Genç para basketbolcular, ay-yıldızlı formayı giyebilmek için çalışıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelli Spor Kulübünün genç para basketbolcuları Mustafa Hasırcık ve Burak Aygan, en büyük amaçlarının ulusal ekibe seçilip, Türkiye’yi milletlerarası tertiplerde temsil etmek olduğunu söylemiş oldu.

14 yaşındaki Mustafa Hasırcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, basketbol yardımıyla öz inancının daha epey arttığını belirterek, “Spora başladıktan daha sonra kendi işlerimi daha süratli yapar oldum. Kollarım güçlendi. Evvelden yapamazken artık otomobilden sandalyeye, sandalyeden otomobile daha kolay geçer oldum. Daima birilerinin takviyesine gereksinimim olurdu. Artık ona gerek kalmadı. Kendi işlerimi kendim yapabiliyorum.” dedi.

Hastane koridorunda tanıştığı hocaları yardımıyla spora başladığını anlatan Mustafa, şunları kaydetti:

“Basketbola 2014’te başladım. 3 yıldır da burada idman yapıyorum. Omurilik tedavisi görürken hastanede canım epey sıkılırdı. Hastane ortasında gezerken beni spora kazandıran hocalarla tanıştım. Onların önerisi ile basketbola başladım. beraberinde öğrenciyim. Etimesgut Şehit Fazilet Ertan Ortaokulu 8. sınıfta okuyorum. Sporu ve okulumu birlikte yürütmekte kararlıyım. En büyük hedeflerim bilgisayar mühendisi olmak ve mili kadroda ülkemi temsil etmek”

– Aygan: “En büyük hayalim, ülkem ismine olimpiyatlarda yer almak”

Para basketbolcu Burak Aygan, ay-yıldızlı formayla olimpiyatlarda yer alabilmenin hayalini kurduğunu lisana getirdi.

Okuduğu engelli lisesinde yapılan tarama daha sonrası keşfedildiğini aktaran Burak, “Şener Çakmak Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Orada benimle konuştuklarında basketbol oynayabileceğimi söylemiş oldum. bu biçimdece başladım. Spora başladıktan daha sonra öz inancım arttı. Daha da güçlendiğimi hissediyorum.” diye konuştu.

Engelli tüm bireylerin spor yapması gerektiğini anlatan Burak, “Herkese sporu öneririm. Basketbol olmasa da öteki branşlara yönelsinler. Toplumsallaşmalarına katkı sağlayacaktır. Öz inançları artacak, fazlaca daha keyifli olacaklardır. Amacım, ulusal ekibe seçilerek milletlerarası tertipte ülkemi temsil etmek. En büyük hayalim ise ülkem ismine bir gün olimpiyatlarda yer almak.” değerlendirmesinde bulundu.

– Güneş: “Aileler isterse, engelli çocukların hepsi spor yapabilir”

TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelli Spor Kulübü antrenörlerinden Zafer Güneş, kuracakları alt yaş kümesi kadrosuyla İngiltere’de maçlar yapmayı amaçladığını aktardı.

1996 yılında Hakkari Çukurca’da kurulan pusu kararı gazi olduğunu anlatan Güneş, 2002 yılından beri faal sporun ortasında yer aldığını belirtti.

Güneş, Tekerlekli Sandalye Ulusal Ekibi’nde 17 yıl etkin basketbol oynadığını aktararak, “Beş yıl kadar grup kaptanlığı yaptım. Tenis oynadım. Türkiye şampiyonluklarım var. Ailevi niçinlerden dolayı antrenörlüğe geçiş yaptım. Artık ise genç kardeşlerimizin başarısı için ter döküyoruz.” formunda konuştu.

Engelli bireylerin spora başlaması konusunda birinci adımın ailelerden gelmesi gerektiğini anlatan Güneş, “Ailelerin takviyesi değerli. Aileler isterse, engelli çocukların hepsi spor yapabilir. Çocuklar dışarı çıkmalı. Her engelli bireyin bir şey başarabileceğini unutmamalılar.” tabirlerini kullandı.

Faal basketbol oynadığı senelerda İngiltere’deki altyapıyı görme talihi elde ettiğini anlatan Güneş, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“İngiltere’de görmüştüm, 7-14 yaş ortası sportmenlerin antrenörleri, tabipleri, gereçleri, her türlü takviyesi var. ‘Ben bir gün Türkiye’de bunu yapacağım.’ diye kendime yemin ettim ve antrenör olduktan daha sonra Ankara’da buna başladık. Yaklaşık 3 yıldır burada çocuklarla egzersiz yapıyoruz. Çocuklar ağabeylerini görsün, yaşama tutunsun, sporda başarılı olsun istiyoruz. TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelli Spor Kulübü idaremiz de sağ olsun her türlü takviyesi veriyor. En büyük hayalim, alt yaş kümesi bir kadrosu kurmak ve bu kadroyla İngiltere’de maçlar yapmak.”