Boccede tarih yazan Eda Sayak, yeni sportmenler yetiştiriyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Mersin’de düzenlenen Dünya Tekler-Karışık Çiftler Bocce Şampiyonaları’nda raffa disiplini bayanlar “altın nokta” kategorisinde altın madalya kazanan ulusal atlet Eda Sayak, yeni sportmenler yetiştiriyor.

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ile Toroslar Belediyesi iş birliğinde 1-5 Kasım’da düzenlenen şampiyonada, rakibi Şilili Franca Martini’yi yenerek dünya şampiyonu olmayı başaran 25 yaşındaki ulusal atlet Sayak, bu branşta yeni başarılara imza atacak sportmenler yetiştirmek için Bingöl Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde antrenörlük yapıyor.

Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne ilişkin spor salonunda tribünlerin gerisinde bulunan alanda çalışarak dünya şampiyonluğuna uzanan Sayak, yeni gelişmekte olan bu branş için uygun saha bulunmaması niçiniyle birebir alanda ortaokul ve lise öğrencisi 30 atlete eğitim veriyor.

13 yaşında başladığı boccede elde ettiği başarılarıyla gençlere örnek olan Sayak, yeni şampiyonların yetişmesi için tecrübelerini kadro arkadaşı Sevilay Gezli’yle gençlere ve çocuklara aktarıyor.

– “Zor kaidelerden uygun bir noktaya gelebilmek önemli”

Eda Sayak, AA muhabirine, vücut eğitimi öğretmeninin teşvik etmesiyle bocceye başladığını söylemiş oldu.

Çocuk yaşlarda daima başarılı bir atlet olmayı hayal ettiğini, bunu gerçekleştirdiği için de memnun ve gururlu olduğunu söz eden Sayak, “Emek vererek bu noktaya geldim. Sıkıntı kaidelerden uygun bir noktaya gelebilmek değerli. Kendime yemin ettim, ‘Bunu yapabilirim’ dedim. Yastığa başımı koyduğumda başarılı atlet olma hayaliyle uyuyordum. Tahminen rahat bir çalışma ortamımız olsaydı bu performansı gösteremezdik. Çalışma alanımızın olağan bir alanla hiç bir ilişkisi yok. Yalnızca volo atışı çalışarak dünya şampiyonasına gittim. Bunun için başarmak epeyce memnunluk verici.” diye konuştu.

Yeni sportmenler yetiştirdiklerini tabir eden Sayak, eğitim verdiği gençlerin, “Hocam ben de sizin üzere olmak istiyorum. Kendi ayakları üzerinde duran başarılı bir sportmen olmak istiyorum.” söylemiş olduğini, bunun da gurur verici söz etti.

– “Eda hocamız üzere örnek olmak istiyorum”

Sayak’ın eğitim verdiği atletlerden 11 yaşındaki Zilan Atilla, bir yıl evvel antrenörü yardımıyla bu spora başladığını belirterek, “Hedefim dünya şampiyonu olmak. Ben de Eda hocamız üzere birinci olup, herkese örnek olmak istiyorum. Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyorum.” diye konuştu.