Etiyopya’daki 11 FETÖ okulunu Türkiye devraldı

ahmetbeyler

Active member
Etiyopya’daki 11 FETÖ okulunu Türkiye devraldı
Etiyopya halkı ve hükümeti, 15 Temmuz kalkışması daha sonrasında Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kuvvetli dayanak verdi. hem de Türk firmalarının en çok yatırım yaptığı Afrika ülkesi olarak gündeme gelen Etiyopya’da, Türk yatırımlarının hacmi ise 2.5 milyar doları aştı.

İHA
FETÖ’nün Etiyopya’daki 11 okulu Türkiye’ye devredildi.

Ülkede bulunan FETÖ irtibatlı okulların Türkiye’ye devranı konusuna baştan itibaren sıcak bakan Etiyopya idaresi, kelam konusu okulları Cumhurbaşkanının 2019’daki evre sonucunı imzalamasına karşın, yereldeki okul isimlerini ve sahipliğini sık sık değiştirmesi ve eyaletler seviyesindeki mahkeme süreçleri niçiniyle gecikti.

İHA

FETÖ’nün Alman vatandaşlarına periyot taktikleri başarısız oldu

Bilhassa okulların Alman vatandaşı Türklere devrederek mevzuyu diplomatik krize çevirmeye çalışan FETÖ’cüler, hükümet üzerinde siyasi baskı kurmaya çalıştı. FETÖ’nün taktikleri mahkemenin açık kararları ve öğrenci velilerinin Türkiye yanlısı duruşu karşısında başarısız oldu. Şahsen okul aile birlikleri mahkeme sürecinde mevcut okul idaresine karşı ve Türkiye lehine açık tutum alarak periyodun sağlanmasında değerli rol oynaması dikkat çekti.

İHA

FETÖ’nün eğitim alanındaki varlığı büsbütün sonlandı

Türkiye Maarif Vakfı, Etiyopya’nın doğusundaki tarihi Harar kentinde FETÖ’ye ilişkin “Rainbow Derneği”nin kurduğu ve içerisinde anaokulundan liseye kadar tüm kademelerde eğitimin verildiği okulu iki yıl evvel devralmıştı. Artık ise ülkede geriye kalan 4 farklı yerleşkedeki 11 okulu da bünyesine dahil etti. bu biçimdelikle ülkedeki FETÖ’nün okul ve eğitim alanındaki varlığı büsbütün bitti.

İHA

Devralınan okulların altyapı eksiklikleri ve eğitim takımının kısa müddette yenilenerek, 2021 yılının Eylül ayında eğitim ve öğretime eksiksiz başlaması hedefleniyor.