Zeki Müren vefatının 26’ncı yılında mezarı başında anıldı

Ideast

New member
Hem usulü hem farklı sesiyle yaşadığı periyoda damga vuran ve bugün hala büyük bir hayran kitlesine sahip olan ses satançısıi bestekar, kelam muharriri, yorumcu ve oyuncu Zeki Müren, 24 Eylül 1996’da hayata gözlerini yumdu.

Türkiye’nin “Sanat Güneşi” sanatkarı Zeki Müren için bir ortaya geldiler

Emirsultan Mezarlığı’ndaki merasime sanatkarın yakınları, dostları, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı yöneticileri, Bursa Zeki Müren Anadolu Hoş Sanatlar Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

“Halkın gönlünde taht kurmuş“

Yeğeni İlknur Güner, merasimde yaptığı konuşmada, Müren’in Türk halkını seven, sayan, feraseti, duruşu, özverisi ve mertliğiyle halkın gönlünde taht kurmuş bir sanatçı olduğunu anlattı.

“Şarkıları hala dinleniyor, bu bizi hayli memnun ediyor. Zeki Müren’i Türkiye epey seviyor”

Bunun halkını, gençleri, orduyu, vatanını epeyce sevmesinden kaynaklandığını vurgulayan Güner şunları söylemiş oldu:

“Bütün bunlar halktan karşılık buldu. Müzikleri hâlâ dinleniyor, bu bizi epeyce keyifli ediyor. Zeki Müren’i Türkiye epey seviyor. O denli kestirim ediyorum ki şu anda Zeki Müren vefat ettiğinde ilkokul çağında olan çocuklar da onu fazlaca seviyor. Ben gittiğim yerlerde gençlerin onun müziklerini söylemesini duyduğumda fazlaca memnun oluyorum. O denli düşünüyorum ki Türkiye var çok Zeki Müren de var olacak ve Zeki Müren sevgisi hiç bitmeyecek.”

bununla birlikte eğitim güneşi

AA’nın haberine bakılırsa, TEV Bursa Şube Lideri Mehmet Çalışkan da “Sanat Güneşi”nin kendileri için bir “eğitim güneşi” olduğunu lisana getirerek sanatçıyı rahmetle andıklarını tabir etti.