Biden verimli bir hafta geçirmek istiyor ve milyarlarca dolarlık çip hibesi açıklayacak

Anje

Global Mod
Global Mod
Olumlu siyasi gelişmelerle geçen bir haftayı değerlendirmek isteyen Başkan Biden, Perşembe günü yönetiminin Micron Technology'ye 6,1 milyar dolara kadar hibe sağlayacağını duyurmayı planlıyor. Bu, ülkenin yurtiçi yarı iletken tedarikini güçlendirmeyi amaçlayan en son federal ödül.

Biden yönetim yetkilileri, cumhurbaşkanının duyuru için Syracuse, New York'a yapacağı gezi öncesinde, Micron'un hibeleri New York'ta iki son teknoloji çip üretim tesisinin ve Idaho'da başka bir tesisin inşasını desteklemek için kullanacağını söyledi. Federal hükümet ayrıca Micron'a 7,5 milyar dolara kadar kredi sağlayacak.

Finansman, iki partili bir grup milletvekilinin 2022'de ABD'yi telefonlardan bilgisayarlara, arabalardan savaş uçaklarına kadar her şeye güç sağlayan küçük bileşenlerin üretiminde lider olarak yeniden kurmak için kabul ettiği CHIPS Yasası'ndan geliyor. Yasa, çip üreticilerini ABD'de üretim tesisleri kurmaya ve genişletmeye teşvik etmek amacıyla Ticaret Bakanlığı'na hibe olarak dağıtması için 39 milyar dolar verdi.

Hibe geçen hafta New York Demokratı Senatör Chuck Schumer tarafından açıklanmış olsa da, Bay Biden'ın gezisi ona, kendisi için başarılı bir hafta olacak şekilde şekillenen başka bir zaferi kutlama şansı verecek. Çarşamba günü, öncelikle iki partili altyapı paketi sayesinde Kuzey Amerika inşaat sendikalarının desteğini aldı. Ayrıca Kongre'de aylarca süren çıkmazın ardından Ukrayna, İsrail ve Tayvan için 95,3 milyar dolarlık bir yardım paketini imzalayarak dış politika gündeminin önemli bir odağını yeniden teyit ediyor.

Biden, New York City'nin sadece 200 mil güneydoğusundaki Syracuse'da üretimi destekleme çabalarını ilerletirken, Biden'ın 2024 seçimlerindeki Cumhuriyetçi rakibi eski Başkan Donald J. Trump, federal suçlusu olarak yargılanacak. Ticari belgelerde tahrifat devam ediyor.

Yurt içi çip üretimini artırmak, ekonomi politikası gündemi öncelikle Amerikan imalatını desteklemeye ve son yıllarda yurt dışına taşınan işleri geri getirmeye odaklanan Bay Biden'ın temel hedeflerinden biri. Yarı iletkenler Amerika'da icat edilmiş olmasına rağmen, dünyadaki yarı iletkenlerin yalnızca yüzde 10'u şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilmekte olup çoğunluğu Asya'da üretilmektedir.

Bir yıldan fazla bir süre önce Micron, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üretim alanını genişletme planlarını duyurdu. Ekim 2022'de Micron, Syracuse yakınlarında devasa bir üretim kompleksi inşa edeceğini, on yılın sonunda 20 milyar dolarlık bir projeyle başlayıp önümüzdeki yirmi yıl veya daha uzun sürede 100 milyar dolara çıkacağını duyurdu. Bir ay önce Micron, memleketi Boise, Idaho'da 20 yıl içindeki ilk yeni ABD bellek yongası fabrikası olan yaklaşık 15 milyar dolarlık bir fabrika kuracağını duyurdu.

Yeni duyurularının bir parçası olarak federal yetkililer, Micron'un ilk üç tesisi geliştirmek için önümüzdeki altı yıl içinde 50 milyar dolar harcamayı planladığını ve şirketin önümüzdeki 20 yıl içinde 125 milyar dolara kadar yatırım yapacağını, ABD'nin daha fazla yatırım yapacağını söyledi. Şirket, New York'ta dört adede kadar üretim tesisi kurabileceğini söyledi.

Micron'un ödülü, açıklanan federal hibelerin toplam miktarını 29 milyar doların üzerine çıkardı. Bu ayın başlarında ABD'li yetkililer Samsung'a 6,4 milyar dolara kadar hibe verdi. Aralarında Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ve Intel'in de bulunduğu diğer büyük çip üreticileri de yakın zamanda ödüller kazandı. GlobalFoundries, Microchip Technology ve BAE Systems ilk üç ödülü aldı.

Micron'un ayrıca fabrikaların üretim ekipmanıyla donatılması ve inşa edilmesi maliyetinin yüzde 25'ini karşılayabilecek federal vergi kredilerinden de yararlanması bekleniyor. Biden yönetiminden üst düzey yetkililer, Idaho fabrikasının 2026 yılında üretime hazır olmasının beklendiğini söyledi. New York'taki ilk fabrikanın 2028'de açılması, ikincisinin ise 2029'da üretime hazır olması planlanıyor.

Federal yetkililer, hibenin Syracuse ekonomisini canlandırmaya yardımcı olacağını söyledi ve bunu, Bay Biden'ın federal yatırımlar tarafından uzun süredir göz ardı edilen toplulukları yeniden canlandırma konusundaki kararlılığının bir parçası olarak gösterdi.

Başkanın Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard, General Electric'in ordu için radar sistemleri gibi ürünler ürettiği İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgenin bir üretim merkezi olduğunu söyledi. Ancak onlarca yıldır süren “damlama ekonomisinin” “iyi işlerin kaybına ve daha az kamu ve özel yatırıma” yol açtığını söyledi.

Hibenin en az 40 milyon doları Micron'un işgücünü geliştirmesi ve eğitmesi için sağlanacak. Perşembe günü, Bay Biden'ın New York eyaleti, Michigan, Milwaukee ve Philadelphia'da dört yeni “iş gücü merkezi” kurulduğunu duyurması bekleniyor. Merkezler, çalışanları eğitmek ve yeni federal yatırımların yarattığı işlere yerleştirmek için tasarlandı.

Senato çoğunluk lideri olarak Kongre'nin CHIPS Yasasını geçirmesi için lobi faaliyetlerine yardımcı olan Bay Schumer, ödülün ABD'nin “giderek daha bağımlı hale geldiği” kritik bellek çiplerinin ülke çapında üretiminin desteklenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Micron, Dinamik Rastgele Erişim Belleği (DRAM) adı verilen çiplerin ABD'deki son tedarikçisidir. Bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda önemli bir rol oynayan bu çipler, sık erişilmesi gereken verileri geçici olarak depolamak için bir not defteri görevi görüyor. En son teknolojiye sahip DRAM yongaları, yapay zeka ve kablosuz iletişim gibi ileri teknolojiler için kritik öneme sahiptir. Bu son teknoloji çiplerin tümü şu anda Asya'da üretiliyor ancak hükümet yetkilileri, Micron'un yatırımlarının ABD'nin kendi malzemelerini üretmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Micron üretiminin çoğunu Tayvan, Japonya ve Singapur'da üretiyor. Şirketin genel müdürü Sanjay Mehrotra, ABD üretimini artırmanın ve bu genişleme için devlet sübvansiyonu almanın yollarını arıyor. Ancak Bay Mehrotra, bu harcamaların zamanlamasının arz ve talebe yakından bağlı olacağını ve şirketin federal hibeleri çekmedeki başarısını yansıtacağını yineledi.

Bay Mehrotra yaptığı açıklamada, “Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yarı iletken üretimi için tarihi bir an” dedi. “Micron'un son teknolojiye sahip belleği, yapay zekanın artan taleplerini karşılamak için temel önem taşıyor ve ABD'de bellek üretimine önemli yatırımlar yapmaktan gurur duyuyoruz.”

Don Clark San Francisco'dan gelen raporlara katkıda bulundu.