Yayla bayramlarında güreşle tanışan itfaiyeci, Avrupa ve dünya şampiyonu oldu

Anje

Global Mod
Global Mod
Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yayla bayramlarında çocuk yaşta güreşle tanışan Halit Pınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Grubu ismine katıldığı Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalyalar kazanmanın gururunu yaşıyor.

Babası yardımıyla yaylalarda düzenlenen hacet bayramlarındaki karakucak güreşlerine katılarak çocuk yaşta spora adım atan Halit Pınar (39), 10 yaşında Bolu Güreş Eğitim Merkezi’ne girdi.

Burada kendisini daha da geliştirerek sırasıyla Maden Tetkik Arama, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Vilayetler Bankası kulüplerine transfer olan Pınar, biroldukca ulusal ve memleketler arası karşılaşmada derece elde etti.

ondan sonrasında 24 yaşında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde çalışmaya başlayan Pınar, güreş tutkusunu burada da sürdürdü.

Belediyenin itfaiye grubuyla 2016 Avrupa Polis ve İtfaiye Oyunları’nda altın madalya kazanan, 2017 ile 2019 senelerında dünya şampiyonu olan Halit Pınar, en son 22-31 Temmuz’da Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılan Polis ve İtfaiye Oyunları Dünya Şampiyonası’nda 67 kiloda grekoromen tarzda birincilik, hür tarzda ikincilik elde etti.

Pınar, şampiyonanın akabinde ailesiyle geldiği baba ocağı Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki salonda gelecek yıl Kanada’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nın hazırlıklarına başladı.

İdmanlarını Mudurnu İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü güreş antrenörü Hasan Sarıoğlu ile yapan Pınar, bununla birlikte deneyimlerini güreşe gönül veren genç atletlerle da paylaşıyor.

– Pınar: “Hedefim Kanada’da da birincilik”

Şu anda Pendik İhtisas Spor Kulübü ismine yarışan Halit Pınar, AA muhabirine, Çepni köyünde çocukken daima güreşle haşır neşir olduğunu, babasının daha 3 yaşındayken kendisini köylerdeki hacet bayramlarına götürmeye başladığını anlattı.

Hollanda’daki şampiyonada final maçından daha sonra Türk bayrağını göndere çektirmiş olduğunde epeyce gururlandığını lisana getiren Pınar, “Bunun tanımı mümkün değil. Nitekim gurur verici bir durum. kuvvetli rakiplerimiz vardı; Azerbaycan, ABD, Çekya… Bunlarla kıyasıya uğraşlarımız oldu. Onları yenerek şampiyon olduk. Önümüzdeki yıl Kanada’da yapılacak Dünya Şampiyonası’na da hazırlanmaya şimdiden başladım. Gayem Kanada’da da birincilik.” dedi.

Pınar, güreşin cet sporu olduğunu lisana getirerek, şunları söylemiş oldu:

“Gençlerimizin bu spora değer vermelerini istiyorum. Bu güreşleri küçük yaşlarda köylerde kurulan hacet bayramlarında öğrendim. Küçükler ve büyükler güreşerek er meydanlarında güçlerini sarf ediyor. Bu uygar yürekle geleceğe kendilerini hazırlıyorlar. Elde ettiğim muvaffakiyetlerin altında çocukken yayla bayramlarında yaptığım güreşler var.”

Halit Pınar’ı hem katıldığı yarışlar tıpkı vakitte hazırlık süreçlerinde yalnız bırakmayan eşi Nevin Atay Pınar da elde edilen başarılarla gururlandığı kaydetti.