Diyarbakırspor’un kurucu lideri Cemiloğlu son seyahatine uğurlandı

ahmetbeyler

Active member
Diyarbakırspor’un kurucusu ve 2 periyot Diyarbakır Belediye Lideri olarak misyon yapan Nejat Cemiloğlu, yaşlılığa bağlı niçinlerle 98 yaşında hayatını kaybetti. Cemiloğlu için Zincirlikuyu Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Merasimde oğulları Baran, Burç, Ferzan Cemiloğlu ve torunları taziyeleri kabul etti. Merasime sevenlerinin yanı sıra eski devlet bakanı Ali Doğan da katıldı. Cemiloğlu için cenaze namazı kılındı, helallik alındı. Cemiloğlu, merasimin akabinde Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Eski devlet bakanı Ali Doğan, “Diyarbakır kadim bir kent. Kadim aileler vardır. Cemiloğlu ailesi de kıymetli bir aile. Tüm ailesine baş sıhhati diliyorum. Diyarbakır biroldukca büyük adam yetiştirmiş bir yerdir. Nejat Beyefendi de 2 periyot belediye başkanlığı yapmış. Çok esaslı bir aile. Diyarbakırspor’u kurmuş. Spor kıymetli bir olay. Allah rahmet eylesin” diye konuştu.

1924 yılında Diyarbakır’da doğan Nejat Cemiloğlu, ilköğrenimini Diyarbakır Gazi İlkokulu’nda, orta tahsilini Ordu Ortaokulu ile Denizli Lisesi’nde yaptı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde beş yıl tahsil gördükten daha sonra ailevi niçinlerle tıp tahsilini yarım bıraktı. Çiftçilikle uğraşan Cemiloğlu, çeşitli kuruluşlarda başkanlık ve idare konseyi üyeliklerinde bulundu. 2 periyot Diyarbakır Belediye başkanlığı yapan Cemiloğlu, Diyarbakırspor Kulübü’nün kuruculuğunda bulundu.