Gezgin muharrir Hasan Aktaş, karavanla okurlarına ulaşıyor

Ideast

New member
Yaklaşık 4 yıl evvel satın aldığı ve karavana dönüştürüp kitaplarını yüklediği aracına “Yort Savul Akademisi” ismini veren Hasan Aktaş, eşiyle gittiği Türkiye’nin birfazlaca bölgesinde otel yerine aracında uyumayı tercih ediyor.

Bugüne kadar 78 vilayet gezen Aktaş, bu yıl yaz mevsiminde 6 bin kilometre yol katetti. Aktaş, ilçe ve köylerde stant açarak insanların kitaplarına daha kolay ulaşmasını amaçlıyor.

Kitabı müellifiyle birlikte ulaştırıyor

AA’nın haberine bakılırsa; son olarak karavanıyla Bayburt’un Demirözü ilçesine gelip stant açan Aktaş, ziyaretçilerle kültür, sanat, tarih ve edebiyat sohbeti yaparak kitaplarını imzaladı.
Şiir ve roman başta olmak üzere biroldukca kısımda yayımlanmış 60 kitabı bulunan Doç. Dr. Hasan Aktaş, kitaplarla macerasının ilkokul birinci sınıfta başladığını ve o günden beri devam ettiğini söylemiş oldu.

İlk kitabını lise senelerında yazdığını belirten Aktaş, “İnsanlara kitabı müellifiyle birlikte ulaştırmanın bir yolu olmalı.” diye düşündüğünü ve en âlâ yolun karavan olacağına karar verdiğini anlattı.

Aktaş, yaklaşık 4 yıl evvel karavana dönüştürdüğü minibüse, Yunus Emre’nin yapıtında geçen, “yoldan kaç, çekil” manasına gelen “Yort Savul Akademisi” adını verdiğini söz ederek, ileride bu isim altında kütüphane ve bir akademi kurmayı düşündüğünü kaydetti.

“İnsanın kitaba ulaşması kadar beni bahtiyar eden öbür bir şey yok”

Amacının yalnızca kitap alıp satmak olmadığını, kitaplara dost aradığını lisana getiren Aktaş, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“İnsanları kitaplarla buluşturmak için, daha doğrusu insanların kitapla dost olabilmesi için biz buralardayız. Beşerler pazarda, sokakta yalnızca domates, patlıcan görmesin, kitap görsün. Kitabın ilgilenilecek, para verilecek, hayatımızda yer alabilecek bir meta olduğunu fark etsinler. Bunun için yollardayız. Bir insanın kitaba ulaşması kadar beni bahtiyar eden öteki bir şey yok.”

Aktaş, tüm Türkiye’de stant açtığını belirterek, “Kop Dağı’nda, Zigana’da, Erciyes’te dahi stant açtım. bir daha Kapadokya’da peribacalarının yanında stant açtım.” tabirlerini kullandı.

“Yeni kıssalarla karşılaşıyoruz”

Karavanda kendi kitapları ile eşinin 2 öykü kitabının bulunduğunu anlatan Aktaş, her bölümden vatandaşın kitapları merak ettiğini ve incelediklerini lisana getirdi.

“Bu kıssayı eşimle birlikte yaşıyoruz. Her gittiğimiz yerde bize kıssalar de oluşuyor. Yalnızca öykü oluşmakla kalmıyor, bir de bunları seyahatnameye dönüştürüyoruz. Yaşadıklarımızla, gördüklerimizle ilgili şeyleri yazıyoruz. İnsanların kitapla alakasını da gözlemliyoruz. Yazmakta olduğumuz seyahatnamede onlara da yer vereceğiz. Nerede kitapla uğraşan insan var ise kültür elçileridir. bu biçimde şahısları bulup irtibata geçiyoruz. Bunlarla bu dostluğumuzu devam ettiriyoruz ve bunu bütün ülkeye yaymak istiyoruz. Türkiye’de karavanımızla gitmedik yer bırakmak istemiyoruz. Evvel vilayetlere, daha sonra ilçe ve köylere, her yere gidiyoruz. 3 vilayet haricinde her yere gittim. Bunların içerisinde ilçeler ve köyler de var. Gitmediğim 3 vilayete de en kısa vakitte gitmek istiyorum.”