenen, aynı zamanda Medgar Evers ve Vernon Dahmer'in de aralarında bulunduğu sivil haklar aktivisti arkadaşlarının öldürülmesiyle de sarsılmıştı.

Daha sonra “Emmett Till'in öldürülmesi üzerimde güçlü bir etki bıraktı” dedi. “'Ona yaptılarsa bana da yaparlar' dedim.”

Bayan Ladner, üniversiteye ara verdiği sırada New York'taki apartman dairesinde Bob Dylan tarafından serenat edildi ve burada 1963'te Washington'da yapılacak Mart'ın planlanmasına yardım etti. Onun için çok heyecanlandığı ve “Outlaw Blues” adlı şarkısında ona değindiği söyleniyor: Jackson'da bir karım var / Adını söylemeyeceğim / Esmer tenli bir kadın ama yine de / Onu seviyorum.

Bayan Ladner ayrıca sivil haklar gruplarından oluşan bir ağ olan Federal Örgütler Konseyi'ni de kurdu; Jackson'da bir Woolworth öğle yemeği tezgahını ele geçirmeye teşebbüs ettiği için tutuklandı; bir SNCC projesini yönetirken yanlışlıkla Natchez lokasyonunun yakınına yerleştirilen bombadan kıl payı kurtuldu; 1964'teki Özgürlük Yaz kampanyası da dahil olmak üzere seçmen kayıt kampanyaları düzenledi ve kayıt için plantasyon evinden belirsiz bir şekilde tahliye edilen Fannie Lou Hamer ile çalıştı; ve eyaletin tamamı beyaz Demokrat delegelerine partinin 1964'teki ulusal kongresine meydan okuyan entegre Mississippi Özgürlük Demokrat Partisi'nin organizatörüydü.

1971'de Hailu Churnet ile evlendi; Evlilikleri boşanmayla sonuçlandı. 1994'ten 1995'e kadar Howard Üniversitesi'nde geçici başkan olarak görev yapan sosyoloji profesörü kız kardeşi Joyce'un yanı sıra, kızı Yodit Churnet hayatta kaldı; başka bir kız kardeş Billie Collins; bir erkek kardeş, Harvey Garrett; iki üvey kız kardeş, Willa Perryman Tate ve Hazel Perryman Mimbs; iki üvey kardeş, Freddie ve Archie Perryman; ve bir torunu. Üvey kardeşlerinden biri olan Tommy Perryman ondan önce öldü.

Bay Ladner, tutkuyla ilan ettiği ve savunması gerektiğini hissettiği ilkeler uğruna fakir, savunmasız siyah insanları hayatlarını riske atmaya ikna ettiğinde hâlâ genç olmasına şaşırıyordu.

2008'de The HistoryMakers Dijital Arşivi ile yaptığı röportajda “Bunun üzerinde epey düşündüm” dedi: “19 yaşındaki bir öğrenciyi kendim takip eder miyim?”

“Ama bizim bir mesajımız vardı ve ataları yola çıkmıştı ve biz de onlara bekledikleri mesajı ileten elçilerdik” diye ekledi. “Ruhsal olarak bunu tanımlayabilmemin tek yolu bu. Çünkü kendimizden başka hiçbir şeyimiz yoktu ve onların evlerinde, toplum içinde yaşadık ve onların yediğini yedik.”

Bayan Ladner, “Biz de fakirdik” dedi. “Hiçbir şeyimiz yoktu. Büyük, parlak arabalarımız yoktu ve yalnızca tek bir mesajımız vardı ve bu mesaj hepimiz için özgürleşmeydi.”