Zelenskiy’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘takas’ teşekkürü

ahmetbeyler

Active member
ANKARA (İGFA) – Zelenskiy, takas süreciyle ülkeye iade edilen Ukrayna’nın Azov taburunun kumandanlarıyla görüntü konferans yoluyla görüştü.

“Rus esaretinden kurtulan” kumandanları tebrik eden Zelenskiy, “Uzun vakit yalnızca telefonda seslerinizi duyduktan daha sonra yüzlerinizi görmek beni sevindirdi. Ülkemiz için yaptıklarınızdan son derece gururluyuz.” dedi.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere nazaran Zelenskiy, kelam konusu takasla ortalarında mevt cezasına mahkum edilenlerin de olduğu 215 Ukraynalıyı kurtardıklarını belirterek bu mevzuda Rusya ile arabuluculuk üstüne alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Takasla geri alınan taburun 5 üyesinin güvenlik maksatlı Türkiye’de bulunduğunu kaydeden Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştum. Azov’un 5 kumandanı, Erdoğan’ın özel denetimi altında Türkiye’de inançta tutulacak. Bunlar Sergey Volınski, Svyatoslav Palamar, Denis Prokopenko, Oleg Homenko, Denis Şlega. tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım.” sözünü kullandı.

Zelenskiy, takas karşılığında Rusya’ya 55 askeri geri verdiklerini kelamlarına ekledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofis Lideri Andriy Yermak da kelam konusu takasla alınan 215 kişinin içinde 108 Azov taburu savaşçısının olduğunu söylemiş oldu.

Muamele Koordinatörlüğü de 21 Eylül’de gerçekleştirilen takas kararı geri alınan 215 kişinin listesini yayımladıklarını deklare etti. Açıklamada, “Bu, 24 Şubat’tan bu yana yapılan en büyük takastı. Artık esaretten kurtarılan savunucularımızı güzelleşme ve tedavi süreci bekliyor.” sözü kullanıldı.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği kararı 200 savaş esirinin mübadele edildiği duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna içinde Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda değerli bir adım olduğunu belirtmişti.