‘Yapamazsın’ dediler, Avrupa’yı salladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Antalya’da 108 santimetre uzunluğundaki ulusal sportmen Ayşe Şirip (24), ‘Kolların güçsüz halterde başarılı olamazsın’ diye alay edenlere üst üste 2 Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa ikinciliği kazanarak karşılık verdi. Ulusal sportmen olimpiyat madalyası amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

İLK YILDA TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Akondroplazi (cücelik) hastalığıyla dünyaya gelen Ayşe Şirip, bedensel engelli birey olarak çocukluğunda geçirdiği güç devrin akabinde ‘Ayakları üzerinde durabilen kuvvetli bir bayan olma’ gayesiyle hayata tutundu. Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı’ndan mezun olan Şirip, sağlıklı bünyeye sahip olmak için dövüş sporuna başladı, kollarını ve bedenini güçlendirmek için de 2 yıl evvel haltere yöneldi. Antrenör Ekrem Celil idaresinde Antalya Spor Salonu’nda idman yapan Şirip, birinci yılında Türkiye şampiyonu oldu.

KOLLARINI GÜÇLENDİRDİ

Kısa uzunluğu niçiniyle hissettiği dışlanmışlık hissini, hayata güler yüzle bakarak aşan Ayşe; kollarını güçlendirip, iş hayatında başarılı olmak için başladığı halter sporunda kendisine gayeler belirledi. Pandemi sürecinde konutunda ve parklarda idman yapan Şirip, mart ayında da Türkiye şampiyonu oldu. 29 Eylül’de Gürcistan’da tamamlanan Para Halter Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Ayşe Şirip, ulusal ekip forması giymenin gururunu yaşadı.

Yunan mitolojisinde, rahmetin sembolü olan tabiat tanrıçası Artemis’in efsanelerine ilgi duyduğunu söyleyen Ayşe Şirip, halter dünyasının Artemis’i olarak anılmak istiyor. Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanmayı hayal eden Ayşe Şirip, aralık ayında yapılacak Dünya Kupası’nda madalya kazanarak olimpiyat kotası almayı hedefliyor.

AYŞE ŞİRİP: “HEDEFİM OLİMPİYAT’TA MADALYA”

Amacının olimpiyat kotası almak ve olimpiyatlarda madalya kazanmak olduğunu lisana getiren Ayşe Şirip, “2 sene evvel halter sporuna kollarımı güçlendirmek ve kuvvetli birey olmak için başladım. Üst üste 2 Türkiye şampiyonluğu yaşadım. Kollarım güçsüz olduğu için halterde daha fazla muvaffakiyet elde edemeyeceğim söylendi. Pes etmedim, 2 sene boyunca çalıştım ve ulusal gruba gitmeye hak kazandım. Gürcistan’da ikinci oldum. Gayem olimpiyat kotası almak ve olimpiyatta madalya kazanmak” tabirlerini kullandı.