“Yarasa adam” sürat limitlerini zorluyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Base jump (serbest düşüş) ve wingsuit (yarasa adam uçuşu) atleti Cengiz Koçak, Fethiye’deki Babadağ’dan gerçekleştirdiği atlayışında, “mesafeleri kısaltarak” limitleri zorlamaya devam ediyor.

Koçak, Babadağ’da gerçekleştirilen aktiflikte, yamaç paraşütü pilotu Harun Kenasarı ile 1800 metre pistinden havalanarak yaptığı ve 200 kilometre sürate ulaştığı atlayışında, bu kere hem ortasından geçtiği direklerin birbirine olan aralığını birebir vakitte amacın altından geçerken yerden yüksekliğini azalttı.

Daha evvel ortalarında 10 metre olan iki direğin ortasından geçen Koçak, bu arayı 4 metreye düşürdü, ayrıyeten yerden yüksekliği 3 metre olan gayenin altından geçerken kendisi ile taban içinde yalnızca 1,5 metre vardı.

Gösteriyi aksiyon kamerasıyla kayıt altına alan Koçak, çabucak sonrasında paraşütünü açarak Babadağ Teleferik tesisinin önüne iniş yaptı.

hem de Babadağ Teleferik Genel Müdürü olan Koçak, AA muhabirine, Babadağ’ın, rakımıyla ve Ölüdeniz’deki iniş alanıyla dünyanın en kıymetli yamaç paraşütü merkezi olduğunu söylemiş oldu.

– “Önümüzdeki yıl gayelerimiz epeyce daha büyük”

Turizm döneminin sonuna yaklaşıldığını, Babadağ Teleferik olarak koydukları amaçlara ulaştıklarını anlatan Koçak, “Hedeflerin her vakit daha yükseği olduğuna inanıyorum. Bu fikirle bir aktiflik gerçekleştirdim. Uçurumun ucuna yerleştirdiğimiz gaye, önümüzdeki yıl için gerçekleştirmeyi düşündüğümüz gayesi simgeliyor. Önümüzdeki yıl amaçlarımız epey daha büyük. Her vakit daha üstte ulaşacak amaçlar var.” dedi.

Koçak, etkin bir atlet olarak Babadağ ve Ölüdeniz’in spor turizmi açısından epey bedelli olduğunun farkında olduğunu vurguladı.

– “Şu ana kadar rastgele bir gayenin altından hiç geçmemiştim”

Atayışı ile, amaçlarının ne kadar büyük ve fazlaca çalışma gerektirdiğini anlatmak istediğini lisana getiren Koçak, “Yaptığım atlayışta yaklaşık 200 kilometre sürate ulaşmıştım. Bu süratle giderken 3 metrelik bir maksadı vurmak yerine onun çabucak altından geçmek fazlaca daha ayrıntılı planlama gerektiriyor. Amacın altına geçerken yerden yüksekliğim yaklaşık 1,5 metre, iki direk ortası ise yaklaşık 4 metreydi.” tabirlerini kullandı.

“Daha evvel rastgele bir kara kesiminin üzerinden daha alçaktan geçtiğim atlayışlar da olmuştur. bu türlü parçaladığım amaçlar de oldu.” diyen Koçak, “Şu ana kadar rastgele bir gayenin altından hiç geçmemiştim. Bu benim için de yeni bir şey. Diğer etkinlikler yapabileceğim konusunda bana da bir ilham oldu. Atlet olarak öz inancımı arttırdı.” halinde konuştu.

Bir atletin kendisine koyduğu limitin, maharetinden büyük olmaması gerektiğini lisana getiren Koçak, “Becerisinin farkında olan ve limitlerini de bilen bir sportmen olarak daha düzgün yerlere, daha düzgün gideceğime inanıyorum.” dedi.