Bir adım geri atan namerttir

ahmetbeyler

Active member
TÜİK, tüketici enflasyonunu mart ayında yüzde 61.14 ile 2002’den beri en yüksek düzeyde deklare etti. Bağımsız Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG) ise bu oranı yüzde 142.63 olarak duyurdu. TÜİK, bu dataların akabinde ENAG hakkında kendilerinin itimadını zedelediği sebebi öne sürülerek cürüm duyurusunda bulundu.

Resmi istatistiklerin uyumunda tek yetkili olan Türkiye İstatistik Kurumu’na alternatif olarak enflasyon hesaplanmasının önüne geçecek taslak bir çalışma yapıldığı öğrenildi. TÜİK haricinde öteki bir kurum, enflasyon hesaplayamayacak. Hesaplayıp kamuoyuna açıklayabilmek için TÜİK’e müsaade başvurusu yapacak. TÜİK de 2 ay ortasında başvuruyu sonuçlandıracak. Bu kuralları yerine getirmeden data açıklayanlara 3 yıla kadar mahpus cezası verilebilecek, habere ve internet sitesine erişim de engellenecek.

Enflasyon Araştırma Kümesi’nin (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, “Trafik çevirmesinden otel konaklamasına kadar didik didik ettiler. ENAG’ın ardındaki fonun nerede olduğuna kadar… hiçbir şey bulamayınca da mahpus cezası yasasını ortaya döktüler. Devletin imkanlarını şahsi kin için kullananlarla karşılaşacağız yakında” tabirlerini kullandı.

Hakkında TUİK’in şikayeti üzerine açılan bir ceza davası bulunan Veysel Ulusoy ile konuşan Halk TV Genel Yayın Direktörü Hakan Çelenek Halk TV ekranlarında yayınlanan Seda Selek ile Perdenin Önü Ardı programında konuşmanın bilgilerinı anlattı.

Ulusoy: Bir adım geri atan namerttir

Ulusoy’un hakkında açılan davanın rastgele bir yasaya dayanmadığını bu yüzden yeni yasa tasarısının gündemde olduğunu tabir eden Çelenk şunları aktardı;
“Veysel hoca şunları söylüyor, ‘6-7 yıl evvel ben yola çıktığımda arkadaşlarımla epeyce çetrefilli epey riskli bir yola girdiğimizi konuştuk. Lakin biz halkın bütçesini yanlışsız göstermek için bu kararlılığı gösterdik. Her şeyi üzerime alıyorum. Bunun başı ve sorumlusu benim. Bu kabahat olacaksa ben yüklenmeye hazırım.

Bu kabahat benim cürmüm. Ne getireceklerse getirsinler bu sayıları açıklamaya devam edeceğim. Beni susturmayı epey istiyorlar. Lakin susmayacağımızı anladıkları için bu biçimde bir yola giriyorlar. Biz bir daha de bütün pürüzlere karşın bütün davalara karşın halkın bütçesini korumak için elimizden geleni yaptık ve önemli bir yarar sağladık. Aldığım duyuma nazaran yüzde 40’larda bırakacaklardı enflasyonu, revize etmek zorunda kaldılar. Bizim somut bilgilerimizle. Bu sayede halkın bütçesine rahatlama sağladım. Bu benim bir bilim insanı olarak misyonum. Siz bir bilim insanına bir bilim kümesine vesayet atıyorsunuz. Koca bir istatistik bilimini vesayet altına alıyorsunuz. Biz açıklamaya devam edeceğiz. Bizi susturmayı epeyce isteyecekler. Asla susmayacağız. Bir adım geri atan namerttir’

O yüzden önümüzdeki günlerde bir bilim insanı kümesinin uğraşını izleyeceğiz. Lakin vazgeçmeyecekleri kesin bu manada.”