Cenk Eren: Butik bir tımarhanem var

Irina

New member
Müzikçi Cenk Eren, “‘Sırtımdaki bıçağı çıkarır, temizler, o denli geri veririm. ‘Al canım bıçaklarını geri’ derim’. Küçük butik bir tımarhanem var. Hepsini oraya koydum, izliyorum. Âlâ niyetliyim, ilaçlarını da nizamlı veriyorum” dedi.

Hürriyet Kelebek’e verdiği röportajda hem yeni çalışmasını, tıpkı vakitte müzik kesiminde yaşananlar hakkında konuştu.

25 Haziran’da çıkacak yeni albümünde Barış Manço müziklerini cover’layan Eren, cover yapmanın riskli olup olmadığı sorusuna, birinci albümden bu yana söyleyenlerin üzerine çıkmama tasası olduğunu belirterek, ”Ama onlardan daha âlâ söyleyeceğim üzere bir derdim olmadı hiç bir vakit. esasen seslendirenler fazlaca düzgün söylemişler. Tanju Okan, Ferdi Özbeğen ve Selda Bağcan müziklerinde eserler onların değildi, onlar yorumculardı. Barış Manço’da ise eser ve yorum kendisine ilişkin. Bu beni alışılmış biraz huzursuz etti. Birinci üç albümden farklı olarak biraz daha kendi yorumumu öne çıkarmaya çalıştım. Her yiğidin yoğurt yiyişi başka. Ben kendi yorumumu ortaya koymak istedim” cevabını verdi.

”Belli bir yaştan daha sonra birtakım kelamlar ağzıma oturmuyor”

Eren, ”Yeni isimler içinde az da olsa hayli yetenekli kelam muharrirleri ve bestekarlar var. Birçoğunun epeyce yaşanmışlığı olmadığı için hisleri kelama ve besteye dökemiyorlar. Belirli bir yaştan daha sonra birtakım kelamlar de ağzıma oturmuyor. Misal “aşkımdan patladım, çatladım” diye kelamları olan şarkıyı bu yaştan daha sonra söyleyemem. Sokak lisanına gidemem. Gidene de bir şey diyemem. Yeni nesil bunu istiyor olabilir ancak; ben yapamam. Benim dinleyicim, “Aman” der” dedi.

”Balkon komşum Cet Demirer, o yüzden konutta olmak dokunmadı”

Eren şu sözleri kullandı:

“Pandemi öncesini de konutta geçirdiğim için bir şey değişmedi. İşim haricinde meskenden çıkmıyorum. Ben, bir 10 yıldır evdeyim. Konutumda keyifli olmayı seviyorum. Köpeğim, bir iki arkadaşım, Cihangir… Balkon komşum Cet Demirer. O yüzden meskende olmak dokunmadı. Albüm de vaktimi aldı tabii”

”Şafak Karaman, mukavelem bulunmasına karşın bana bir şey yatırmıyor”

“İlk iki proje albümümün imalcisi Şafak Karaman. Kontratım bulunmasına karşın bana bir şey yatırmıyor. Hakların yüzde 20’si bana ilişkin kontratta. Ayıp değil mi? İki albümü birlikte yapmışız. Onu mahkemeye mi vereyim, bedel mi? Üçüncü albümde Selda Bağcan yapımcım. Her iki ayda bir telifimi kuruşu kuruşuna yatırıyor. Telif fiyatları de fazlaca büyük değil bakın. aslına bakarsan oranlar da aşikâr. Birinci iki projenin de fikri benden çıkma üstelik. Ona sorarsanız “Verdim, ödedim” diyecektir. Ferdi Özbeğen albümünün kontratı bile yok. Güvenmişim zira. Tanju Okan mukavelesinin üstünden gitmişim, imza bile vermemişim”

”Çok yeterli niyetliyimdir. Allah içimden almasın”

Eren, niye mukavele yapmadığı sorusuna ait olarak ise şunları kaydetti:

”Çok uygun niyetliyimdir. Allah içimden almasın. Ben, epey gördüm, bana yapılanların sonunu ancak; bana hiç bir şey olmuyor. Selda Bağcan’la mutabakatım yok. Bu albümünde onun firmasında değilim, DMC ile yayınladık. Güya kendi şirketinin yorumcusuymuşum üzere ilgilendi. Yapımcıdan yapımcıya bir fark var”

”Küçük butik bir tımarhanem var”

”Sırtımdaki bıçağı çıkarır, temizler, o denli geri veririm. “Al canım bıçaklarını geri” derim.“1 seneye perişan olacak” derim beklerim. Sabırla beklerim. Küçük butik bir tımarhanem var. Hepsini oraya koydum, izliyorum. Düzgün niyetliyim, ilaçlarını da tertipli veriyorum”