Fulbright-Hays Burs Kuralı, ana dili İngilizce olan kişileri cezalandırıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Veronica Gonzalez geçen sonbaharda ABD Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışında doktora yapmak için yaptığı prestijli bir burs başvurusunu reddettiğine dair bir haber aldığında, başvurusuyla ilgili geri bildirimleri gözden geçirerek neyi yanlış yaptığını aradı.

Her bölümde eleştirmenler, öğrencinin akademik yeteneğini ve Meksika kırsalındaki yakın partner şiddetini inceleme konusundaki titizlikle araştırılmış önerisini övdü. Ve biri -dil becerileri- dışında her kategoride mükemmele yakın puanlar verdiler ve hiçbir puan alamadığını görünce şok oldu.

Ama bunun nedeni Ph.D. Bayan Gonzalez değildi. Kaliforniya Üniversitesi adayı Irvine, araştırmasını İspanyolca olarak yürütecek dil becerilerinden yoksundu. Eleştirmenler, sekiz sayfalık özgeçmişinde özetlenen deneyimlerin onu hazırlamaktan daha fazlası olduğu sonucuna vardı. Sorun şuydu ki, Meksika’dan doğduğu yer olan Santa Maria, California’ya göç etmiş olan ailesiyle İspanyolca konuşarak büyüdüğünden, kendini o dili anadili olarak tanımlamıştı.

Bayan Gonzalez bir röportajda “İlk başta sadece inanamadım,” diye hatırladı. “Sonra öfkelendim.”

Bayan Gonzalez’in başvurusu, Eğitim Bakanlığı’nın Fulbright-Hays Yurt Dışı Doktora Tezi Araştırma Bursu için başvuranlardan, Fulbright-Hays Doktora Tezi Araştırma Bursu için başvuranlardan puanlarını kesmesine neden olan – şu anda revize edilmekte olan – onlarca yıllık bir kuraldan muzdaripti. Araştırma yapmak istediğiniz ülke.

Kural, 1960’lardan beri Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen Fulbright-Hays ödül programları için 1998 tarihli bir düzenleme güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Dışişleri Bakanlığı’nın Fulbright değişim programlarının yerli eşdeğeri olan ödüllerin amacı, öğretmen adayları ve profesörler arasında araştırma ve yabancı dil becerilerini teşvik etmektir.

Bu kuralı oluştururken, departman yetkilileri, lisansüstü öğrencilere yılda on binlerce dolar veren ve yaygın olarak gıpta ile bakılan bir araştırma projesi olarak kabul edilen burs için yarışırken, İngilizce dışındaki dil becerileriyle yetiştirilmiş insanlar için algılanan haksız avantajı ortadan kaldırmaya çalıştı. ülkedeki en rekabetçi doktora programlarından biri.

Geçmiş yıllarda, öğrenciler zaten bildikleri bir dilde araştırma yapmayı önerdiklerinde, bölüm onlardan kendilerini “anadili” veya “miras” olarak tanımlamalarını istedi. Ana dili İngilizce olan birini “söz konusu dili erken yaşlardan itibaren konuşan ve akıcı olan” bir başvuru sahibi olarak ve geleneksel bir konuşmacıyı “İngilizce olmayan bir dilin konuşulduğu bir evde büyümüş” bir öğrenci olarak tanımlar. “yerli olmayan” seviyeye kadar akıcı.”

Son kural değişikliklerinden önce, bölümün amacı -anadili İngilizce olanlar da dahil olmak üzere- başvuru sahiplerini kendisine ait olmayan bir dilde becerilerini geliştirmeye teşvik etmek olduğundan, kendilerini bu şekilde tanımlayan öğrencilerin dil yeterliliğinde 15 puana kadar kazanmaları yasaklanıyordu. .

Ulusal bir sivil haklar grubu, özellikle İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen göçmenler veya bu tür göçmenlerden doğan çocuklar olmak üzere ulusal kökenleri nedeniyle öğrencileri hedef aldığını öne sürerek bölümün yorumuna ayrımcı olarak itiraz etti.

Geçen yıl açılan iki davada, partiler üstü, kar amacı gütmeyen bir haklar grubu olan New Civil Liberties Alliance, bölümün yabancı dil kriterleri kapsamında rekabet avantajlarından ve anayasal eşit koruma hakkından mahrum bırakıldığını söylediği öğrencileri temsil ediyor.

Grup, “yerli olarak doğmamış ABD vatandaşları veya yerleşik yabancılar” hakkındaki tartışmaları içeren kararnamenin dilinin, kendisini anadili olarak gururla tanıtan Bayan Gonzalez gibi öğrencilere kıyasla önemli bir dezavantaj olduğunu kanıtladı. başvuru. O, ilkokulu hiç geçemeyen, çok az İngilizce konuşan ve çocuklarını üniversiteye göndermeyi asla hayal etmeyen, çiftçiler tarafından yetiştirilen altı çocuğun en büyüğüdür.

39 yaşındaki Bayan Gonzalez, zor bir ilişkinin ardından yeni bir kimlik oluşturmaya çalışırken, hayatının ilerleyen dönemlerinde üniversiteye başladı.

Soy ağacı, programın tercih ettiği “yeterli yabancı dil bilgisi”nin kanıtı kadar, İspanyolca kursları almak ve Meksika’da staj yapmak gibi diğer sertifikalar kadar onun için önemliydi. Yıllar boyunca Bayan Gonzalez, onu rüya projesine hazırlamak için 10’dan fazla diğer araştırma asistanlığı, burslar ve stajlar da dahil olmak üzere deneyim kazanmakta durmaksızın çalıştı ve ailesini şekillendiren yerli toplulukları araştırdı. az biliyordu

15 puan alsaydı, Bayan Gonzalez’in puanları 101 ve 97 olacaktı – başvurular iki kişi tarafından ayrı ayrı incelenip değerlendiriliyor – her ikisi de önceki yıllarda burs sağlayan puanlardan daha yüksek.

Bayan Gonzalez, “Tüm bu adımları, etnik açıdan sağlam araştırmalar yaptığımdan ve topluluğuma geri döndüğümden emin olmak için atmıştım” dedi. “Temelde bize bir yabancının bizim memleketimize ve ebeveynlerimizin ülkelerine gelip bizi inceleyip hikayelerimizi anlatabileceğini söylüyorlar ama biz yapamayız.”

New Civil Liberties Alliance, Ocak ayında Bayan Gonzalez adına açtığı en son davada, bakanlığın “göçmenlerin ve çocuklarının ABD okullarında ana dillerinde eğitim alamadıklarına dair savunulamaz bir inanca sahip olduğunu” yazdı. zaten bu dili ailelerinden ‘edindiler’.”

Davada, “Bakanlık görünüşe göre Bayan Gonzalez’i ‘gerçek bir Amerikalı’ olarak görmüyor çünkü anadili İngilizce değil İspanyolca. “Başka bir deyişle, anadil cezası, Bakanlığın -aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş olsalar bile- yerli olmadığını düşündüğü kişilere, açıkça olmamalarını teşvik etmek amacıyla uygulanmak istenmektedir. “ana dilini konuşan herhangi bir ülkede doktora bursuna başvur.”

Eğitim Bakanlığı, sürmekte olan davayı gerekçe göstererek yorum yapmaktan kaçındı.

Mahkeme sunumlarında, Bakanlık 1998 Yönetmeliğine ilişkin yorumunu savundu. Ajans, bu yılın başlarında Bayan Gonzalez’in davasına bir yanıt olarak, düzenlemenin İngilizce araştırma yapma taleplerini caydırmak da dahil olmak üzere “Amerikan okullarında dil eğitimini teşvik etmenin ayrımcı olmayan hedeflerinden kaynaklandığını” söyledi. Burs kurallarına göre, öğrenciler Batı Avrupa’da okumak için başvuramazlar.

Eğitim Bakanlığı, yabancı dilin tanımını “en iyi ihtimalle belirsiz” olarak nitelendirdi ve yorumun, başvuranların ulusal kökenlerini değil, yabancı dillerini nasıl edindiklerini dikkate aldığını savundu.

Bakanlık, “Tabii ki, ABD okullarında insanlara ana dillerinde eğitim verilebilir – ve yönetmelikte aksini gösteren hiçbir şey yok” diye yazdı. “Daha ziyade, bölümün yorumu, kişinin zaten bildiği bir dilde becerilerini geliştirmesinin, onlara ‘yabancı’ bir dil öğrenmekle aynı şey olmadığı gerçeğine dayanmaktadır.”

En son başvuru döngüsünde 90 öğrenciye ortalama 37.504 $ ödül veren bölüm, yabancı dili evde değil okulda öğrenmiş adayları tercih ettiğini açıkça ortaya koydu. Ajans, başvurusunda, burs kaynaklarının “en iyi şekilde Amerikan eğitim kurumları aracılığıyla edinilmesi muhtemel dil becerilerinin edinilmesini teşvik etmeye yönelik olduğu” sonucuna vardığını söyledi.

Ancak yasal zorluklarla karşı karşıya kalan departman, eleştirmenlerin neden olduğunu söylediği hasarı en aza indirmeye çalışmak için büyük çaba sarf etti. Bakanlık şu anda yönetmeliği gözden geçiriyor ve “anadillerinde yetkin olan adayların nasıl değerlendirileceği” konusunda önerilen değişiklikler de dahil.

Sivil Özgürlükler İttifakı tarafından geçen yıl kendilerini “miras sözcüsü” olarak tanımlayan iki Georgetown Üniversitesi adayı adına açılan başka bir davaya cevaben, departman bu yıl bu şekilde tanımlanan tüm başvuranlara verilen cezayı düşürdü.

Allianz’ın miras konuşmacılarından biri olan Samar Ahmad, dili konuşarak büyüdüğü için Arapça araştırma yapmak için başvurduğunda başlangıçta puan kaybetti. Anadili olarak puan kaybettikten sonra dava açtı, ardından miras sözcüsü olmak için yeniden başvurdu ve bölüm yön değiştirdikten sonra bursu aldı.

1991 Körfez Savaşı sırasında ailesinin kaçtığı ülkede Fulbright Hays bursuna başlamaya hazırlandığı Ürdün’den verdiği bir röportajda Bayan Ahmad, diğer adaylara kıyasla haksız bir avantaja sahip olduğu fikrine kızdığını söyledi. kurs aldıkları, yurtdışında okudukları veya uluslararası seyahat ettikleri için bir dilde akıcı olan beyaz üniversite öğrencileri gibi.

36 yaşındaki Bayan Ahmad, tarih doktorasının dördüncü yılındaydı. Georgetown Üniversitesi’nde aday ve Kuveyt’te doğdu. 10 yaşından beri ABD vatandaşı ve çoğunlukla İngilizce konuşulan okullarda eğitim gördü. Arapça konuşarak büyüdü ama aynı zamanda burs için önerdiği sözlü tarih projesini tamamlayabilmek için Georgetown da dahil olmak üzere okulda okudu.

Bayan Ahmad, sonunda bursu aldığı için minnettar olduğunu ancak bir istisna olmaktan nefret ettiğini söyledi. “Sistemi tamamen değiştirmeliler,” dedi Bayan Ahmad, “çünkü bu Ayrımcılık 101.”

Bayan Gonzalez’in davasına cevaben, departman geçen ay aniden bu yıl dil yeterlilik kriterlerine sadece bir puan vereceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı bir davada, yeni puan sisteminin bu yılki başvuranlar için cezayı azaltacağını savundu. Ancak bakanlık, cezadan tamamen feragat etmenin yönetmeliğin yeniden yazılmasını baltalayacağını da savundu.

Bu yıl kriterleri değiştirmek, Bayan Gonzalez’in sürece olan güvenini geri kazanmak için çok az şey yaptı ve geçen yıl başvurusunun puanını değiştirmedi. Bakanlık yeniden başvurabileceğini söyledi, ancak avukatları bir yargıçtan başvurusunu 2022 için herhangi bir ceza olmaksızın yeniden değerlendirmesini istiyor.

Bayan Gonzalez, “Bana, ‘Ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz, ama umarız fark etmezsiniz’ diyorlar” dedi.

Bu arada Bayan Gonzalez, yeniden başvurup başvurmamayı hâlâ düşündüğünü söyledi ve her iki incelemesinde de şu önemli satır hakkında uyarıda bulundu: “Başvuran anadili İspanyolca ve bu nedenle bu kategoride puan almaya uygun değil.”

“İnceleyenler projeyi anlamadıysa veya elden geçirilmesi gerektiğini düşündüyse, çizim tahtasına geri döner ve neyi düzeltmem gerektiğini bulurdum” dedi. “Ama kim olduğumu tanımlayamıyorum.”