Alabama ön seçimleri: Yeni kongre haritası Demokratlara nadir bir şans veriyor

Anje

Global Mod
Global Mod
için takip edin Süper Salı canlı güncellemeleri Bir düzineden fazla eyalette seçmenler sandık başına gidiyor.

ABD Yüksek Mahkemesi, geçen yıl Alabama'nın kongrenin yeniden sınırlandırma planını Siyahların oy haklarının hukuka aykırı olarak sulandırılması gerekçesiyle iptal ettiğinde, karar, yeniden sınırlandırma konusunda hararetli bir mücadeleyi ateşledi.

Artık seçmenler, Siyah seçmenlere kendi seçtikleri bir temsilciyi seçme konusunda adil bir şans vermek üzere yeniden tasarlanan 2. Kongre Bölgesi'nde Salı günü ilk kez sandık başına gidecek.

Değişiklik, neredeyse iki düzine adaydan oluşan bir sahanın çekilmesini sağladı ve bu durum, eldeki nadir siyasi fırsatın altını çizdi: görevli olmayan bir ön seçim ve siyah seçmenlerin tarihsel olarak Demokratları tercih etmesi nedeniyle yakut kırmızısı Alabama'da aniden rekabetçi bir yarış.

Demokrat adaylardan biri olan 38 yaşındaki Eyalet Temsilcisi Jeremy Gray, Alabama'nın Prichard kentindeki su şebekesinin yakınında durup seçmenlerin kazanmasını sağlamaya çalışırken, “Şimdi olmasa bile, başka bir şey ortaya çıkana kadar 60 yaşında olacağımı düşünüyorum” dedi. aylık su faturalarını ödemenin yolu.

Yarış aynı zamanda sivil ve oy hakkı yasalarını hiçe sayarak defalarca federal müdahaleyi kışkırtan bir eyalette adil temsilin ne anlama geldiğinin de bir sınavı. Bay Gray, insanları sandık başına gitmeye ikna etmenin yanı sıra, “gerçekte ne olduğu konusunda da çok fazla eğitim gerekiyor” diyor.

Adaylar ve müttefikleri kampanya yürüttüler ve binlerce seçmenin yeni seçilen bölgede yaşadıklarını bilmesini sağladılar. Aile üyelerini işe aldılar, öğrenci kardeşliği ağlarından yararlandılar ve Mobile ile Montgomery arasındaki yüzlerce kilometrelik yolu kampanya tabelalarıyla kapladılar.

Yeni kongre haritası, federal mahkemenin Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Yasama Meclisinin adil sınırlar çizmede başarısız olduğunun tespit edilmesinin ardından bağımsız bir özel danışman tarafından çizildi. Siyahlar eyaletin seçmen nüfusunun dörtte birinden fazlasını oluştursa da, şu anda ABD Temsilciler Meclisi'nde Alabama'yı altı beyaz adamla birlikte yalnızca bir siyah temsilci, Demokrat Terri Sewell temsil ediyor.

Bölge şu anda Mississippi eyalet sınırından Georgia sınırına kadar eyalet boyunca yüzlerce mil uzanıyor. Mobile liman kentinin çoğunu içerir. Montgomery eyaletinin başkenti; ve zengin, verimli toprakları ve bir zamanlar kölelerin çalıştığı pamuk tarlalarıyla Kara Kuşak'taki bazı kırsal ilçeler. Bölgedeki seçmenlerin yaklaşık yüzde 49'u siyahlardan oluşuyor; bu oran, sınırlar yeniden çizilmeden önce yaklaşık yüzde 30'du.

Yeni harita, Alabama'ya tarihinde ilk kez Washington'a iki Siyah temsilci gönderme ve çok zayıf bir Cumhuriyetçi çoğunluğa bağlı olan Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü belirlemeye yardımcı olma şansı sunuyor.

Ön seçimlere katılan Birmingham bölgesi Demokratlarından Eyalet Temsilcisi Juandalynn Givan, “Bu koltuğu almak için savaştık” dedi. Montgomery'deki bir butikte, Rosa Parks heykelinin sadece birkaç adım ötesindeki bir düzine kadınla konuşurken, Yeniden sınırlandırma sürecinin “oy vermeyi hak ettiğinizi veya potansiyel olarak size benzeyen birini seçmeyi hak ettiğinizi” gösterdiğini söyledi.

Demokratların adaylığı için hararetli rekabette bu önem kaybolmuyor. Adaylar, zamanlarının çoğunu, sivil haklar hareketinin anıları ve anıtlarıyla çevrili kırsal ilçelerdeki ortakçıların veya yoksul ailelerin torunları olarak hayatlarını düşünerek geçirdiler.

“Kariyerimin şu ana kadarki her kısmı bu bölgedeki yerlerin ve okulların insanlarına atfedilebilir,dedi Washington'daki Adalet Bakanlığı'nda çalıştıktan sonra koltuğa aday olmak için Mobile'a dönen Shomari Figures. 1996 yılında ölen eyalet senatörü ve ünlü sivil haklar avukatı Michael Figures ile eyalet Senatosunda onun yerini alan eşi Vivian Davis Figures'ın oğlu Bay Figures, ailesinin bölgeye ve eyalete yaptığı hizmetlerin altını çizdi.

Demokrat adaylar kürtajın korunması ve tüp bebek tedavisine erişimin korunması, Medicaid'in genişletilmesi ve kırsal topluluklar için eğitim ve kaynakların iyileştirilmesi gibi konularda büyük ölçüde hemfikir; bunun yerine deneyimleri, bağışçıları ve topluluk anlaşmazlık bölgesiyle bağlarının gücü hakkında konuşuyorlar. (Yasal olarak, adayların bölgeyi temsil etmek için bölgede yaşaması gerekmiyor ve ön seçimdeki adaylardan bazıları, seçilmeleri halinde bölgeye taşınma sözü vermiş olmalarına rağmen başka bir yerde yaşıyor.)

Eyalet Temsilciler Meclisi'nin en üst düzey Demokratlarından olan eyalet Temsilcisi Anthony Daniels, “Huntsville'de yaşıyorum, ancak tüm Alabama eyaletinin azınlık lideriyim” dedi ve bölgeden uzaktaki ikametgahı eleştirilerin açık hedefi oldu. rakiplerinden. “Yani tüm Alabama eyaleti için çalışıyorum.”

Turnuva, Bay Daniels'ın da aralarında bulunduğu Demokrat Parti ön seçimindeki en iyi adaylar arasında özellikle gergin bir hal aldı; Bir kripto para birimi süper PAC'ından aldığı yüzbinlerce dolarlık destek konusunda incelemeye tabi tutulan Bay Figures; ve tarihsel olarak siyahi Demokratları temsil eden etkili Alabama Demokratik Konferansı'nın desteğini alan eyalet Temsilcisi Napolyon Bracy Jr.

Eyaletin House'un temsil ettiği Mobil bölümünün çoğuna uzun süredir liderlik eden Bay Bracy, “İnsanlar kendi değerlerine göre yarışabilmeli ve sadece yarışı satın almaya çalışmamalı, yaptıkları hakkında konuşabilmeli” dedi. Şunları ekledi: “Ben ön saflardaydım. Toplumun neye ihtiyacı olduğunu tam olarak anlıyorum.”

Cumhuriyetçiler ise hâlâ koltuğu koruyabilme ihtimalini gözetliyor. (Cumhuriyetçi olan mevcut Temsilci Barry Moore, yeni yeniden düzenlenen İkinci Bölge'de yeniden seçilmek için aday olmak yerine komşu bir bölgede Temsilci Jerry Carl'a meydan okuyor.) Cumhuriyetçi ön seçim alanındaki önde gelen adaylar arasında Atmore'dan Eyalet Senatörü Greg Albritton yer alıyor. Güçlü bütçe komitesini kim yönetiyor? Montgomery'den eski eyalet senatörü Dick Brewbaker; ve tarım sektörüyle bağlarını savunan emlak avukatı Caroleene Dobson.

Bay Brewbaker bir röportajında, “Geçmiş seçim geçmişine bakarsanız, Demokratlarla çalışma konusunda kanıtlanmış yeteneği olan bir Cumhuriyetçi bu koltuğu kazanabilir” dedi.

Geçen hafta bir Mobile restoranında cips ve salsa yiyen Bay Albritton, hâlâ ilçenin yeni sınırlarının “yanlış nedenlerle yanlış insanlar tarafından çizildiğine” inandığını kabul etti. Ancak yine de Mobile'ın ekonomik istikrarı konusundaki endişesi ve bölgedeki herkesin çıkarlarını temsil edebileceğine olan inancı nedeniyle koltuğa aday olduğunu ekledi.”

Cumartesi günü, Eyalet Senatörü Merika Coleman ve Tuskegee ve Alabama Eyalet Üniversitesi'nden bir grup üniversite öğrencisi, kendilerini tanıtmak ve insanların yaklaşan seçimler hakkında bilgilendirildiğinden emin olmak için Montgomery mahallesini taradılar.

Bayan Coleman, “Şimdi insanları Kasım ayı için heyecanlandıracak havai fişek ve tutku sahibi bir aday bulduğumuzdan emin olmanın zamanı geldi” dedi. “Çünkü burası belirlenmiş bir koltuk değil.”