Yaz mevsiminin bizlere armağanı D vitamini

bencede

Member
Kalsiyum emilimine yardım etmesi, kemiklerde kalsiyum depolaması ve kandaki kalsiyum düzeyini denetim etmesi açısından beden için gerekli bir vitamin olan D vitaminini temel olarak güneş ışığından ve daha az olmak kaydıyla besinlerden alabiliriz. Sabri Ülker Vakfı’nın derlediği bilgilere göre Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafınca bağışıklık sistemini destekleyici tesiri onaylanan D vitamininin iki bileşeni bulunuyor: D2 vitamini ve D3 vitamini. D3 vitamini güneş ışığı ile üretiliyor. D vitamininin bu iki formu da zenginleştirilmiş besinler ve besin takviyelerinden tedarik edilebiliyor.

Yüzünüzü ve kollarınızı 30 dakika güneş ışığına maruz bırakın

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) kâfi D vitamini üretimini sağlamak için güneş yanıklarının oluşmamasına dikkat edecek biçimde; her gün yüz ve kolları azamî 30 dakika güneşe maruz bırakmayı öneriyor. Güneşe maruz kalma kararı yüksek oranda D vitamini alımı mümkün olamıyor zira bedenin oto denetim sistemi devreye girerek D vitaminini etkin olmayan türevlerine çeviriyor. D vitamini içeren destekleyicilerin kesinlikle tabip denetiminde kullanılması gerekiyor. Bilhassa yağlı balıkların tüketilmesi, yumurta üzere kaliteli protein alımına kıymet verilmesi bedendeki D vitamini seviyelerinin de dengelenmesine yardımcı oluyor.

Güneş çarpmasına dikkat edin

Yaz mevsiminde artan güneş ışınları D vitamini için kıymetli olsa da güneş çarpmalarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Yaygın görülen ve birden fazla vakit pek de ciddiye alınmayan güneş çarpmaları, kıymetli sıhhat sıkıntılarına yol açabiliyor. Bebekler, 4 yaş altı çocuklar, 65 yaş üzeri yaşlılar, gebeler, güneş ışınlarına maruz kalarak çalışanlar, fazla kilolu bireyler ile kronik hastalığa sahip şahıslar güneş çarpmalarına karşı birincil risk kümelerini oluşturuyor. Güneş çarpmalarından korunmak için sıvı tüketimini artırmak, güneş ışınlarının ağır ve dik olduğu 10:00-16:00 saatleri içinde direkt güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, güneşe çıkmadan evvel gözetici krem sürmek, açık renkli, yavaşça giysileri tercih etmek gerekiyor. Şapka takarak ve yanınızda daima su bulundurarak da güneş çarpmalarına rağmen tedbir alabilirsiniz.

Hibya Haber Ajansı