Eski ulusal kayakçı, doğup büyüdüğü ilçede kendisi üzere şampiyonlar yetiştiriyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde küçük yaşlarda ilgilenmeye başladığı kayakta ulusal ve milletlerarası şampiyonalara katılıp, birfazlaca madalya alan eski ulusal sportmen vücut eğitimi öğretmeni Rojbin Ören, istekli olarak kayaklı koşu ekibi atletlerini yetiştiriyor.

Ağabeyi ve amcasının kayaktaki başarılarından etkilenerek 11 yaşında bu sporla ilgilenmeye başlayan 28 yaşındaki Ören, kendini geliştirerek 2006’da ulusal kadroya yükseldi.

Kayaklı koşu, kuzey disiplini ve biatlonda Türkiye, Avrupa ve Balkan şampiyonalarına katılarak değerli dereceler elde eden, 3 yıl Kayak Ulusal Kadrosu antrenörlüğü de yapan Ören, 2014’te Atatürk Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmenliği kısmından mezun olduktan daha sonra ilçedeki Gazi Ortaokuluna atandı.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü Spor, Kültürel ve Toplumsal Proje Koordinatörlüğü bakılırsavini de yürüten Ören, öbür antrenörlerle birlikte ortaokul öğrencilerinden oluşan kayaklı koşu grubundaki atletleri şampiyonalara hazırlamaya başladı.

Dilimli Barajı yakınında bulunan köy yolundaki idmanlarda atletlere deneyimlerini aktaran, gereksinimleriyle yakından ilgilenen Ören, onların da başarılarıyla ulusal ekip forması giyebilmeleri için efor gösteriyor.

– “6 ayda Türkiye şampiyonu olan kızımız var”

Ören, AA muhabirine, ortaokuldaki öğrencileri istekli olarak altyapıya kazandırıp, şampiyonalara hazırladığını söylemiş oldu.

Amcası ve ağabeyi yardımıyla kayak sporuyla ilgilenmeye başladığını anlatan Ören, “Kentte birinci bayan ulusal atlet olarak kayağa devam ettim. Buranın rakımı devasa yükseklikte. Sert şartlara sahip. Ben de bunu avantaja çevirip, kayakla ilgilendim. Kış, bende her vakit hoş bir heyecan ve serüven yaratmıştır.” dedi.

Buz hokeyi ve atletizmle de ilgilendiğini, Erzurum Atatürk Üniversitesi Buz Hokeyi Kadrosu bünyesinde 2012’de düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda 3. olduklarını belirten Ören, şunları aktardı:

“2005’te kayağa başladım, bir yıl daha sonra ulusal atlet oldum. 2013’e kadar Türkiye şampiyonalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülükler elde ettim. Balkan şampiyonalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerim var. İtalya’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 6. oldum. Akabinde bayan ulusal ekip antrenörlüğü yaptım. Vücut eğitimi öğretmeni olarak memleketime atandım. Birinci tercihim olan yer burası. Artık de alt yapıdaki ortaokul atletlerini çalıştırıyorum. 6 ayda Türkiye şampiyonu olan kızımız var. Çeşitli dereceler alan öğrencilerimiz var. Bu benim için büyük bir gurur kaynağı. Ailemden daha hayli gördüğüm çocuklarla büyük bir bağım var. Çalışmalar kuvvetli geçiyor. Zira kayaklı koşu, yılın 12 ayı çalıştığımız bir spor. Dünyanın en sıkıntı 5 sporundan biri. Yaz, kış yarışıyoruz. Çocuklarla çalışmak harika bir his. Bana memnunluk veriyor. Daha epeyce ulusal ve başarılı atlet yetiştirmek için başka antrenör arkadaşlarla birlikte uğraş sarf ediyoruz.”

– Canan: “Yoğun idmanlar yapıyoruz”

Atletlerden Ecrin Tatlı Canan, idmanların kuvvetli geçtiğini, en uygun biçimde şampiyonalara hazırlandıklarını aktardı.

Katıldığı şampiyonalarda dereceler elde ettiğini anlatan Canan, “Geçen yıl Türkiye Kayak Şampiyonası’nda birinci oldum. Rojbin Hoca bizim için fazlaca farklı. Ağır idman yapıyoruz lakin bu sayede başarılı oluyoruz. Bize ablalık yapıyor. Çok düzgün biri. Eski başarılarıyla bize büyük bir örnek oldu. Öbür antrenörlerimiz de fazlaca ilgili. Hepsine teşekkür ederiz.” diye konuştu.