Yusuf Ziya Gümüşel’in tabiri ortaya çıktı: Kızım Kadir’in yanına benim denetimimde gidiyordu

ahmetbeyler

Active member
İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken Kadir İstekli‘yle evlendirdiğine yönelik iddianame hazırlandı. Haklarında yakalama sonucu çıkarılan Gümüşel ve İstekli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcılıktaki sözleri ortaya çıktı

Yusuf Ziya Gümüşel’in soruşturma kapsamında verdiği tabir ortaya çıktı. Oda TV’de yer alan habere bakılırsa, Gümüşel ve Kadir İstekli 2 Aralık 2020 tarihinde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda tabir verdi.

‘İmam nikahı sürecini ben yaptım’

Yusuf Ziya Gümüşel, Hiranur Vakfı’nda “fahri imam” olarak çalıştığını sav ederken, 6 yaşında evlendirme argümanlarını reddetti. Gümüşel, “Hiranur Vakfı’nda fahri imam olarak çalışıyorum ve hala bu vakıf adresinde kalıyorum. Benim kızım olan H.K’nin 6 yaşındayken Kadir İstekli ile imam nikahını ben kıymadım. bu biçimde bir olay olmadı. Kızım 16 yaşındayken kelam kesilmişti. Kızım, 17 yaşındayken Kadir İstekli ile nişanlandı. Nişandan daha sonra kızımın düğününe yakın bir tarihte Sancaktepe’de ben kızımın ve Kadir İstekli’nin dini merasimle imam nikahı sürecini yaptım. sonrasındasında da resmi evlilik yaptılar” tabirlerini kullandı.

‘Kadir İstekli benim talebemdi’

Gümüşel, Kadir İstekli’nin 25 yıldan bu yana vakfın talebesi olduğunu belirterek, “Kadir İstekli benim talebemdi. Şu anda da vakıfta da fahri okutman olarak çalışmaktadır. Ben ve Kadir İstekli, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı işçi değiliz, memur sıfatımız yoktur. Kızım bana eşimden ayrılmak istediği hakkında bir şey anlatmadı” dedi.

‘Kızım benim denetimim altında İstekli’nin yanına gidiyordu’

H.K.G.’nin soruşturma belgesine sunduğu fotoğraflara ait sorulara da karşılık veren Gümüşel, şöyle konuştu: “Kızımın belgeye verdiği gelinlik biçimindeki giydiği hafızlığa başladığında ben armağan olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım. Kızım 6 yaşındayken Kadir İstekli’nin rastgele bir konutu yoktur. Kızım öbür çocuklarla birlikte ve benim denetimim altında Kadir İstekli’nin yanına gidiyordu. Lakin ağabeyi Muhammed Sıddık da yanında bulunuyordu. Kızımın 4-5 ay evvel annesiyle bir arada psikiyatri hekimine gittiğini biliyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum.”