Biontech Afrika’da aşı üretim tesisi kuruyor

ahmetbeyler

Active member
Biontech Afrika’da aşı üretim tesisi kuruyor
Afrika’da Binotech aşı üretim merkezi kuruluyor. Profesör Uğur Şahin’in kurucu ortaklarından olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Afrika kıtasında mRNA aşı üretim tesisleri inşa etmeyi planlıyor.

BioNTech, koronavirüsün dışındaki hastalıklarla da çaba için uzun vadeli bir eforun modülü olarak Afrika’ya açılmayı hedefliyor.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTIRILACAK

Financial Times’ın haberine göre, şirket, Avrupa Birliği’nin (AB) aşıların yüzde 99’undan fazlasını ithal eden Afrika’daki aşı üretim kapasitesini artırmaya yönelmesiyle harekete geçti.

Şahin, İngiltere’deki G7 Doruğu öncesinde Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile manzaralı görüşmesinde Afrika’ya dair planlarını anlattı.

BioNTech, Afrika da aşı üretim tesisi kuracak #1

TEDAVİ ÜRETECEK

Şahin, “Teknoloji açısından Afrika’da aşı üretiminin mümkün olmaması için hiç bir niye yok. Bunu mümkün kılmalıyız.” dedi.

Türk profesör, BioNTech’in Afrika’da yaklaşık 12 ay ortasında “aşı dozlarını doldurmak için” bir ortak bulmasını ve eğitmesini hedeflediğini söylemiş oldu.

Uğur Şahin, ayrıyeten kıtada gelecekteki tüm tesislerin orta ve düşük gelirli ülkeler için kâr gayesi gütmeyen oranlarda tedaviler üreteceğini söz etti.