Yabancı iştirakçilerden The Bodrum Cup’a övgü!

Anje

Global Mod
Global Mod
Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 34’üncüsü düzenlenen American Hospital The Bodrum Cup Yelken Yarışları’na katılan yabancılar, tertipten övgüyle bahsetti.

Bodrum’un Karaada açıklarında startı verilen ve 22 Ekim’e kadar yarımadanın birfazlaca bölgesinde farklı etapları gerçekleştirilecek tertibe katılan 100’den çok teknedeki yarışmacılar, kıyasıya çaba ediyor.

Müsabakaya yerli yelken tutkunlarının yanı sıra yabancılar da ağır iştirak gösteriyor.

Bodrum Cup Komitesi Lideri Süleyman Uysal, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs salgını devrinde uçuşların azalmasıyla yabancı iştirakçi sayısında düşüş yaşadıklarını fakat bu yıl yaptıkları forum tertibiyle seslerini uzağa duyurmayı başardıklarını söylemiş oldu.

Yabancı sayısında önemli bir iştirakçiye ulaştıklarını belirten Uysal, tertibin yaklaşık yüzde 35 iştirakçi teknesinin yabancılardan oluştuğuna işaret etti.

Yabancıların ülkelerinden Bodrum’a gelerek tekne kiralayıp yarışlara katıldıklarını anlatan Uysal, “Şu anda en çok Avrupa ülkelerinden iştirakçimiz bulunuyor. Onlar bu tertipte bulundukları için şanslı olduklarını düşünüyorlar, biz de o denli düşünüyoruz. Bunu görmek bizleri de fazlaca keyifli ediyor.” dedi.

Yarışlarda hiç bir ayrım yapılmadan rüzgara karşı uğraş edildiğini lisana getiren Uysal, şu biçimde konuştu:

“The Bodrum Cup’ın Bodrum iktisadına fazlaca büyük bir katkı yaptığını düşünüyorum zira kendi yaptığımız harcamaların yüzde 92’sini Bodrum bölgesinden yapıyoruz. Gelen iştirakçilerin iktisada hayli büyük bir katkısı oluyor. Tanıtım manasında muazzam ölçümlenebilir bir katkımız oluyor. Bunların tamamını ‘mavi ekonomiyi’ konuştuğumuz turizm forumunda kıymetlendirme fırsatımız oldu. Dünyanın her yerinden gelen beşerler Bodrum’u, ‘mavi ekonomiyi’, ‘mavi yolculuğu’ ele aldılar.”

Uysal, 34 yıldır devam eden müsabakaya hiç orta vermeden katılan teknelerin olmasının kendilerini epey keyifli ettiğini söylemiş oldu.

Michael Mathias: “Her yıl buraya gelmek için sabırsızlanıyorum”

Güney Afrikalı Michael Mathias da bu yıl The Bodrum Cup’ta yalnızca konuk olduklarını belirterek, “Gerçekten olağanüstü bir aktiflik. Tertip ve buradaki beşerler sahiden kusursuz. Bence bu tertip, mahallî halka olan dayanağı temsil etmesi açısından çok pahalı ve burada emeği geçen herkes şahane iş çıkardı. Yarışmacıları ve ruhlarını hissedebilmek sahiden hayli hoştu. Bu nitekim o denli bir tertip ki her yıl buraya gelmek için sabırsızlanıyorum.” diye konuştu.

İngiliz Robert Radway ise geçen yıl da katıldıkları tertipten fazlaca etkilendiklerini ve büyük keyif aldıklarını lisana getirdi.

Yarışlarda güzel bir deneyim yaşadıklarını anlatan Radway, yeniden katılmalarında yarışmacıların ve tertip yetkililerinin misafirperverliğinin etken olduğunu vurguladı.

Tertipte yer alan İtalyan Domenico Romeo da denizde kendisini epeyce âlâ hissettiğini anlatarak, yarışa 5 kere katıldığını söylemiş oldu.

Yarışların epeyce ilgi alımlı olduğuna işaret eden Romeo, “The Bodrum Cup birfazlaca ülkeyi bir ortaya getirmeyi amaçlayan düzgün bir yarış tertibi. Yarışta biroldukca yabancı bayraklı yelkenli gördüm. Bence The Bodrum Cup yalnızca Türkiye ile sonlu bir yarış tertibi olmasının ötesinde, memleketler arası bir yarış tertibi kimliğini taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Norveçli Janita Marolia da geçmiş senelerda The Bodrum Cup’a konuk gözlemci olarak katıldıklarını, bu yıl ikinci defa yarıştıklarını lisana getirdi.

her insanın fazlaca yardımsever olduğuna da değinen Marolia, “Burada beşerler dost canlısı. En değerlisi de bu atmosferin epeyce hoş olması. Bu devasa guletleri tam yelken açmış bir biçimde görmek hakikaten fevkaladeydü. Çok hoş bir yarış oluyor.” sözlerini kullandı.