Yetkililer, Kongre Binası’na 6 Ocak’ta düzenlenen saldırıyla ilgili olarak suçlanan iki kaçağı arıyor.

Anje

Global Mod
Global Mod
Yetkililer, 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na düzenlenen saldırıyla ilgili olarak yargılanmasına birkaç gün kala federal gözetimden kaçan Floridalı bir kadını arıyor.

Olivia Michele Pollock adlı kadın, Pazartesi günü Washington’daki federal bölge mahkemesinde polis memurlarına saldırmak ve kolluk kuvvetlerine engel olmaktan yargılanacaktı. Ancak Cuma günü federal bir yargıç, Pollock için hükümetle yaptığı serbest bırakma anlaşmasının şartlarını ihlal edip ortadan kaybolmasının ardından tutuklama emri çıkardı.

Yargıç Carl J. Nichols ayrıca Cuma günü Bayan Pollock’un davadaki diğer sanıklarından biri olan Joseph Daniel Hutchinson için de tahliye şartlarını ihlal etmesi nedeniyle tutuklama emri çıkardı. Bay Hutchinson, Ağustos ayında ayrı olarak yargılanacaktı.

Capitol saldırısıyla bağlantılı olarak suçlanan sanıkların kaçması oldukça nadir olsa da, oldu. Mart 2022’de, iddianamesinden bir yıldan fazla bir süre sonra, bir polis memuruna saldırmakla ve Capitol arazisinde fiziksel şiddete başvurmakla suçlanan Kaliforniyalı Evan Neumann’a Belarus’ta sığınma hakkı verildi.

Bay Neumann, ülkeye geldikten kısa bir süre sonra yerel bir televizyon kanalına şunları söyledi: “Belarus’un benimle ilgilenmesine sevindim. Kendimi kendi ülkemde sorunlar yaşarken bulduğum için üzgünüm.”

Bayan Pollock, kendi davasında da sanık olan ve aleyhine ilk suçlamalar yapıldığından beri firarda olan Jonathan Daniel Pollock’un kız kardeşidir. FBI, 6 Ocak’ta birkaç polis memuruna saldırmakla suçlanan Bay Pollock hakkında herhangi bir bilgi için 30.000 dolar ödül teklif etti.

6 Ocak’ta sanıklardan birkaçı kefaletle serbest bırakılmadı ve açık bir şekilde mahkemeden kaçmalarını önlemek amacıyla neredeyse iki yıl tutuklu kaldı. Bayan Pollock ve Bay Hutchinson, tutuklanmalarından bir ay sonra, Temmuz 2021’de GPS monitörleri takmalarını gerektiren katı koşullar altında serbest bırakıldı.

Avukatı Elita Amato Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Kaybolmadan önce Bayan Pollock, yaklaşan duruşması için savunmasına özenle yardım ediyordu. Mahkemede tutuklama emrini çözmede ona yardım etmeye ve rehberlik etmeye hazırım” dedi. .”

Bay Hutchinson kendisini temsil ediyor ve mahkeme tarafından kendisine yardımcı olması için atanan avukat Tim Saviello dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bayan Pollock, Capitol’e yapılan saldırı sırasında bir memurun göğsüne dirsek atmak ve memurun copunu almaya çalışmakla suçlanıyor. Savcılar, Bay Hutchinson’ın Kongre Binası’nın dışındaki bir çiti yıkmaya yardım ettikten sonra bir polis memuruna yumruk attığını ve diğerinin kolunu yırtarak diğer isyancıların ilerlemesine izin verdiğini söylüyor.

Pollock’un erkek kardeşi de dahil olmak üzere üç kişi daha davada çeşitli suçlarla itham edildi. Pollock ile Pazartesi günü mahkemeye çıkacak olan Joshua Doolin ve Michael Perkins, Salı gününden itibaren mahkemeye çıkacak.