Bakan Özer’den okullarda maske kullanması iletisi

ahmetbeyler

Active member
Bakan Özer, gazetecilere, 2021-2022 eğitim-öğretim periyoduna tüm kademelerde yüz yüze kesintisiz biçimde devam edildiğini belirterek, bugün prestijiyle yeni bir evreye dönüşen bu süreci eğitimin tüm ortamlarında devam ettirmenin memnuniyeti içerisinde olduklarını söylemiş oldu.

Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ve birlikteindeki Koronavirüs Bilim Konseyi üyelerini kabul ettiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğunun tümüyle kaldırılması açıklamasına değinen Özer, “Biz de Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak yarından itibaren okul evvelce ilkokula, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye kadar 18 milyon öğrencimizin eğitim aldığı tüm okullarda artık kapalı yerlerde maske kullanmasını hem öğrencilerimizden birebir vakitte öğretmenlerimizden kaldırmış bulunuyoruz.” dedi.

“Gelinen noktada isabetli karar”
Sürecin kuvvetli geçtiğini lisana getiren Özer, verilen ortanın akabinde yüz yüze eğitime yeniden başlanılmasının önemli bir irade gerektirdiğini kaydetti.

Özer, Bakanlık olarak bilhassa iki nokta üzerinde ısrarla durduklarını aktararak, şu biçimde devam etti:

“Birincisi, okulların açılması gereken birinci, kapatılması gereken son yerler olduğu gerçeği. İkincisi, yüz yüze verilen 1,5 yıllık ortadan daha sonra okulların açık kalmasının bir eğitim problemi olmaktan çıkıp artık bir ulusal güvenlik problemine dönüştüğünü ısrarla vurgulamamızdı. Gelinen noktada ne kadar isabetli bir karar verdiğimizi tüm toplum gördü. Bugün Cumhurbaşkanımızın açıklamaları da bunu teyit etti.”

Salgın sürecinin kolay geçmediğini lisana getiren Bakan Özer, Türkiye’de eğitim sisteminin 18 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmenin yer aldığı devasa bir sistem olduğuna işaret ederek, “ötürüsıyla bu süreçte Türkiye’nin olağanlaşması, okulların yüz yüze açık kalmasından geçiyordu. Bu kararlı duruşumuz, Türkiye’nin olağanlaşmasını hem kolaylaştırdı tıpkı vakitte hızlandırdı.”

Özer, Koronavirüs Bilim Şurasına, Ulusal Eğitim Bakanlığının tüm bürokratlarına, valilere, mülki amirlere ve öğretmenlere teşekkür ederek, şu biçimde konuştu:

“Bu süreçte öğretmenlerin ne kadar fedakarlık gösterdiklerini daima bir arada gördük. Maskeleriyle ders anlattılar, aşılama oranları yalnızca Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşmedi, birden fazla OECD ülkesinin öğretmenlerinin aşılanma oranlarının üzerinde bir aşılama oranıyla Türk toplumuna örneklik gösterdiler. Öğretmenlerimizle gurur duyuyorum, hepsine müteşekkirim. Vefa çalışmalarında da büyük fedakarlıklar gösterdiler.”

Mesleksel eğitim topluluğunun maske, siperlik, dezenfektan üzere salgında kullanılan biroldukca enstrümanı üreterek vatandaşa ve sıhhat topluluğuna süratli biçimde ulaştırdığına değinen Özer, “Milli Eğitim Bakanı olarak şunu tez edebilirim, mesleksel eğitim bu sürece etkin olarak katılmasaydı bu uğraşın başlangıç evresi fazlaca daha sıkıntı gerçekleşecekti.” değerlendirmesini yaptı.

“Büyük memnunluk duyuyorum”
Salgının yinelanmaması temennisinde bulunan Özer, gerekli tedbirler alındığında okulların toplumlardaki en inançlı kurumlar olduğunu vurgulayarak, “Çünkü okullar eğitimin ötesinde şahsi gelişimlerin, ruhsal gelişmenin ve akran eğitiminin yapıldığı ve bir ülkenin geleceğini inşa eden gençlerin yetiştiği yerlerdir. Onun için bu keyifli anımızı, artık Covid-19 salgını süreciyle alakalı yarından itibaren maskeleri de çıkarttığımız bu süreci, başarılı bir biçimde tamamladığımızı tüm toplumumuza söz etmekten büyük memnunluk duyuyorum.” sözlerini kullandı.

Özer, eğitimle ilgili her ilin durumunu yerinde gözlemlediklerini anlatarak, eğitimde kalitenin artması için uğraş gösterenlere teşekkür etti.

Konuşmasının akabinde kıymetlendirme toplantısına geçen Bakan Özer’e, Vali Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Lideri Cemal Akın, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar ile başka ilgililer eşlik etti.