Afganistan’ın eski devlet lideri Eşref Gani nasıl kaçtığını anlattı

celikci

Active member
Afganistan’ın eski devlet lideri Eşref Gani nasıl kaçtığını anlattı
Afganistan’daki Batı takviyeli hükümetin son devlet lideri olan Eşref Gani, Taliban’ın başşehir Kabil’i kuşattığı 15 Ağustos gününde ülkeyi nasıl terk ettiğinin detaylarını anlattı. Çok eleştirilen kaçma sonucunın gerisinde duran Gani, Kabil’de yıkımı önlemek için bu adımı attığını savundu; yanında para götürdüğü savlarını da reddetti.

‘KENT YIKILACAKTI’

BBC’ye konuşan Gani, 15 Ağustos günü uyandığında bunun Afganistan’daki son günü olacağına dair rastgele bir öngörüsü olmadığını söylemiş oldu. Gani, 15 Ağustos sabahında Taliban savaşçılarından Kabil’e girmemeyi kabul ettiğini belirtirken, “Ama iki saat daha sonra durum bu biçimde değildi. Taliban’ın iki farklı kümesi iki farklı istikametten yaklaşıyordu. Ve beş milyon kişinin yaşadığı kenti yok edip halka büyük bir yıkım getirecek bir çatışma ihtimali hayli büyüktü” dedi.

‘KARŞI ÇIKARSANIZ HEPSİ ÖLECEK’ ARGÜMANI

Gani, bu noktada ulusal güvenlik danışmanı ile eşinin Kabil’den gitmesine onay verdiğini, kendisinin de savunma bakanlığına gitmek üzere bir arabayı beklediğini söylemiş oldu. Kelam konusu otomobilin hiç gelmediğini ve güvenlik takımı şefinin ‘korku arasında’ kendisine gelerek, “Karşı çıkarsanız hepsi ölecek” söylemiş olduğini anlattı.

‘HER ŞEY ÇOK ANİ GELİŞTİ’

“Bana en çok iki dakika verdi” diyen Gani, “[Önceki] Talimat, Host kenti için yola çıkmam istikametindeydi. Bana Host’un düştüğünü söylemiş oldu. Celalabad da düşmüştü. Nereye gideceğimizi bilmiyordum. Afganistan’ı terk ettiğimiz, havalandıktan daha sonra netleşti. ötürüsıyla her şey fazlaca ani gelişti” sözlerini kullandı.

Kabil’den kaçtıktan günler daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiği ortaya çıkan Eşref Gani, lider yardımcısı Emrullah Salih dahil birfazlaca kişi tarafınca eleştirilmişti. Salih, Gani’nin sonucunı ‘utanç verici’ olarak nitelemişti. Dahası, Gani’nin yanında yüklü ölçüde para kaçırdığı, banknotların pistte bavullara sığmadığı da sav edildi.

‘PARA TEZİ SORUŞTURULABİLİR’

Gani bu suçlamayı da reddederek, isminin aklanması için memleketler arası bir soruşturmaya açık olduğunu söylemiş oldu. “Kategorik olarak şunu söylemek istiyorum ki, ülkeden hiç para çıkarmadım” diyen Gani, “Herkes benim hayat stilimi bilir. Parayla ne yapacağım?” diye sordu.

TRUMP’IN TALİBAN’LA YAPTIĞII MUAHEDEYİ ELEŞTİRDİ

Gani, kendisinin ülkeden kaçtığı gün Taliban’ın idaresi büsbütün ele geçirmesiyle sonuçlanan süreçte yanılgılar yapıldığını da söylemiş oldu. Bu yanılgılar içinde “uluslararası toplumun sabrının devam edeceğini var iseymanın” da bulunduğunu belirten Gani’nin, ABD’nin eski lider Donald Trump’ın devrinde Taliban’la yaptığı muahedeyi sorumlu tutması dikkat çekti. Gani, 15 Ağustos’ta yaşananların önünü bu muahedenin açtığını söyleyerek, “Bir barış süreci yerine bir çekilme süreci aldık. Mutabakatın yapılma hali bizi yok etti” dedi.

‘SİYASİ UZLAŞMA DEĞİL, ŞİDDET İÇEREN DARBE YAPILDI’

Kelam konusu mutabakat kapsamında ABD ile müttefiklerinin Afganistan’daki asker sayısının azaltılması ve Afgan hükümetinin de onayıyla, esir takası yapılması bekleniyordu. Fakat 2021 yazının başında, ABD Lideri Joe Biden’ın son askerleri 11 Eylül’e dek çekme vaadinde bulunduğu tarihlerde, Taliban’ın Afganistan’da peş peşe kentleri ele geçirerek ilerlediği haberleri geldi. Gani, sürecin sonunda yaşanan şeyin ‘siyasi bir mutabakat yahut halkın da katıldığı siyasi bir müddetç yerine, şiddet içerikli bir darbe olduğunu’ söylemiş oldu.

‘GÜNAH KEÇİSİ HALİNE GETİRİLDİM’

Gani’nin Kabil’den çıkması daha sonrasında Taliban idaresiyle Afganistan’daki insani ve iktisat kriz derinleşirken, eski devlet lideri ‘uluslararası ortaklara güvenmek’ üzere açılardan kabahati üstlenmeye hazır olduğunu söylemiş oldu; hayatı boyunca uğruna çalıştığı şeylerin yok olduğunu belirterek, “Değerlerim ayaklar altına alındı. Ve bir günah keçisi haline getirildim” dedi. (DIŞ HABERLER)

ALINTIDIR